معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان:

همدان -کارگروه تخصصی کلام- مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان

شناسه خبر : 95729

1399/06/26

تعداد بازدید : 7

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان همدان از برگزاری کارگروه تخصصی کلام خبر داد.

معصومه ناطقی خمسه بیان داشت:  این جلسه که باحضور معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران و اساتید کلام اسلامی باهدف  تعیین و تبیین دروس اقتضایی برگزار شد.

 وی افزود :  در ابتدای جلسه ، تبیین دروس اقتضایی توسط معاون پژوهش انجام گردید  و موضوعات مختلف در این راستا از سوی اساتید بیان ودغدغه های اساتید پیرامون شبهات اعتقادی اذهان طلاب و آسیب شناسی دروس اعتقادی مدارس مورد بررسی واقع گردید. از جمله این کاستی ها و نواقص در کتب اعتقادی و کلامی مدارس علمیه :

الف. ثقیل بودن  متن کتاب کلام جدید دکتر حسن یوسفیان و حذف شدن مباحث عمده و اصلی این کتاب از جمله فصل مربوط به شرور وناملایمات و لیبرالیسم

ب.بیان اجمالی بعضی از دروس کلام اسلامی جناب آقای سعیدی مهر از جمله درس جبر و اختیار ، قضاو قدر، حسن و قبح ، عدل الهی ، ولایت فقیه و مهدویت .

در ادامه به ارایه پیشنهاداتی در مورد دروس اقتضایی و نیاز روز طلاب پرداخته شد که از جمله این پیشنهادات : مطالعه کتب کلامی  از جمله ( کتاب کشف المراد علامه حلی (ره)، انسان و سرنوشت  شهید مطهری (ره)،کتابهای درسنامه مهدویت (  دکتر خدامراد سلیمیان ) و...به عنوان دروس جانبی جهت تقویت و ارتقاء  علمی اساتید.

معاون پژوهش حوزه خواهران استان همدان ادامه داد: در خاتمه مصوب شد که کتاب حکومت دینی تالیف حمید رضا شاکرین که از مجموعه کتابهای پرسش ها و پاسخهای دانشجویی  که مباحث مربوط به ولایت فقیه و تبیین این موضوع و پاسخ به شبهات پیرامون آن می باشد را جهت درس اقتضایی ترم دوم به مدارس معرفی نمایند همچنین مقرر گردید کارگاه 1روزه جهت تبیین این کتاب برای اساتید مربوط به تدریس کتاب مذکور برگزار گردد. همچنین مصوب شد که کتاب های کلامی جهت تدریس دروس اقتضایی وتکمیل دروس ناقص کتابهای مربوط به مباحث اعتقادی و کلامی  با موضوعاتی  مانند عدل الهی،جبر و اختیار ، ولایت فقیه ، مهدویت و...تدوین شود وکتابی با عنوان شبهه شناسی و شیوه های پاسخ به شبهات،طراحی و تدوین گردد.