افتتاحیه:

یزد-افتتاح مرکز پژوهشی حکمت در یزد

شناسه خبر : 83089

1398/08/12

تعداد بازدید : 75

یزد-افتتاح مرکز پژوهشی حکمت در یزد
معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین علیه السلام از تأسیس مرکز پژوهشی حکمت در این مؤسسه خبر داد.

به گزارش خبر گزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر حصاری، عصر روز گذشته در آیین افتتاح اولین مرکز مستقل پژوهشی «حکمت» حوزه علمیه خواهران استان یزد که در مرکز تخصصی حوزوی خواهران امام حسین(ع)برگزار شد، اظهار کرد: مدارس علمیه خواهران کشور را زمانی همچون «حوزه علمیه» خواهیم داشت که همه کارکردهای حوزوی در نهادهای برومند حوزه هزارساله شیعه در حوزه جوان خواهران هم نهادینه و هم ساختارمند شود.

وی با تقدیر از طلاب، اساتید و مدیران حوزه خواهران یزد به خصوص حجت الاسلام والمسلمین کارگرشورکی مدیر حوزه خواهران یزد که در راه اندازی این مرکز پژوهشی فعالیت داشته اند، گفت: حوزه علمیه یک نهاد هدایت دینی در وسط معرکه جامعه است و حوزه علمیه کارکردهایش متنوع است.

معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران کشور افزود: یک نهادی با کارکرد دینی، نهاد منزوی و طبقاتی که در گوشه ای برای عده خاص و با تعریف خاص تشکیل شده باشد؛ نیست.

حجت الاسلام حصاری تصریح کرد: حوزه علمیه نهاد مقدس در جهان تشیع و یک نهاد هدایت دینی به معنای جامع کلمه است و ترتیب طلبه در حقیقت مقدمه ایفای آن رسالت است نه همه رسالت و طلبه برای رسالت بزرگ اجتماعی تربیت می شود.

معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران کشور ادامه داد: حوزه علمیه قم مجموعه ای از مدارس، مؤسسات پژوهشی، فرهنگی، تبلیغی و نهادهایی با کارکرد اجتماعی و سیاسی زیر چتر حوزه قرار می گیرد و حوزه خواهران آنچه در استان ها داریم که بسیار مبارک است و حقاً شکل گیری این تعداد در کشور در بازده زمانی با کارنامه های درخشان جز با برکت الهی که به کار خالصانه بانوان طلبه داده قابل توصیف نیست و اگر مجموعه کارها را در قبال کارانجام شده ترازو کنیم حقیقتا بسیار بسیار فاصله دارد.

حجت الاسلام حصاری خاطر نشان کرد: ما زمانی حوزه خواهیم داشت که تمام کارکردهای حوزوی اعم از کارکردهای پژوهشی، فرهنگی سیاسی و اجتماعی در دل نهاد، ساختارمند شود و به یک رویه و جریان تبدیل شود و آنچه وظیفه ما بوده در معاونت پژوهشی با همت و کمک شماها در کشور رونق بخشیم.

وی با اشاره به ایجاد و راه اندازی مراکز پژوهشی در نقاط مختلف کشور گفت: به غیر از شهر یزد و میبد تا پایان سال ۱۲ مرکز را ه اندازی می شود و تاکنون بخشی از این تعداد در شهرهای گلستان، زاهدان، بندرعباس، قم و تهران راه اندازی شده است.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور با یادآوری سخنان حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور در ابتدای سال تحصیلی جدید را «پاسخگویی به نیازهای علمی و معرفتی جامعه مخاطب» عنوان کرد و افزود: وی تأکید کردند که حوزه خواهران به تربیت کننده صرف مبلغ در بخش عمومی نباید شناخته شود و این که بگویند فقط ما تربیت کننده مبلغ سطح عمومی هستیم ولی نباید حوزه، خود را محدود و محصور کنیم زیرا نیاز معرفتی جامعه خیلی فراتر از این است.

حجت الاسلام والمسلمین حصاری خاطر نشان کرد: به خاطر مشکلات فرهنگی جامعه نیازمند به تبلیغ هستیم و  تعداد قابل توجهی یعنی ۵۰ یا ۶۰ درصد از طلبه ها باید به کار تبلیغ بپردازند و علی رغم پژوهش معتقدم اگر ۱۰ درصد از دانش آموختگان حوزه ممهّز به کار پژوهش حرفه ای شوند کافی است .

وی ابراز کرد: ما باید به نسبت واقعیت های خارج یک تعداد از دانش آموختگان حوزه یعنی قریب به ۵۰ یا ۶۰ درصد بانوان حوزوی در جامعه، افراد را به سمت زیست دینی اعم از باور و عقیده، منش و رفتار دعوت کنند.

وی در توصیه ای به مؤسسان مراکز پژوهشی استان ها گفت: آنچه که بنا هست همکاران ما پیگیری کنند مجموعه مراکز پژوهشی را با هم مرتبط کنند که نتیجه هم افزا رقم بخورد و کار هم عرض و با اولویت های پایین تر و کار بی ارتباط با ظرفیت موجود در آن مرکز و کار تکراری اتفاق نیفتد و مثل قطعات پازل یک کار عظیم را رقم بزنند.

معاون پژوهش حوزه های خواهران کشور تأکید کرد: ما نباید جزیره ای عمل کنیم و امروز وقت این نیست چون در بحث سیاسی دشمنان دائما در حال تجزیه کشورهای رقیب هستند مثلا می خواستند ایران را به  پنج قسمت تقسیم کنند و یا  سوریه و عراق را سه قسمت کنند چون کشورهای کوچک منافع چندین برابر برای قدرت ها دارد و کشورهای کوچک هیچ وقت  تمدن ساز نشدند.

حجت الاسلام حصاری با یادآوری بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: با ترسیم رهبری در بیانیه گام دوم بناست به سمت شکل دهی به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم واین تمدن یک بنای بزرگ است وجزیره کوچک نیست.

وی خاطر نشان کرد: الان وقت این است که با یک هم افزایی و همدلی تمام همّ و نیروی خودمان را و همه استعدادمان و ظرفیت انسانی خود را مصروف این کنیم که هر کدام ما یک خشتی از خشت های تمدن اسلامی باشیم و این که تنها در کنج خانه مشغول نوشتن شویم و تنها خواننده آثار خود باشند، این مهم نیست.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور خاطر نشان کرد: حرف های گفتنی در محیط علمی حوزه بیش از این است و  زوایای بسیار متنوعی دارد و هر کدام اقتضای جلساتی است و خواهران ارجمند کاملا در فضای واقعی و علمی که زندگی می کنند قرار بگیرند و بدانند ما در چه وضعیتی هستیم و دشمن در چه شرایطی و وضعیتی قرار دارد و آن وقت بدانیم در سنگری که قرار گرفته ایم چه اقدامی را برای خود معین و اقدام کنیم.