فارس برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه بررسي فلسفه احكام در خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها مركز مديريت استان فارس

شناسه خبر : 64901

1397/07/10

تعداد بازدید : 114

فارس برگزاري جلسه دفاعيه پايان نامه بررسي فلسفه احكام در خطبه حضرت زهرا سلام الله عليها مركز مديريت استان فارس
لسه دفاع از پايان نامه <<بررسي فلسفه احكام در خطبه حضرت زهرا (س) >>يكي از طلاب غير حضوري سطح 3در مركز مديريت حوزه علميه خواهران استان فارس برگزار شد .

به گزارش پايگاه خبري اطلاع رساني حوزه هاي علميه خواهران جلسه دفاعيه <خانم محبوبه سرشار >>از طلاب غيرحضوري رشته فقه واصول ورودي سال 92با عنوان بررسي فلسفه احكام در خطبه حضرت زهرا (س) با راهنمائي استادهاديان وداوري استاد بركت در شيراز برگزار شد . ايشان با رتبه خوب قبول شدند .
خانم سرشار در تشريح بررسي فلسفه احكام در خطبه حضرت زهرا (س) عنوان كردند :

فاطمه (سلام الله علیها)در احادیث معتبر فریقین سرور زنان عالمیان و موجودی الهی است که در مرکز اهل بیت قرار دارد و دختر پیامبر و همسر علی(علیه السلام) و مادر امامان معصوم می باشد و فضایل فراوانی در قرآن و روایات برای او ذکر شده است.فاطمه (سلام الله علیها)در پی تضییع حقوق مالی خود به احتجاج با سران حکومت پرداخته، خطبۀ قراء فدکیه را در مسجد نبوی ایراد می کند که قسمتی از آن به بیان فلسفه و چرایی احکام مربوط است. این پژوهش فلسفه احکام را در این خطابه با محوریت آیات قرآن کریم بررسی می کند. معرفی شخصیت فاطمه(سلام الله علیها)و فدک و تاریخ گذشته بر آن و تقسیم خطابه حضرت به بخش هایی مانند اعتقادات و احکام و ... در راستای تبیین همین مهم است. در این تحقیق مشخص شد که آنچه دختر پیامبر به عنوان علل احکام مطرح کرده است، ریشه در آیات قرآن کریم دارد و در غالب موارد به صراحت و در برخی موارد به اشاره می توان ریشه های قرآنی بیانات وی را یافت و این خود نشان از عصمت ایشان و پیوستگی مسیر وی با قرآن دارد که در حقیقت همان مفهوم حدیث ثقلین می باشد. هدف اصلی چنین پژوهشی تاکید هر چه بیشتر مکلفین به عمل به احکام و الزام و اقناع بهتر آنان می باشد که در راستای بیانات این وجود مقدس و در بستر آیات قرآنی می توان به این مهم دست یافت.