برگزاری نشست علمی پژوهشی

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان نقش فضای مجازی بر فرهنگ حجاب و عفاف

شناسه خبر : 93908

1399/04/25

تعداد بازدید : 23

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان نقش فضای مجازی بر فرهنگ حجاب و عفاف
نشست علمی پژوهشی در مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س)گرگان برگزار گردید.

 

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س) گرگان نشست علمی پژوهشی با عنوان نقش فضای مجازی بر فرهنگ حجاب و عفاف در تاریخ 23/4/99 برگزار گردید. در این نشست خانم فاطمه احمدی کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) گرگان، حیا را اصل ثابتی در فطرت همه انسانها دانست.

وی با استناد به روایتی از امام صادق(علیه السلام) پیرامون حیا افزود: "حیا نوری است که جوهر آن، سینه ایمان است و یک حالت بازدارندگی و خویشتن داری در برابر هر چیزی است که با توحید و معرفت ناسازگاری داشته باشد " همچنین امیرمومنان علی(علیه السلام) "خردمندترین مردم را باحیاترین آنها می دانند ".

کارشناس فرهنگی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) گرگان با اشاره به اینکه جامعه سالم، در دامان مادران پاکدامن و عفیف شکل می گیرد ادامه داد: عفت و پاکدامنی، پرده آخرِ حیا است که به واسطه حجاب محافظت می شود، بدین معنا که ابتدا از حیای انسان کاسته می شود سپس حجاب او سست شده و در نهایت بی عفتی دامن گیر انسان می شود.

احمدی، ترویج تقوای عملی و عفاف برای هر دو جنس زن و مرد را شرط لازمِ ترویج حجاب در فضای مجازی برشمرد و ادامه داد: فضای مجازی همچون دنیای واقعی بستر بروز و ظهور ایده ها و اَشکال و فرم های مختلف رفتاری است که به سبب گستردگی و فراگیری و عمق نفوذ آن، از اهمیت بیشتری در اشاعه ارزش ها و هنجارها برخوردار است.

وی در بیان تفاوت بدحجابی کلاسیک با بدحجابی در فضای مجازی اضافه کرد: در فضای فیزیکی تنها عده معدودی از رهگذران مورد هدف تبلیغات منفی بدحجابان قرار می گیرند حال آنکه امروزه قابلیت چند بُعدی فضای مجازی فرصتی را ایجاد کرده تا به صورت همزمان میلیون ها نفر، مخاطب تصاویر و تبلیغات انحرافی کمپین های بدحجابی قرار گیرند.

مبلغ این مدرسه شوخی با باورهای دینی را از آسیب های فضای مجازی برشمرد و عنوان کرد: وجود شبکه های اجتماعی موبایلی مانند تلگرام، واتساپ، لاین و ...ارتباط را بسیار ساده تر کرده است بطوری که اگر در گذشته برای حضور در شبکه های اجتماعی باید از رایانه شخصی استفاده می شد در حال حاضر، تصمیم تا عملی کردن آن برای حضور در شبکه های اجتماعی موبایلی در چند لحظه اتفاق می افتد.

احمدی در پایان، ارائه یک چهارچوب صحیح برای پوشش زن، آموزش و معرفی افراد محرم و نامحرم، حد و مرز زینت برای محارم، نهی از تبرج مذموم، ترویج فرهنگ غیرت در مردان، حفظ نگاه، آگاهی افراد از مضرات سوء بدحجابی، مراقبت در معاشرت و هم نشینی ها، ترویج فرهنگ قناعت و ساده پوشی در زنان و احیای امر به معروف و نهی از منکر را از راهکارهای عملی برای ترویج حجاب در فضای مجازی دانست.

اخبار مرتبط