برگزاری نشست علمی پژوهشی

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان تبیین ضرورت ولایت فقیه

شناسه خبر : 86389

1398/10/05

تعداد بازدید : 92

گلستان برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان تبیین ضرورت ولایت فقیه
نشست علمی پژوهشی در مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان برگزار گردید.

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(س) گرگان، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ارشاد در نشست علمی پژوهشی با عنوان تبیین ضرورت ولایت فقیه که با حضور طلاب مجموعه حوزوی الزهرا(س) گرگان در تاریخ 98/10/1 برگزار شد با اشاره به شکل حکومت ها در گذشته بیان داشت: درگذشته حکومت ها به شکل سلطنتی بودکه این حکومت سلطنتی نیز یا به صورت مطلق و یا مشروطه وجود داشت.
وی در بیان حکومت مطلق و مشروطه افزود: حکومت مشروطه، دارای قانون اساسی بوده و وجود پادشاه و سلطان مشروط به اجرای قانون است اما حکومت مطلقه به حکومتی گفته می‌شود که درآن شخص پادشاه تا زمان مرگ حکومت کرده و بعد از خودش جانشین انتخاب می‌کند و هیچ گونه حقی برای اشخاص دیگر و مردم قائل نیست.
ارشاد نوع دیگری از حکومت را حکومت جمهوری دانست و ادامه داد: در حکومت جمهوری رئیس جمهور یا نخست وزیر مستقیم یا غیر مستقیم انتخاب می شود که البته این نوع حکومت یا به صورت ریاستی است بدین معنا که رئیس جمهور در این نوع از حکومت همه کاره محسوب می شود و به صورت جمهوری پارلمانی یا جمهوری مجلس‌محور که رئیس حکومت در این نظام از طرف پارلمان انتخاب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ولایت فقیه یک بحث تاریخی است اذعان داشت: محتوای ولایت فقیه از صدر فقهاء و مجتهدین از قرن چهارم مطرح بوده چنانچه درکتاب المقنعه شیخ مفید وارد است که" اجرای حدود، وظیفه سلطان اسلام بوده که از جانب خداوند گمارده شده و آنان همانا ائمه هدی از آل محمد (صلی‌الله‌علیه) و کسی است که از سوی آنان به این امر گمارده شده از امیران و حاکمان و فرماندهان. امامان نیز این امر را به فقهای شیعه واگذارده اند تا در صورت امکان مسؤولیّت اجرایی آن را بر عهده بگیرند.
 استاد مرکز تخصصی الزهرا(س) گرگان در بحث از اینکه ولایت فقیه یک بحث حقوقی است یا کلامی خاطر نشان کرد: اگر ما بحث امامت را مطرح کرده و ولی فقیه را به عنوان شخصی که در زمان غیبت باید امام جامعه باشد بدانیم امامت یک بحث اعتقادی است لذا اثبات ولایت فقیه و برهانی که بر آن اقامه می شود مربوط به علم کلام است.          
 ارشاد در ادامه خاطر نشان کرد: در علم فقه نیز از دو جهت، سخن از ولایت فقیه به میان خواهد آمد: اول آنکه، چون خداوند در عصر غیبت ولایت را برای فقیه تعیین فرموده پس بر فقیه جامع الشرایط واجب است که این وظیفه را انجام دهد و دوم این که بر مردم واجب است که ولایت چنین رهبری را بپذیرند و از احکام شرعی و قضاوت ها و ولایت های شرعی که توسط او ثابت یا صادر می شود اطاعت کنند.
وی اضافه کرد: ولایت باید با محبت همراه باشد، در معنای ولایت، محبت نیز نهفته است، لذا باید این ارتباط عاطفی بین امام و امت وجود داشته باشد چنانچه از خود لفظ ولی و ولایت این نکته فهمیده می شود.
این استاد راهنما در بحث از اثبات ولایت فقیه به ادله عقلی و نقلی استناد نمود و در بیان ادله نقلی با اشاره به روایات متعدد، اضافه کرد: از جمله پشتوانه روایی ولایت فقیه، مقبوله عمر بن حنظله است که تایید کننده محکمی در این زمینه است.
ارشاد اذعان داشت: از جمله وظایف امامان معصوم( علیهم السلام) مرجعیت دینی یعنی تفسیر وحی و هم چنین امامت و اجرای آن است لذا به حکم عقل اگر قرار باشد در زمان ائمه معصومین(علیهم السلام) دین و احکام دین اجرا گردد در زمان غیبت نیز باید این وظیفه توسط فقیه عادل اعمال گردد.
وی در بحث از ولایت مطلقه و مقیده عنوان داشت: تعبیر ولایت مطلقه فقیه در بازنگری قانون اساسی سال 68  قید شد که نه از باب دیکتاتوری و خودرأیی که در بین عوام مطرح است بلکه به جهت مصلحت جامعه طرح شد و معنای آن اِعمال قانون در چارچوب شریعت براساس مصالح عمومی است.
استاد مدرسه امام خمینی(ره) گرگان افزود: مسئله رأی در تعیین فقیه مهم است به طوری که حاکم اسلامی برای اینکه بخواهد بر مردم حکومت کند باید مورد قبول مردم باشد لذا رای مردم جنبه مقبولیت دارد، جمهوری اسلامی در واقع حکومتی برخاسته از رأی مردم در چارچوب شریعت است لذا در این جا هم جنبه مردمی مطرح بوده و هم الهی و شرعی و حکم تنفیذ موضوعیت داشته و موجب مشروعیت آن  می شود.
ارشاد وجه تمایز ولی فقیه بر سایرین را فقاهت او دانست که در کنار ویژگی های ولی فقیه، این ویژگی به عنوان نقطه ثقل و اصلی  وی محسوب می شود.
وی در پایان به سوالات طلاب پاسخ دادند.

اخبار مرتبط