نشست پژوهشی:

یزد-نشست پژوهشی بررسی عرفان نظری در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا س اردکان برگزار شد

شناسه خبر : 94422

1399/05/09

تعداد بازدید : 11

یزد-نشست پژوهشی بررسی عرفان نظری در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا س اردکان برگزار شد
معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله اردکان از نشست پژوهشی با عنوان تحلیل و بررسی مطالب کانال اعتقادی ( من کیستم) که به انتشار عرفان نظری فعالیت می کند خبر داد.

به گزارش معاون پژوهش و هسته پژوهشی اساتید مدرسه فاطمه الزهرا ( سلام الله علیها) اردکان نشستی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه حجج الاسلام مجید جعفری و حمید کمالی با موضوع بررسی و تحلیل مطالب گروه اعتقادی( من کیستم) در جمع طلاب و اساتید و ادمین گروه و اعضای آن  با رعایت پرتکل های بهداشتی برگزار شد.

مجید جعفری گفت: مباحث و مطالب عرفان نظری در کانال ها و فضای مجازی باید از سوی کارشناسان عالم بیان شود.

حمید کمالی بیان کرد: محتوای مطالب گروه هایی که مباحث عرفان نظری را منتشر می کنند یک مسئله است، روش بهره بردن از این محتوا مساله مهم دیگری است که  در آن باید دقت شود.

حجت الاسلام مجید جعفری بیان کرد: مطالب بیان شده در این گروه  از سوی کارشناس نیست و در پیمودن این مسیر نیاز به استاد آن هم به صورت حضوری مبرم است.

ایشان افزود:  فرد در مسیر راه توحید نظری  مقدماتی را لازم دارد، از جمله آن مطالعه  کتابهایی که در این زمینه نوشته شده است . اولین قدم خواندن کتاب منطق است تا مغالطات را بشناسد و در این مسیر راه غلط را تشخیص بدهد.

جعفری افزود: کتابهای بدایه الحکمه و نهایه الحکمه علامه طباطبایی از جمله کتابهایی است که فرد در مسیر توحید نظری باید بخواهد . مسئله وحدت وجود را کاملا درک کند تا قدم در این وادی بگذارد. کتاب اسفار  اربعه ملاصدرا از جمله کتابهایی است فرد حتما باید با آن آشنا باشد و آخرین قدم کتب ابن عربی است که باید مطالعه کند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام کمالی افزود :  بررسی مباحث این گروه سه جهت دارد . گاهی بررسی محتوای علمی این گروه است ، که مباحث عرفان نظری است که مخالفان و موافقان خود را دارد و البته بسیاری از علمای ما این مسیر را طی کرده اند؛  ولی آنچه باید دقت بیشتر کرد روش بیان و کسب معارف عرفان نظری است.  مطالب این گروه برای هر سن و جنسیتی باید تفکیک شود و مناسب هر کسی نیست.

وی در تائید صحبتهای آقای جعفری اظهار کرد: مطالب ارائه شده در گروه نباید از هر کتابی گرفته شود در این زمینه باید از کتب معتبر، مطالب آماده کرد.

کمالی افزود: مطالب این گروه برای افرادی که دروس حداقل ادبیات عرب، فلسفه و منطق گذراندند منتشر شود.

ایشان اضافه کرد: اگر مطالب با حضور اساتید منتشر نشود امکان انحراف فکری وجود دارد و شخص دچار جهل مرکب می شود. استادی باید باشد تا شخص ببیند مطالب را درست فهمیده یا نه؟

کمالی جهت سوم بررسی یک گروه را حواشی آن بیان کرد  و گفت: شخصی که خودش در ابتدای راه است، نمی تواند پاسخ های درست به دیگر افراد بدهد، ضمن اینکه محتوای کانال مباحث عرفان نظری است و پرداختن به مباحث غیر آن توسط کارشناس گروه درست نیست. 

هر دو استاد بزرگوار قائل بودند که هر کسی نباید وارد این گروه شود و تحت تاثیر مباحث عرفان نظری قرار بگیرد. و اساسا مباحث عرفانی باید به صورت حضوری با استاد خوانده شود و مقدمات لازم را می خواهد. استفاده از صوت اساتید و طرح سوالات در کانال و جوابهای کوتاه به اصطلاح کارشناس که به گفته خودشان استاد نیستند فقط چند قدم جلوترند برای فراگیری این مباحث مهم و پیچیده صحیح نیست و آفات خودش را دارد.

در پایان جلسه ادمین و عضو فعال گروه  با این ادعا که قدم در این وارد گذاشتن سخت است و افرادی که با سن و جنسیتی مختلف وارد می شوند بعد از چند صباحی متوجه می شود که نباید ادامه دهد و همچنین آنهاپذیرفتن که  وارد  کردن افراد به مباحث عرفان نیاز با استاد دارند و استاد کمالی به آنها پیشنهاد داد که آقای جعفری در این مسیر به آنها کمک کند.