اصفهان /روش تحقیق در منابع الکترونیکی/مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه

اصفهان مهارت پژوهشی روش تحقیق در منابع الکترونیکی مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه

شناسه خبر : 91213

1399/02/17

تعداد بازدید : 20

اصفهان مهارت پژوهشی روش تحقیق در منابع الکترونیکی مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه
اصفهان مهارت پژوهشی روش تحقیق در منابع الکترونیکی با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی و انجمن پژوهشی در مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه برگزار شد.

 

آقای خیری در ابتدای جلسه اظهار کرد : هر محقق برای ورود به پایگاه های اینترنتی دو هدف دارد:

1- افزایش اطلاعات عمومی و یا پیداکردن اقوال مختلف در باب یک موضوع

2- پیدا کردن پیشینه موضوع برای تحقیق

و هر تحقیق شامل سه مرحله می باشد:

1-جمع آوری منابع و بازیابی اطلاعات

2-تحلیل محتوا و ایجاد رابطه منطقی بین داده ها

3-جمع آوری و نتیجه گیری که این کارگاه برای آموزش مرحله اول تحقیق تشکیل شده است.

آقای خیری توضیحی درباره تاریخچه پژوهش دادند به این شرح که ابتدا برای تحقیقات به نسخ خطی و منابع چاپی رجوع می شد. سپس با ظهور کامپیوتر، نسل لوح های فشرده وCD/DVD بوجود آمد و مرحله بعدی پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری اطلاعات بود که کار تحقیق بسیار ساده تر و البته گسترده تر شد. اما امروزه دستیابی به اطلاعات ملاک نیست، بلکه ملاک یک تحقیق خوب، دستیابی به اطلاعات مناسب و مرتبط است که البته برای رسیدن به این مهم راهبردهایی وجود دارد که مهمترین و اولین راهبرد، کلیدواژه ها هستند که به آنها دروازه اطلاعات نیز می گویند.

آقای خیری برای استخراج کلیدواژه ، پایگاه تزاروس را معرفی نمودند که آدرس آن به شرح زیر است:

Thesaurus.isca.ac.ir

این پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی است که می تواند قالبی نظام مند برای اطلاعات و روابط بین واژه ها استخراج کند.

آقای خیری گفتند که فضای وب امکانات بسیاری دارد ، از جمله: بانک پایان نامه ها، کتابخانه های مجازی، پایگاه مجلات و مقالات، ویکی ها. که به صورت مجزا به معرفی هر کدام از این امکانات پرداختند. ایشان ابتدا سایت ایرانداک را معرفی نمودند که سامانه های مختلفی دارد مثل: سامانه پیشینه پژوهش، سامانه عرضه و تقاضای پژوهش، سامانه گنج، سامانه همانند جو و سامانه مپ(map).

ایشان در ادامه چندین کتابخانه مجازی را معرفی نمودند از جمله: نورلایب، سایت قائمیه ، کتابخانه مجازی دفتر تبلیغات مشهدو ...  و در مورد مجلات و مقالات سایت نورمگز، sid، magiran و چندین سایت دیگر را نیز معرفی نمودند.

در مورد ویکی ها با اشاره به اینکه ویکی ها اکثرا درجه اعتبار علمی ندارند، چند مورد را مثال زدند: ویکی فقه، ویکی شیعه، ویکی نور و ویکی پدیا.

سپس ایشان نکاتی در مورد جستجوی پیشرفته در گوگل آموزش دادند به این صورت که میتوان عبارت مورد نظر را داخل گیومه گذاشت و یا از گوگل اسکولار جستجو کرد پس از آن اپلیکیشن کتابخوان پژوهان را معرفی کردند که شامل چند هزار عنوان کتاب می باشد و برای تحقیق مناسب هستند چرا که منطبق با نسخه چاپی می باشند. همچنین سایت ابرنور را برای دسترسی به نرم افزارهای نور به صورت آنلاین معرفی نمودند.

در پایان ایشان به این نکته اشاره کردند که جسارت داشته باشید و نترسید و برای نشریات مختلف مقاله نوشته و ارسال کنید تا بازخورد دریافت کنید و زمانی که اولین مقاله شما چاپ شد انگیزه شما برای ادامه کار افزایش خواهد یافت.

اخبار مرتبط