کرمان برگزاری کرسی آزاداندیشی در مدرسه علمیه فاطمیه کهنوج

شناسه خبر : 88916

1398/11/24

تعداد بازدید : 30

کرمان برگزاری کرسی آزاداندیشی در مدرسه علمیه فاطمیه کهنوج
کرسی آزاد اندیشی با عنوان «آسیب شناسی ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج» در مدرسه علمیه فاطمیه کهنوج برگزار شد .

کرسی آزاد اندیشی با عنوان «آسیب شناسی ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج» در مدرسه علمیه فاطمیه کهنوج برگزار شد .

در این جلسه که با حضور استاد داور خانم فرح بخش، طلاب، اساتید و کادر مدرسه در سالن اجتماعات این مدرسه برگزار شد در ابتدای جلسه، طلبه ارائه کننده بیان داشت : با توجه به اینکه ارتباط انواع مختلفی دارد، در موضوع آسیب شناسی ارتباط دختر و پسر قبل از ازدواج،  منظور از ارتباط ،هر نوع ارتباطی است؛ نه فقط ارتباط کلامی؛ پس آیا هر ارتباطی قبل از ازدواج برای دختر و پسر لازم است یا نه؟ .

در ادامه طلبه موافقافزود:رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج باید وجود داشته باشد؛ چرا که امروزه عرف جامعه تغییر کرده است و جوانان  می بایست مطابق با عرف عمل کنند، امروزه مانند نسل های گذشته نیست که دختر و پسر بدون دیدن و شناختن یکدیگر تن به ازدواج دهند.  بنابراین باید قبل از ازدواج، ارتباطی فراتر از ارتباط کلامی بین طرفین وجود داشته باشد.

سپس طلبه مخالف به بیان دلایل خود پرداخت و افزود: ما نمی گوییم که دختر و پسر قبل از ازدواج به هیچ وجه همدیگر را نبینند و نشناسند چیزی که ما با آن مخالف هستیم، ارتباط کاملا آزاد است که اسلام آن را نهی کرده است. اگر هدف دوطرف ازدواج باشد،  اسلام برای ارتباط قبل از ازدواج چارچوب قرار داده است که ما به عنوان یک مسلمان باید بر اساس این چارچوب حرکت کنیم. ارتباط خارج از چارچوب اسلام مشکلات زیادی را در پی دارد از جمله : 1. دختر و پسر نمی توانند شناخت درست و واقع بینانه ای از یکدیگر داشته باشند؛ عیب های یکدیگر را نمی بینند. براساس روایت امام علی (علیه السلام )که می فرمایند : «دوست داشتن چیزی، انسان را کر و کور می کند» .2.در آینده موجب بی اعتمادی طرفین نسبت به یکدیگر می شود .3. دختر و پسر به دلیل لذتی که در این ارتباط ها وجود دارد کمتر اقدام به زندگی مشترک می کنند که این مسأله یکی از بزرگترین مشکلات این ارتباط ها است .

در پایان استاد داور به جمع بندی مطالب پرداخت و عنوان کرد : عده ای از افراد هستند که به تعالیم اسلام توجه نمی کنند و برای روابط دختر و پسر قبل از ازدواج حد و مرزی قائل نیستند. روابط دختر و پسر قبل از ازدواج باید در چارچوبی باشد که اسلام مشخص کرده است  تا دوطرف بتوانند یکدیگر رابشناسند، زمانی که  انسان می خواهد کفش یا وسیله دیگری بخرد برنامه ریزی می کند و یک خصوصیاتی برای خودش در نظر می گیرد ، ازدواج که مسأله بسیار مهمی است، نیاز به توجه و دقت بیشتری دارد تا اینکه انسان بتواند شریک مناسبی برای زندگی خودش انتخاب کند.پس باید دختران وپسران دقت و توجه بسیاری به رابطه های قبل از ازدواج داشته باشند؛ چرا که بود ه وهستند افرادی که رابطه های آنان آزاد بوده ولی ازدواجی بین آنان محقق نشده  و یا اینکه بعد از ازدواج متوجه شده اند که با این رابطه های آزاد نتوانسته اند به خوبی یکدیگر را بشناسند.کشور ما بین سنت و مدرنیته است از یک طرف می خواهیم مذهبی باشیم و از طرف دیگر می خواهیم مدرن باشیم.  بنابراین نباید کاری کنیم که در جامعه ما ناهنجار تبدیل به هنجار شود .

اخبار مرتبط