نشست پژوهشی:

یزد-آسیب شناسی مسائل اجتماعی زنان در استان یزد برگزار شد

شناسه خبر : 93309

1399/04/09

تعداد بازدید : 4

یزد-آسیب شناسی مسائل اجتماعی زنان در استان یزد برگزار شد
اولین نشست از سلسله نشست های علمی با عنوان آسیب شناسی مسائل اجتماعی زنان و خانواده در استان یزد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه از یزد، اولین نشست از سلسله نشست های علمی با عنوان آسیب شناسی مسائل اجتماعی زنان و خانواده با حضور معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان یزد و چند از مدیران استان در محل مدیریت حوزه های علمیه خوهران برگزار شد.

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران با بیان این که  برخی از آسیب ها ریشه مبنایی دارد وبرای رفع آن می بایست  به عنوان یک مسئله مورد کنکاش وبررسی قرار داد گفت: اینکه چرا این مشکل رخ داده ؟آیا امربه معروف درجامعه صورت نگرفته؟آیا متولیان امر به وظایف خود درست عمل ننمو ده اند؟ آیا مقصر حاکمیت است یا و... باید مورد بررسی قرار بگیرد.

خانم دهقانی ضمن  بیان پیشینه دوچرخه سواری بانوان خاطر نشان کرد: ابتدا باید از ظرفیت های موجود جهت آماده نمودن یک فضای مناسب برای بانوان استفاده نمود تا تذکر و نهی از منکر موثر واقع شود. چراکه برخی از منکرات با پشتوانه یک جریان انجام می شود که تمایز آن خیلی مهم است .

ایشان همچنین در ادامه به بیان معایب و محاسن دوچرخه سواری پرداخت  و تبیین این ورزش که برای سلامتی بانوان ضرر دارد یا به عنوان یک ورزش توصیه می شود عنوان و بحث گردید .

معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران به شرح روایاتی که  واژه "مرکب" و"زین" را بیان می کند پرداخت و تبیین شد که آیا دوچرخه سواری مصداق مرکب دارد یا نه ؟

در ادامه  این نشست خانم شاکری مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین علیه السلام با بیان مصادیقی از تاریخ که در گذشته وجود داشته است، گفت:  مصادیقی در تاریخ مشاهده شده که به دلیل افراط وتفریط دچار مشکل شده ایم پس ابتدا باید خطوط قرمز مشخص گردد بعد به دنبال راه حل آن باشیم.

شاکری افزود: ما در شرع، حکم صریح بر حرام بودن برخی از مصادیق نداریم مثلا نمی توان به طور صریح دوچرخه سواری بانوان را فعل حرام شمرد البته با تکیه بر روایتی که تبرج را برای خانم ها نهی کرده می توان ادعا نمود که دوچرخه سواری هم نوعی تبرج به دنبال دارد.

در ادامه خانم شاکری افزود که برخی مواقع ،افرادی تمایل به ترویج این مسئله در جامعه هستند وبه عواقب آن فکر نمی کنند البته شاید یکی از راههای پیشگیری یا درمان ،برجسته نمودن شخصیت افراد است ،اگر زنی بداند او عنوان خلیفه الله را در دین دارد انگیزه او برای انجام چنین کارهای کمتر خواهد شد.

مدیر مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها خاطر نشان کرد: باید در هر آسیبی جوانب مختلف قضیه را سنجید و برای حل این مسئله می توان از نشست ها و کرسی های آزاد اندیشی با حضور مسئولین امر برگزار نمود و نتایج آن را در اختیار عموم قرار داد.

خانم دهقانی مدیر مرکز تخصصی آموزش عالی امیر المومنین علیه السلام گفت: با توجه به محدودیتها و محذوریتهایی که در شرایط کنونی در اقناع افراد جامعه توسط ذکر احکام فقهی و بازتاب های عرفی و اجتماعی دوچرخه سواری بانوان وجود دارد، برای کنترل این ناهنجاری در جامعه چند اقدام را ضروری دانست از جمله این که؛اطلاع رسانی و ارتقاء سطح علمی خواهران طلبه جهت آمادگی برای تبلیغ موثر و پاسخگویی به سوالات در این زمینه، کنترل فوری این رفتار در سطح جامعه با مطالبه عمومی قشر مذهبی که اینکار می تواند با ارتباط موثر طلاب در سطح خانواده، فامیل، محله و جامعه مرتبط انجام شود.کنترل اساسی و ریشه ای ناهنجاری ها که با بالابردن سطح معنویت و فرهنگ عمومی خواهران و حتی برادران نسبت به تمام ناهنجاری های اجتماعی  لازم و ضروری است.

مدیر مدرسه علمیه حضرت نرجس افزود: با بیان بحث توحید وانسان شناسی در مجالس خانگی ، مدارس ودانشگا هها شاهد آسیب کمتری در این زمینه خواهیم بود.

خانم اقدس سادات دهقان مدیر مدرسه علمیه زینب کبری اظهار داشت: حوزویان باید حضور فعال در جامعه داشته باشند ونسبت به قضایا منفعل عمل نکنیم وحتما از مسئولین امر بخواهیم که عکس العمل نشان دهند.

در پایان این نشست پیشنهاداتی از سوی مدیران از جمله؛ راه اندازی گروه تبلیغی منسجم جهت مقابله با ناهنجاری های اجتماعی، نشست ها وکرسی های آزاد اندیشی  در راستای رفع آسیب های اجتماعی، ارتباط مؤثر و تنگاتنگ طلاب با سطح جامعه بیان گردید.