معاون پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی الزهرا س گرگان خبرداد

گلستان- نشست علمی سبک همسرداری حضرت امام خمینی (ره)

شناسه خبر : 93808

1399/04/13

تعداد بازدید : 15

گلستان- نشست علمی  سبک همسرداری حضرت امام خمینی (ره)
به گزارش خبرگزاری معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س) گرگان، به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) دومین نشست علمی پژوهشی" بازشناسی شخصیت حضرت امام خمینی(ره)" به صورت مجازی از طریق سامانه سیما در تاریخ 13/3/99 برگزار گردید.

استاد مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان:
رفتار حضرت امام(ره) با خانواده براساس حرمت گذاری و شخصیت دادن به آنان بود
استاد مدرسه علمیه الزهرا(س) گرگان: رفتار حضرت امام(ره) با خانواده براساس حرمت گذاری و شخصیت دادن به آنان بود، چنانکه همسر خود را همراه و هم راز خود می دانستند.

 خانم فاطمه احمدی در این نشست به بحث پیرامون" سبک همسرداری حضرت امام خمینی(ره)" پرداخت و بیان کرد: امام خمینی(رحمه الله علیه) از نوادر روزگار ما بود که چه در کل جامعه و در فرآیند انقلاب و چه در زندگی خصوصی و خانوادگی خود، برخوردی توأم با اکرام و احترام با زنان و دختران داشت.
وی با بیان اینکه آشنایی با آیین همسرداری و الگوها کمک می کند تا خانواده استحکام بیشتری پیدا کند افزود: بهترین الگوی ما در همه شئونات زندگی، سیره پیامبر اکرم(صلی الله علیه) و ائمه معصومین(علیهم السلام) و نیز روش و سیره بزرگان که با الگو قراردادن ائمه(علیهم السلام) ، بهترین رهنما برای ما مسلمانان هستند.
استاد حوزه در بیان سبک همسرداری حضرت امام(ره) ادامه داد: یکی از مهمترین نکات همسرداری، داشتن اخلاق خوب است چراکه زوجین با خوش خلقی نسبت به همدیگر، زندگی جذاب و دوست داشتنی تری خواهند داشت، با دقت در سیره همسرداری حضرت امام(رحمه الله علیه) این مسئله به خوبی فهمیده می شود چنانچه از همسر ایشان نقل است که از رفتار ایشان نسبت به خود بسیار ابراز رضایت داشتند.
احمدی به تکریم و احترام در بحث همسرداری تاکید نمود وگفت: جایگاه تکریم در خانواده به حدی مهم و اساسی است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه) مردانی را که همسران خود را تکریم نمی کنند، انسان هایی به دور از شأن انسانی و در بند فرومایگی می داند و می فرماید: "هرکس همسری اختیار کند باید او را اکرام و احترام نماید ".
وی گفت: سیره و روش حضرت امام (رحمه الله علیه) در بحث همسرداری چنان بود که حتی در اوج عصبانیت، بی احترامی و اسائه ادب نمی کردند و تا همسرشان بر سر سفره غذا حاضر نمی شدند، شروع به خوردن غذا نمی کردند.
مبلغ این مدرسه خاطر نشان کرد: گفتن کلمات محبت آمیز به همسر و ابراز علاقه به او از دیگر نکاتی است که به عنوان مهارت های همسرداری باید بدان توجه نمود، نامه عاشقانه امام خمینی(رحمه الله علیه) از لبنان خطاب به همسرشان، نمونه بارزی از کاربرد این مهم در زندگی و تأثیر آن در روابط همسرداری است.
احمدی به ابراز عشق امام حسین(ع) نسبت به رباب اشاره داشت و اضافه کرد: در زندگی پربرکت اباعبدالله(علیه السلام) توجه به خواست همسر و فرزندان اهمیت ویژه ای داشت، چنانکه گاهی اوقات با انتقاد اصحاب و یاران خود روبه رو می شد، این حضرت و سایر ائمه معصومین(علیهم السلام) به حس زیبایی دوستی همسر خود احترام می گذاشتند و امکانات لازم را در حد متعارف آن زمان، برای آنها فراهم می کردند.
وی یکی از نیازهای زن و شوهر نسبت به همدیگر را گذشت بین آنان برشمرد و ابراز کرد: با توجه به اینکه زوجین از دو خانواده مختلف و گاهی با دو فرهنگ مختلف هستند، مسلماً سلیقه ها و خصوصیات متفاوتی خواهند داشت که اگر اصل مدارا و گذشت را در زندگی خود بکار نگیرند، مشکلاتی ایجاد خواهد شد که موجب تیره شدن روابط و ایجاد کدورت میان زوجین می شود.
مربی فیض نور مدرسه علمیه الزهرا(س) عنوان کرد: با ازدواج باید منیت ها کنار رود و تبدیل به" ما" گردد که لازمه آن، از خودگذشتگی است.
در دوران تبعید و مبارزات حضرت امام(رحمه الله علیه) همسر بزرگوار ایشان، آن بانوی فرهیخته و فرزانه و یار باوفای امام راحل، با از خودگذشتگی شرایط مبارزه را برای حضرت امام(رحمه الله علیه) آسانتر کرد.
احمدی بر تأمین نیازهای همسر در زندگی زناشویی تاکید نمود و تصریح کرد: هر خانواده ای، نیازهای گوناگونی دارد که تأمین درست و به موقع آن نیازها در تحقق روابط سالم و پرنشاط و نیز رشد دهنده نقش اساسی دارد، ائمه اطهار(علیهم السلام) و امام خمینی(رحمه الله علیه) سعی در تأمین نیازهای همسر و خانواده خود می کردند.
وی در پایان ضمن تاکید بر مطالعه سیره همسرداری حضرت امام(ره) یادآور شد: رفتار حضرت امام(ره) با خانواده براساس حرمت گذاری و شخصیت دادن به آنان بود، چنانکه همسر خود را همراه، هم راز خود می دانستند.
داشتن اخلاق خوب، تکریم و احترام در بحث همسرداری،گفتن کلمات محبت آمیز به همسر و ابراز علاقه به او ، گذشت
 و حرمت گذاری و شخصیت دادن به همسر از نکات همسرداری حضرت امام(ره) بود.