كردستان کرسی آزاد اندیشی بررسی آسیبهای اجتماعی در خانواده ( همسرداری )

شناسه محتوا : 28761

1397/09/04

تعداد بازدید : 93

  • : كردستان
  • : قروه
  • : الزهرا سلام الله عليها
  • : خانم احمدزاده
  • : خانم ملاولی
  • : خانم پرویزی

چکیده نظرات استاد ارائه کننده بحث :
ازدواج اولین قدمی است که انسان را از خودپرستی به غیردوستی می کشاند، اولین قدمی که انحصار شکسته می شود و کم کم این "من" فراموش می شود. از نگاه شهید مطهری زن وار دنیای مرد و مرد هم دنیای زن می شود، به دلیل تفاوت روانی شخصیتی که بین زن و مرد وجود دارد، برخی از زندگی ها آرامش در آن وجود ندارد. برای رسیدن به زندگی عالی و برتر چگونه باشیم و حد گذشت یک زن چه اندازه باید باشد.
زندگی زیباست چشمی باز کن، ما به دنیا آمده ایم برای چه هدفی، در زندگی مشترک باید هدف را بشناسیم متوجه هدف خلقت خودمان باشیم، ازدواج و زندگی با همسر هم یک نگاه متفاوت می تواند داشته باشد. ازدواج یک اتفاق ساده و معمولی مثل تولد است، زیبایی آن به نقش شما و بازی شماست که در آن ایفا می کنید. اگر بین رابطه زن و شوهری اگر واقعا خانم بتواند زنانه زندگی کند و خانمانه مدیریت کند، خوشبختی زندگی تا 95 درصد تضمین است.اگر زن هنرمندانه زندگی کند خیلی اختلافات حل می شود اگر عاشقانه به سمت هدفتان بروید خداوند گره زندگی شما را باز می کند.

چکیده نظرات منتقدین :
هدف ازدواج تعالی انسان است یک اهداف و نتایج پایین دست دارد؛ با ازدواج برخی از نیازهای جسمی و روحی خود را جبران کند، هدف اصلی ازدواج تعالی روح است چه برای مرد و چه برای زن، آیا صرف همکاری و گذشت باعث تعالی می شود؟ انسان زمانی به تعالی می رسد که در کنار ارضای نیاز جسمی و روحی به اعتقادات خود پایبند باشد زن باید در زندگی چکار باید بکند تا به تعالی روحی خودش کمک
شود، آیاصرفاً خدمت رسانی به مرد باعث این تعالی می شود؟
آیا نباید از حق خودم دفاع کنم و باید به چه صورت باشد؟
در بحث روان شناختی، و هوش زوجین، زن باید یک جایگاه برای حق خود باز بکند یا نه؟

نتایج دیدگاه موافق:
هنر زن باید خوب شوهرداری کردن باشد ، باید جایگاه خودمان را بدانیم و  عمل کنیم. در اوج ناراحتی نباید با مرد حرف زد وقتی مرد عصبانی است به موقع حرف مناسب و فضای آرام دلجویی کنیم، ظرفیت مرد و زن متفاوت است، باید تفاوت را درک کنیم تا اتفاقات بدتر نشود.
  اگر مرد در تعاملات زناشويي روزهای اول زندگی با شوق و ذوق بود و در ادامه مسير زندگي دچار مشکلات رفتاري شد، این مشكلات به رفتار خانم برمی گردد گاهی اوقات اشتباهات کوچک ما باعث رنجش طرف مقابل می شود مثلا اگر سنگي کوچک داخل  غذا باشد و خانم آنرا از غذا خارج كند، مشکلات حل می شود. در غير اين صورت مشكلات بزگرتر را رغم خواهد  زد. از آفتهای طلبگی غرور است، زنان بزرگ در طول تاریخ با تمام مشکلات زنانگی، خودشان را نشان دادند، اگر تنهاییم، تنهایی ما به اندازه حضرت هاجر نبود، مثلا به حضرت مریم(س) تهمت زدند اما تحمل کرد.

نتایج دیدگاه مخالف:
آیا تعالی صرفاً با خدمت به مرد و فرزند آوری است؟
پس با این بیان زن باید کنیز خانه شود؟
آیا نباید از حق خودم دفاع کنم؟
اگر زن آرامش داشته باشد می تواند فضا را مدیریت کند اگر آرام نباشد، امکان ندارد، اگر از لحاظ روحی آرامش داشته باشد و محبت و توجه لازم را کسب کند می تواند آرامش داشته باشد، اکسیر محبت در دست زن است تا خودش از جایی این را دریافت نکند نمی تواند در مقابل مرد آن را مدیریت کند.

جمع بندی:
برای آنکه در زندگی به چالش نیافتیم بایستی درست انتخاب کنیم و دقت کنیم فردی را برای ازدواج در نظر بگیریم که دارای صفت؛ اخلاق، ایمان، و خانواده دار باشد. در ضمن بایستی شناخت کافی نسبت به مردان پیدا کنیم و بدانیم که برای مردان سه امر دارای اهمیت است؛ غرور مرد حفظ شود، احترام او را نگه داریم، و به نیازهای مرد توجه شود .
عدم شناخت زوجین نسبت به همدیگر باعث رفتار نسنجیده می شود، در بسیاری از موارد زوجین آشنایی نسبت به وظایف ندارند، به همین خاطر باعث مشکلات می شود. و نکته مهم دیگر؛ تشخیص متناسب هوش زوجین از نظر فکری و مسائل شناختی نسبت به همدیگراست. اگر زن و مرد نسبت به خصوصیات یکدیگر آگاهی داشته باشند و آنها را درک کنند باعث احترام می شود. و ثمره این امر تفاهم بیشتر را موجب می گردد و درک تفاوتها باعث ایجاد محبت عمیق تر می گردد.

مطالب مرتبط