برگزاری نشست علمی پژوهشی

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان سبک زندگی حضرت زهرا(س) الگوئی برای زندگی امروز

شناسه خبر : 89287

1398/11/30

تعداد بازدید : 92

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان سبک زندگی حضرت زهرا(س) الگوئی برای زندگی امروز
نشست علمی پژوهشی در مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان برگزار گردید.

 

مدرس مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان:

حضرت زهرا(س) معیار حق و باطل است

مدرس مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان گفت: حضرت زهرا(س) معیار حق و باطل و خشنودی و غضب است، روایت مشهور نبوی(ص) که فرمودند: "یافاطمه، ان الله یغضب لغضبک ویرضی لرضاک "موید این مطلب است.

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(س)، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ارشاد در نشست علمی پژوهشی با عنوان سبک زندگی حضرت زهرا(س) الگوئی برای زندگی امروز که با حضور طلاب مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان در تاریخ 28/11/98برگزار شد بیان داشت: همه ائمه (علیهم السلام) نور واحد و انسان کامل هستند، چنانچه با توجه به آیات قرآن و روایات وارده، ائمه معصومین(علیهم اسلام) الگو و اسوه حسنه برای بشریت معرفی شده اند.

وی، سبک زندگی حضرت زهرا(سلام الله علیها) را الگویی برای زندگی امروز برشمرد و دست یابی به شناخت و معرفت نسبت به این حضرت را از راه قرآن کریم، کلام ائمه معصومین(علیهم السلام) ،کلام خود صدیقه طاهره(سلام الله علیها) و نیز سیره و سجیه ایشان ممکن دانست.

استاد حوزه با استناد به آیه 33 از سوره مبارکه احزاب ادامه داد: از جمله آیات قابل انطباق با حضرت زهرا(سلام الله علیها)، آیه مبارکه تطهیر است و مراد از" رجس" در این آیه، فقط رجس و آلودگی ظاهری نیست بلکه رجس از هرگونه شک و گناه را شامل می شود.

ارشاد، عصر حاضر را دوران شک نامید و افزود: امروزه انسان، در بسیاری از زمینه ها گرفتار شک می باشد، از اعتقادات تا موارد پایین تر لذا یکی از راههای برطرف کردن شک در اعتقادات، عبادت است، بطوری که بعادت موجب برطرف شدن بسیاری از شک ها می شود.

وی با اشاره با تاکید بر تمسک به عبادت حضرت زهرا(س) گفت: خانم فاطمه زهرا(سلام الله علیها) آنقدر عبادت می کرد که امیرالمومنین(علیه السلام) می فرمایند: "فاطمه (سلام الله علیها)برای من یک افتخار است "همچنین نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه) در مورد عبادت ایشان به سلمان می فرماید: "هرگاه زهرا(سلام الله علیها) به عبادت می ایستد، تمام وجود او ایمان و یقین است" لذا چنین شخصیتی شایسته الگوگیری است.

استاد مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان،کسب علم و دانش را از دیگر راههای برطرف کردن شک و شبهه برشمرد و اذعان داشت: کسب آگاهی و شناخت از اهل آن، برای مقابله با شبهات امری لازم است تا شک از حالت استمرار خارج شود، چراکه شک و شبهه مستمر با ایمان قابل جمع نیست، بنابراین اولین مورد که در زندگی حضرت زهرا(علیها سلام) مشهود است اعتقاد کامل و یقین است. 

 ارشاد از دیگر خصوصیات بارز زندگی حضرت زهرا(س) را خلوص ایشان برشمرد و با استناد به آیه 9 از سوره مبارکه انسان خاطر نشان کرد: این آیه در مورد انفاق على، فاطمه،حسن و حسین (علیهم‌السلام) نازل گردیدهکه انفاق آنان از روی اخلاص بود" إِنَّمَا نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لَا نُرِيدُ مِنْكُمْ جَزَاءً وَلَا شُكُورًا".

وی با استناد به سوره کوثر، وجود حضرت زهرا(س) را برکت دانست و اضافه کرد: نسل ائمه هدی(علیهم السلام) از حضرت زهرا(علیها السلام) است، وجود انسان کاملِ عصر ما(حضرت حجت) از حضرت زهرا( سلام الله علیها) می باشد.

استاد راهنمای مدرسه علمیه عالی الزهرا(س) گرگان اذعان داشت: حضرت زهرا(سلام الله علیها) معیار حق و باطل است، چنانچه روایت مشهور نبوی(صلی الله علیه) که فرمودند: "یافاطمه، ان الله یغضب لغضبک ویرضی لرضاک "موید این مطلب است.

 ارشاد با استناد به آیه" قلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى" ، محبت به اهل بیت(علیهم السلام)  را اجر و منفعتی برای محبان اهل بیت عنوان کرد و ادامه داد: محبت و دوستی نسبت به حضرت زهرا(علیها السلام)، موجب نجات انسان است.

وی به بیان معنای واژه" فاطمه" پرداخت و ابراز کرد: "فاطمه " را از آن رو فاطمه  می نامند که آتش را برخود و محبان خود حرام کرد لذا پیروی و دوستی حقیقی نسبت به ایشان موجب نجات انسان خواهد شد.  

استاد مدرسه امام خمینی(ره) گرگان، الگوگیری از حضرت زهرا(س) را در اصول ثابت زندگی دانست و افزود: برخی موارد همچون درمان بیماری، نوع خوراک و ...نیاز به مقتضیات زمان و با توجه به شرایط زمانی قابل تغییر است ولی برخی امور همچون اخلاقیات، اعتقادات، دوست داشتن و بندگی خدا، اصول ثابتی هستندکه با گذشت زمان قابل تغییر نخواهد بود لذا این موارد، قابل تبعیت و پیروی و نیز الگوگیری از ائمه معصومین(علیهم اسلام) و خانم فاطمه زهرا(علیها سلام) می باشد.

ارشاد در بحث الگوگیری و معرفی الگوی حسنه تصریح کرد: صرف داشتن علم، ملاک انسانی بودن و کمال انسان نیست، یعنی چنین نیست که اگر کسی صرفاً به اوج قله علمی برسد قابل تبعیت و پیروی باشد بلکه معیار الگوبودن را باید در رفتار، کردار، برخورد با همسر، فرزندان، همسایگان، مردم و ظالمین جستجو کرد، چنانچه حضرت زهرا(سلام الله علیها) در همه زمینه ها و ابعاد، یک شخصیت کامل،جامع  و قابل تبعیت و پیروی می باشد.


 

اخبار مرتبط