یزد- میبد- مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س)

یزد- میبد- جلسه دفاع از پایان نامه

شناسه خبر : 84006

1398/08/27

تعداد بازدید : 79

جلسه دفاعیه از پایان نامه طلبه غیرحضوری در مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا(س) میبد به صورت حضوری در این مؤسسه برگزار گردید

به همت معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران میبد، جلسه دفاعیه از طلبه غیرحضوری در رشته تفسیر و علوم قرآن با حضور استاد راهنما «حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد میرخلیلی » و استاد داور« حجت الاسلام و المسلمین محمدمهدی خواجه پور »، معاون پژوهش «خانم صدیقه فاضلی» و جمعی از طلاب  به صورت حضوری در این مؤسسه برگزار گردید.

خانم صدیقه فاضلی، معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی حضرت زهرا سلام الله علیها از برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه یکی از طلاب غیرحضوری  در این مؤسسه خبر داد.

فاضلی تصریح کرد: پایان نامه خانم بی بی عاطفه احمدی مروست با موضوع « کارکردهای قلب در تفاسیر مجمع البیان ،کاشف و کبیر » با راهنمایی حجت الاسلام سیداحمد میرخلیلی مورد بررسی قرار گرفت.

خانم احمدی ضمن بیان اینکه قلب انسان پایگاهی در تفکر و ادراک است که در صورت کارکرد صحیح انسان را به درجات بالای کمال سوق می دهد افزود: پژوهش حاضر با هدف شناخت ظرفیت های قلب در مسیر کمال بشری و همچنین و تحلیل کارکردهای قلب در این مسیر و با محور قرار دادن سه تفسیر کلامی مجمع البیان، کاشف و مفاتیح الغیب(الکبیر) و کاوش در منابع تفسیری به کارکردهای مثبت و منفی قلب پرداخته است.

وی در دفاع از پایان نامه خود گفت: این پژوهش در بخش کارکردهای مثبت قلب به سه حوزه معرفتی، احساسی و ایمانی پرداخته و کارکرد قلب را در این سه حوزه بررسی نموده است و در بخش کارکردهای منفی قلب به پنج حیطه مرض، طبع و ختم، قساوت، اشمئزاز و انحراف اشاره شده  و نظرات هر سه تفسیر مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته است و در پایان هر بخش اشتراکات و افتراقات تفاسیر سه گانه بیان شده است.

احمدی در پایان به این نتیجه رسید که: : تفاسیر شریف در مورد کارکردهای مثبت قلب نوعی اتفاق نظر دارند؛ اما در کارکردهای منفی دو تفسیر مجمع البیان و کاشف بر این مسئله اتفاق دارند که هر پنج حوزه از کارکردهای قلب هستند و تفسیر کبیر بر این اعتقاد است که از میان پنج حوزه کارکردهای منفی قلب تنها دو حوزه مرض و انحراف از کارکردهای منفی قلب بوده و سه حوزه دیگر از علامات بیماری ئ انحراف قلب به شمار می آیند.

معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) افزود: این پایان نامه در نهایت با نمره عالی پذیرفته شد.

اخبار مرتبط