اردبیل برگزاری نشست علمی

اردبیل برگزاری نشست علمی با عنوان« بیان احکام روزه داری در ایام کرونا» در مرکز تخصصی حضرت رسول اکرم(ص)

شناسه خبر : 106221

1400/02/06

تعداد بازدید : 8

اردبیل برگزاری نشست علمی با عنوان« بیان احکام روزه داری در ایام کرونا» در مرکز تخصصی حضرت رسول اکرم(ص)
همزمان با ماه مبارک رمضان نشست علمی در مرکز تخصصی حضرت رسول اکرم(ص) اردبیل برگزار شد.

معاونت پژوهش مرکز تخصصی حضرت رسول اکرم(ص) اردبیل از برگزاری نشست علمی با عنوان« بیان احکام روزه‌داری در ایام کرونا » در این مرکز آموزشی خبر داد.

 به‌گزارش حکیمه نوری این نشست به‌صورت مجازی در تالار پژوهشی سامانه مدارس با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد حسین موسوی و با شرکت طلاب سطح2 و 3 برگزار شد.

 در این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین  موسوی فتاوای جمعی از مراجع عظام تقلید از جمله مقام معظم رهبری، وحیدی خراسانی، آیت‌الله صافی، آیت‌الله نوری‌همدانی، علوی گرگانی، شبیری زنجانی، آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله مکارم شیرازی را بیان کرد و گفت: براساس جمع‌بندی نظر مراجع عظام معلوم می‌شود که روزه‌داری در ایام کرونا از افراد ساقط نمی‌شود مگر این‌که گمان و منشاء عقلائی وجود داشته باشد که روزه‌داری برای فرد ضرر دارد.

 ایشان با استناد به آیه ۱۸۵سوره مبارکه بقره و با استناد به برخی از روایات، روزه‌داری در ایام بیماری را با احتمال ضرر برای بدن از انسان ساقط دانست و گفت: با احتمال ضرر برای بدن روزه‌داری از انسان ساقط است؛ اما این خوف و احتمال ضرر برای بدن باید ریشه‌ای عقلائی داشته باشد و طبق نظر امام خمینی(ره) منظور از عقلاء در این باب متخصصان هستند.

 مدرس حوزه تصریح کرد: با مراجعه به‌نظر اکثر متخصصان ثابت شده‌است که روزه‌داری در ایام کرونا نه‌تنها سیستم ایمنی بدن را کم نمی‌کند؛ بلکه در برخی موارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 وی افزود: برخی از متخصصان متدین قائل هستند که روزه‌داری باعث تندرستی بیشتر در بدن می‌شود و روایات زیادی هم در این باب واردشده است.

در پایان این نشست به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد.