معاونت پژوهش؛

یزد-برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع تحقق آرمان های انقلاب در مدرسه علمیه کوثر هرات

شناسه خبر : 89651

1398/12/08

تعداد بازدید : 14

یزد-برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع تحقق آرمان های انقلاب در مدرسه علمیه کوثر هرات
معاون پژوهش مدرسه علمیه کوثر هرات، از برگزاری کرسی آزاد اندیشی به مناسبت گرامی داشت دهه فجر با موضوع «تحقق آرمان های انقلاب آری یا خیر؟ خبر داد.

به گزارش معاون پژوهش مدرسه علمیه کوثر هرات، در ابتدا خانم سلیمان زاده به عنوان داور ضمن  تبریک وگرامیداشت دهه فجرگفت : باوجود گذشت  چهل سال از انقلاب ؛در خصوص میزان دستیابی به آرمان ها واهداف سوالاتی مطرح می باشد که در این برنامه به تبیین آن خواهیم پرداخت .

در ادامه خانم ناهید کشاورز ، به عنوان منتقد اولین سوال را مطرح نمود وگفت با وجود گذشت چهل سال از حیات انقلاب اسلامی شاهد بی عدالتی در جامعه می باشیم واین طوری که در سالهای اخیر هرروز آماری از حقوق های نجومی یا اختلاس ها اعلان می گردد

در پاسخ به این سوال حجه الاسلام اعظمی به عنوان ارائه دهنده ابتدا به تبیین تفاوت قسط وعدالت پرداخت وگفت :قسط به معنای ایجاد زمینه برای اجرای عدالت است وعدالت به معنای این که هرچیزی را سر جای خود بگذاریم .

حجت الاسلام اعظمی در ادامه گفت:قوانین کشوراجازه اجرای عدالت را نمی دهد پس قوانین غلط واشتباه است ومتاسفانه مسئوولین مربوطه اقدام به اصلاح آن نکرده اند .

ایشان اضافه کرد: چرا با وجود معرفی لیست حقوق بگیران نجومی تاکنون محاکمه نشده اندچون تمام دریافتی های ایشان براساس قوانین وضع شده است وهیچ کدام خلاف قانون نبوده پس نتیجه آنکه قوانین اشکال دارد که باید اصلاح شود والبته کشور ما زمینه تغیرقوانین واجرای قوانین وجود دارد اما تاکنون کوتاهی شده است.

حجت الاسلام اعظمی در ادامه  تاکید کرد:  قوانین حقوق ها ی نجومی واختلاس ها قطعا باید اصلاح شود اما فساد اقتصاد دوران پهلوی یا اختلاس های با حقوق ها ی نجومی قابل مقایسه نیست .

وی در توصیف وضعیت اقتصادی در دوران پهلوی گفت: درکتاب «ایران بین دوانقلاب » ترجمه «آقایان احمد گل محمدی وفتاحی»به منابع ثروت دربار خاطر نشان کرد:  بنیاد پهلوی که به ظاهر بنیاد ومرکز خیریه بود امابنابر گفته بانکداران غربی چهل میلیون دلار کمک مالی از دولت دریافت می کرد بنیادی که به ظاهر خیریه بود امادر واقع منبع مالی خاندان پهلوی بود ومنبع جهت پاداش برای پشتیبانان رژیم وهمچنین وسیله نفوذ در بخش های کلیدی اقتصاد کشور بود

در ادامه بحث خانم کشاورز ادامه داد: یکی ازآرمان های انقلاب اسلامی ریشه کنی فقر است والبته اقدامات بسیار زیادی انجام شده اما توقع آن است  که پس ازگذشت چهل سال شاهد نباشیم وضع معیشتی مردم سیر نزولی داشته باشد که مثلا در روستاهای سیستان وبلوچستان روستائیان کپر نشین ،با حداقل امکانات زندگی کنند ویا آب آشامیدنی نداشته باشند یامدارس در اتاقها تشکیل شود واین دور از عدالت است .

وی پاسخ داد :اگر وضعیت معیشت وخانواده را قبل ازانقلاب یا بعد انقلاب مقایسه نمایید متوجه تفاوت ومیزان پیشرفت قابل توجه خواهید شد مثلا از سال 45تا55در تهران خانواده های که فقط در یک اتاق زندگی می کردند از 36%به 43%رسیده است یعنی در طول 10سال وضع اقتصادی مردم بدتر شده و7%مردم مجبور شدند خانه های خود را بفروشند ودر یک اتاق زندگی کنند .

حجت الاسلام اعظمی اضافه کرد 68%مردم بیسواد بودند و60%ازمردم نمی توانستند بیشتر از سطح دبستان درس بخوانند .اعظمی همچنین افزود :البته این انتقاد به نوع سیاست های سیاستمداران کشور وارداست وایشان باید قبول کنند که سیستم لیبرالی در ایران جواب نمی دهد؛گره زدن اقتصاد کشور به تصمیمات اروپا وآمریکا اشتباه است ونتیجه آن می شود که تاجران جرات سرمایه گذاری نداشته ومنتظر نتیجه برجام است که آمریکا از برجام خارج می شود ویا تاجر معطل می ماند واقتصاد تعطیل می شود ازطرفی نفوذ ،یک واقعیت غیر قابل انکار است یعنی دست هایی در کار است که اجازه روان شدن اقتصاد کشور به نفع مردم را نمی دهند چرا که منافع شخصی یا خانوادگی ایشان به مخاطره می افتد .

وی تاکید کرد: جهت پیشرفت آگاهی بیشترنسبت به پیشرفت های چهل ساله انقلاب به سایت های بین المللی مراجعه نمائیم .

حجت الاسلام اعظمی در پایان به بیان آمارهایی از میزان پیشرفت ایران در عرصه های مختلف پرداخت وگفت:ایران در زمینه پزشکی نخستین تولید کننده دارو ی گیاهی مقابله با ایدزدر جهان ،هشتمین کشور تولید کننده اورانیوم 20%در جهان،جزءهشت کشور سازنده ناوشکن در جهان ،تنها تولید کننده ایمپلت چشمی در جهان ،دومین کشور تولید مننده پهباد رادارگریز در جهان ورتبه نخست منطقه وهشتم جهان در حوزه دانش نانو تکنولوژی.

درپایان خانم سلیمان زاده به جمع بندی بحث پرداخت وگفت: هرچند آنچه مورد انتظار بوده طی چهل سال از آرمان ها واهداف به طور صددر صد دست نیافته ایم اما اگر شرایط کشور را پس از انقلاب ؛جنگ تحمیلی ،تحریم های ظالمانه و..........را لحاظ کنیم اذعان خواهیم کرد در مقایسه با آمارهای ارائه شده توسط سازمان بین المللی ؛میزان پیشرفت کشور؛قابل توجه می باشد.