برگزاری نشست علمی پژوهشی

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان بررسی پیامدهای جامعه بدون عفاف

شناسه خبر : 93906

1399/04/25

تعداد بازدید : 22

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان بررسی پیامدهای جامعه بدون عفاف
نشست علمی پژوهشی در مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س)گرگان برگزار گردید.

 

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء گرگان نشست علمی پژوهشی با عنوان بررسی پیامدهای جامعه بدون عفاف در تاریخ 23/4/99 در این مدرسه برگزار گردید. در این نشست خانم فریده ساوری طلبه سطح4 رشته کلام اسلامی حجاب و عفاف را یک دستور دینی و از مسائل مهم و کلیدی جامعه دانست.

وی افزود: حجاب و پوشش اسلامی یکی از اوامر انسان ساز الهی و احکام حیات بخش اسلام در زندگی طیبه، منطبق بر فطرت بشر و زمینه ساز پویائی و کمال انسانی فرد و جامعه است.

مبلغ مدرسه علمیه عالی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان، شناخت تاثیر حجاب و نقش آن در کاهش آسیب اجتماعی را در مسیر ترقی و تعامل جامعه موثر دانست و ادامه داد: مسئله بی حجابی در جامعه امروز به عنوان آسیبی کاملاً مشهود در جامعه درآمده، آسیبی که نه تنها افراد بی‌حجاب بلکه تمام اعضای جامعه را در بر می‌گیرد.

ساوری، تصریح مسئله حجاب در آیات متعدد از قرآن کریم را نشانه اهمیت موضوع برشمرد و اضافه کرد: روح عفت و پروا پیشگی از بدو خلقت آدمی تاکنون بر انسان حاکم بوده هرچند شکل، اندازه و کیفیت بُروز آن در دوره های مختلف متفاوت است اما این خصلت همیشه بروز و ظهور داشته، چنانچه قرآن کریم در داستان آفرینش آدم و حوا از این خصلت فطری یاد می کند.  

وی در بحث از رابطه بدحجابی با آسیب اجتماعی گفت: آسیب اجتماعی به نوعی عمل فردی یا جمعی گفته می شود که در چهارچوب اصول اخلاقی و قواعد جمعی به صورت رسمی یا غیر رسمی مورد رعایت قرار نگرفته که با منع قانونی یا قبح اخلاقی جامعه روبرو می گردد لذا بنا به این تعریف، چون حجاب اسلامی در چهارچوب اخلاق دینی قرار می گیرد، عدم رعایت آن نوعی آسیب اجتماعی تلقی می گردد که دارای مراتب و دسته بندی خاصی است.

طلبه سطح چهار حوزه ادامه داد: همزمان با پیشرفت تکنولوژی و فن آوری، آسیب های اجتماعی نیز شکل تازه ای به خود گرفت چنانچه  زن که مظهر عفاف، حیا و عشق ورزی به قداست و پاکی محسوب می شد به عنوان ابزاری بی مقدار در سراشیبی سقوط قرار گرفت و کرامت ذاتی او زیر غبار غفلت مدفون شد.

ساوری، کاهش محبوبیت زنانه را از جمله پیامدهای بدحجابی و بی عفتی در اجتماع دانست و ابراز کرد: حجاب از این نظر که میان زنان و مردان فاصله معقول و مشروع می افکند، به زن جلوه ای زیبا و تحسین برانگیز بخشیده و حریمی میان زن و مرد نامحرم ایجاد می کند که لذت و بهره های جنسی را به محیط خانواده محدود کنند، در مقابل، بدحجابی و بی حجابی و آزادی بی قید و شرط، سبب فروپاشی کانون خانواده می شود.

وی، طلاق و جدایی زن و شوهر و از هم پاشیدن نظام خانواده، هوس مداری در خانواده، چشم چرانی و مقایسه با همسر، تهییج شهوات و لذت گرایی، غفلت از معیارهای اصولی در گزینش همسر، گرایش مردان به چند همسری و ایجاد اختلال روانی و عصبی را از دیگر پیامدهای رعایت نکردن عفاف و حجاب در جامعه بیان کرد.

مبلغ جهادی حوزه در پایان بر ضرورت گسترش فرهنگ حجاب در جامعه تاکید کرد و با اشاره به نقش دولت، مردم و رسانه های گروهی در ترویج حجاب، بیشترین وظیفه تبلیغ و ترویج این دستور دینی را برعهده حوزه های علمیه دانست که با تربیت مبلغین در جهت نهادینه کردن این فرهنگ سهم بسزایی دارند.

اخبار مرتبط