مازندران كرسي آزاد انديشي سبک زندگی مسئولان ( زهد و ساده زیستی)

شناسه محتوا : 28844

1397/10/12

تعداد بازدید : 223

  • : مازندران
  • : تنكابن
  • : زینب کبری(س)
  • : منصوره رجب هردوئی
  • : ریحانه لطیفی
  • : غفار شاهدی

چکیده نظرات ارائه کننده بحث :
سبک زندگی در اسلام یعنی عبودیت آن هم در تمام مراحل زندگی. ساده زندگی کردن به عنوان یک ارزش برای تمام اقشار جامعه مطرح است اما برای مسئولان در نظام اسلامی ازآن جهت که الگوی مردم هستند ضروری به نظر می رسد. این امر در سیره معصومین(علیهم السلام) و زندگی بزرگانی چون امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به خوبی مشهود است. مسئولی که حقوق های نامتعارف می گیرد و به سمت زندگی مرفه می رود درد و رنج محرومان را درک نمی کند. ساده زیستی مسئولان باعث می شود که تجمل گرایی به عنوان ضد ارزش رنگ و لعاب دینی به خود نگیرد. در فرمایش امام خمینی (ره) به نمایندگان مجلس آمده که با زندگی اشرافی و مصرفی نمی توان ارزشهای انسانی اسلامی را حفظ کرد. قانون شفاف سازی اقتصادی اموال مسئولین قبل و بعد از مسئولیت باید به خوبی اجرا شود.چکیده نظرات منتقد:
انسان ذاتاً موجودی رفاه طلب است و زندگی عاری از سختی و مشکلات را دوست دارد همین امر باعث شده که در طول تاریخ به دنبال بهترین ها باشد و نتیجه این رفاه طلبی پیشرفتهای علمی در عصر حاضر است. در اسلام نیز به زندگی فقیرانه و عدم استفاده از مواهب الهی توصیه نشده است. چرا با وجود نعمت های فراوان الهی باید از آنها چشم پوشی کرده و ساده زیستی را در ظاهر شلختگی و ژولیدگی نشان داد. مسئولان برای اینکه فارغ از هرگونه فکر مادی برای تامین معاش خانواده بتوانند به وظایف محوله بپردازند نیاز به امکانات رفاهی دارند. اگر حقوق مسئولان از بالاترین حقوقی که بقیه مردم می گیرند کمتر باشد در خوشبینانه ترین نظر این فرد، علی رغم میل باطنی اش به دنبال کار دیگری که مطابق با شأنش نیست می رود. بعضی از مسئولین فارغ از حقوق و مسئولیتشان در زندگی خانوادگی مرفه هستند یعنی در خانواده ای ثروتمتند رشدکرده اند و رفاه طلبی جزء خصلتهای آن هاست.
نتایج دیدگاه موافق:
مردم سبک زندگی مسئولان را الگوی خود قرار می دهند. بین ساده زیستی مسئولان و مردم باید مرزی قائل شد نه تنها عدم دلبستگی به ثروت مطرح است بلکه کم بودن ثروت هم ملاک است. ساده زیستی به معنای ژولیدگی و ظاهر نامطلوب نیست بلکه باید رعایت حال غالب افراد جامعه شود. زندگی ساده باعث گسترش فرهنگ معنویت در بین مردم می شود و مردم را از غوطه خوردن در دام حرص و طمع نجات می دهد. استفاده از ابزار و امکانات جدید اشکال ندارد ولی مسئولین باید تلاش کنند این امکانات را اول برای مردم فراهم کنند نه برای خودشان.نتایج دیدگاه مخالف :
ثروت مسئولین اگر ابزاری برای خدمت به مردم باشد مذموم نیست.
هر مسئولی مطابق با شأن اجتماعی اش باید دارای امکانات رفاهی باشد.
مسئولی که به عنوان نماینده کشور اسلامی در مجامع بین المللی حاضر می شود نمی تواند با ظاهری نامطلوب باشد.
پدیده لاکچری و مصرف اقلام لوکس در کشورهایی که به سمت تجدد می روند از جمله ایران طبیعی است و اولویت با استفاده مسئولین است.
 جمع¬بندی داور :

زهد امر قلبی است یعنی انسان قلباً وابسته به دنیا نباشد. ساده زیستی مربوط به عمل است یعنی در عمل به دنبال تعلقات دنیا نبودن. مسئولین در نظام اسلامی وظایف سنگینی به عهده دارند و باید زندگی خود را با غالب افراد جامعه هماهنگ کنند نه اینکه در زندگی خود به دنبال بهترین و لوکس ترین وسایل باشند. اگر مسئولی ثروتهای کلان داشته باشد تمام همت خود را صرف مرتب کردن سرمایه خود می کند نه رفع مشکلات مردم. مسئولان باید سبک زندگی مقام معظم رهبری را الگوی خود قرار دهند. مردم باید در انتخاب دولتمردانشان تامل بیشتری کنند و با آگاهی افرادی را انتخاب کنند که مروج سبک زندگی اسلامی باشند.   

مطالب مرتبط