معرفی نرم افزار جوامع الکلم

شناسه نوشته : 17526

1394/11/29

تعداد بازدید : 5014

معرفی نرم افزار جوامع الکلم
جوامع الکلم حصن الدفاع الأول عن السنة

جوامع الکلم (یکی از کامل ترین نرم افزار ها برای بررسی رجال واسانید امهات کتب اهل سنت)


نرم افزار ( جوامع الکلم حصن الدفاع الأول عن السنة ) که در سایت اسلام وب برای دانلود گذاشته شده ، یکی از بهترین نرم افزار هایی هست که برای بررسی وضعیت رجال اسانید روایات موجود در امهات کتب اهل سنت نگاشته شده و قابلیت های جالبی داره که به نمونه هایی از توانایی هاش اشاره می کنم :

اولاً کتاب های متعددی در این نرم افزار موجود هست که دسته بندی هم شده .

مثلاً اگه بیاید و کتاب صحیح بخاری رو بار کنید و به روی هر کدوم از راویانش که دوست دارید ، تنها یک کلیک کنید ، اطلاعات بسیار کاملی در مورد اون راوی ارائه میده ؛ از جمله نام کامل راوی ، کنیه ، لقب ، مکان زندگی و وفات ، زمان حیات و سال وفات و ... ؛ رتبه ی راوی نزد علما ، آراء و نظرات ائمه ی اهل سنت در مورد راوی ، ارائه ی لیست کاملی از اساتید و لیستی دیگه از تلامیذ راوی و بیان ترجمه ی راوی از کتاب تهذیب الکمال ( در صورت وجود ) .
تفاوتی که این نرم افزار با بخش بررسی رجال موجود در نرم افزار مکتبة الشاملة داره اینه که وقتی شما در شامله دنبال یک فرد خاص میگردید ، اغلب با چندین نام مختلف روبرو میشید که اگر دقت نکنید ، خطا و اشتباه گریبانگیر شما میشه ؛ اما در این نرم افزار فقط کافیه روی اسم اون فردی که در سند روایت مورد نظر شما وجود داره ، کلیک کنید تا دقیقاً بهتون بگه که این راوی چه کسی هست و علما در مورد چی گفتن و همه ی اطلاعات موجود در باره ی این رای رو بهتون ارائه میده . لذا در این نرم افزار میزان اشتباه به میزان خیلی زیادی کاهش پیدا می کنه .

امکان گشتن بدنبال روایات در این نرم افزار گنجانده شده ؛ بعنوان مثال اگر دنبال حدیث عشرة المبشرة بگردید ، در عرض کمتر از ده ثانیه 157 سند به شما ارائه میده و 22 تا از طرق این روایت حسن و یا صحیح هست .

امکان گشتن راویان هم در این نرم افزار وجود داره ؛ و حتی این امکان در نرم افزار وجود داره که میشه بصورت مرکب دنبال چند راوی جستجو کرد ، مثلاً اینکه شما در نرم افزار دنبال تمامی روایاتِ نقل شده توسط یک راوی از یک راوی بخصوص دیگر هستید ؛ این نرم افزار تمامی روایات موجود نقل شده توسط یک راوی از یکی راوی دیگه را به شما ارائه میده .

در یک بخش دیگه از نرم افزار ، میزان درجه ی صحت روایات ذکر شده؛ و به دو شکل سند روایت ها رو نشون میده ( هم بصورت متنی ) و هم بصورت نمودار درختی که در فهم علت ضعف و یا مشکل اسانید خیلی مفید هست .

علاوه بر این ، روایات موجود در نرم افزار رو هم به صورت موضوعی تقسیم بندی کرده و برای افرادی که میخوان در مورد یک موضوع خاص تحقیق کنن ، وارد بخشی میشه که مرتبط با موضوع تحقیقش هست و سپس وارد زیر شاخه های فرعی میشه تا به موضوع مورد تحقیق خودش برسه و یا نزدیک بشه ، و برای موضوع مورد تحقیق خودش روایاتی به که وجود داره دست پیدا کنه .

سرعت سرچ این نرم افزار هم بسیار بیشتر از شامله هست ؛

این امکانات میتونه از جهات مختلف برای محققین بسیار مفید واقع بشه .
تنها مشکلی که یک محقق شاید در این نرم افزار باهاش روبرو بشه اینه که ممکنه کتابی رو که میخواد در اون تحقیق بکنه ، شاید در نرم افزار پیدا نکنه چون مصادر نرم افزار ، 1400 عدد هست . ولی در هر صورت بیشتر منابع اصلی برای تحقیق در نرم افزار گنجانده شده .

البته همونطور که در سایت ذکر کردن ، این نرم افزار حاصل کارِ بیش از 350 نفر از محدثین به مدت بیش از 30 سال هست ؛ پس مشخص هست که حسابی روی این منابع این نرم افزار کار کردن و میتونه خیلی کمکتون کنه ؛

حجمش هم 1.38 گیگا بایت هست ... از لینک زیر هم میتونید وارد صفحه ی رسمی اسلام وب بشید و از اونجا توسط یک نرم افزار دانلود ( مثل دانلود منیجر ) دانلودش کنید :

http://gk.islamweb.net:8080/

و یا مستقیماً از لینک زیر دانلودش کنید :

gk.islamweb.net:8080/GK4.5.rar

نوشته های مرتبط