البرز- موسسه آموزش عالی حوزوی زینبیه کارگاه مهارت افزایی«تکنیک سواد رسانه ای»

شناسه خبر : 82469

1398/07/24

تعداد بازدید : 14

البرز- موسسه آموزش عالی حوزوی زینبیه کارگاه مهارت افزایی«تکنیک سواد رسانه ای»
معاون پژوهش موسسه آموزش عالی زینبیه از برگزاری کارگاه مهارت افزایی«تکنیک سواد رسانه ای» در این مدرسه خبر داد .

به گزراش معاون پژوهش موسسه آموزش عالی زینبیه سرکار خانم حاتمی جلسه مهارت افزایی فضای مجازی با حضور استاد محسن رضایی اصل، برگزار گردید.

ایشان در ابتدا با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که از سال 1388 بر جنگ نرم تأکید دارند، اهمیت فضای مجازی و لزوم کنشگری فعالان انقلابی و متعهد در این فضا را یادآوری کردند.

 حضرت آقا، در دیدار با شاعران می­فرمایند: « من شمشیر را کشیده­ام ، ما از چپ و راست داریم می­زنیم. منتها نوع شمشیر امروز و نوع میدان امروز با نوع میدان آن سالهای اول (انقلاب) تفاوت دارد. ما در جنگ نرم ایم؛ در جنگ سیاسی هستیم؛ در جنگ فرهنگی هستیم؛ در جنگ امنیتی و نفوذی هستیم؛ فکرها و اراده ها دارند با هم می جنگند».  و در جای دیگر می فرمایند: « آرایش دشمن در این فضا ، آرایش جنگی است».

بنابراین بی تفاوتی نسبت به این مسئله از طرف نیروهای مومن انقلابی پذیرفتنی نیست. چراکه دشمن، باورها و اعتقادات و سبک زندگی مردم را هدف گرفته است. و امروز، سلطه گری­ها در حوزه­های فکری است. و در عصری زندگی می­کنیم که اگر خودمان فضای رسانه­ای را به نفع آرمانهای توحیدی و انقلابی خود، مدیریت نکینم، قطعاً در جهت اهداف شوم صاحبان رسانه، مدیریت خواهیم شد. بنابه فرموده مقام معظم رهبری که می فرمایند: «حجت بر شما تمام شده است »،  هر گونه کوتاهی در این جهت، غیرقابل قبول است. 

فعال و کنشگر انقلابی در عصر ارتباطات، می بایست توجه ویژه­ای به مقابله کارآمد با دشمن در جنگ داشته  و ابتدا خود را در این فضا پیدا کند و با شناخت فضا و سپس با سلاح ایمان و سپر تقوی دیگران را در برابر آسیب های فزاینده­ی آن، مصون کند. چراکه سرعت تخریب در فضای مجازی به علت فراگیر بودن استفاده­ی از آن، به شدت بالاست؛ و دشمنان اصلی اسلام و انقلاب،  از این ناحیه، ما را مورد هدف قرار داده اند. چنانچه نتانیاهو نخست وزیر رژیم منحوس اشغالی می گوید با فیلمهای سکسی به جنگ ایران بروید.

صحنه گردان اصلی در این جنگ خود ابلیس است که از سلاح اغواء و فریب برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده می کند. و جنگ امروز، جلوه کامل تقابل حق و باطل است.

دشمن، جنگ نرم علیه ایران اسلامی را در سه حوزه­ی جنگ سایبری (شبکه های اجتماعی)، جنگ امواج (ماهواره ها)، و جنگ دیجیتال (رسانه های کم دامنه شخصی) ، پیگیری می­کند که باید با هوشیاری  تمام در این سه حوزه، به مقابله با او پرداخت.

            در هر سه حوزه، دشمن به دنبال تشدید آسیب پذیری ها و مهار یا تضعیف قدرت نرم خودی است. و در این جهت با ابزارهای رسانه­ای که در اختیار دارد، آسیب ها را بزرگ­نمایی می کند و به دنبال ناکارآمدسازی و مشغول سازی نظام به مسائل فرعی است. همچنین مشروعیت زدایی و کوچک نمایی دستاوردها و ارائه الگوهای غلط و انحرافی را در دستور کار خود دارد.

بخش دیگری از این جنگ نرم، در راستای ایجاد بغض  و کینه نسبت به خودی در جامعه و ایجاد  علاقه نسبت به غیر خودی است. و برای رسیدن به این هدف، از هنرمندان و سلبریتی ها استفاده می­کند.

مهندس رضایی کارشناس فضای مجازی، در ادامه به فرآیند شکل گیری جنگ نرم اشاره کرده و گفتند:

دشمن با ابزار قدرتمند رسانه، به دنبال تأثیرگذاری بر اعتقادات و باورها و تحت تأثیر قرار دادن ارزش ها و متأثر کردن احساسات و عواطف مردم است تا بدینوسیله ابتدا در جامعه نخبگانی و سپس در عموم جامعه، تغییر رفتار ایجاد کند که نافرمانی های مدنی را در پی داشته باشد. سپس با بهره گیری از سرمایه های اجتماعی  در انتخابات ها به دنبال  استحاله نظام از درون و تغییر ساختار در جمهوری اسلامی ایران است و البته، جریان نفوذ در این مسائل به شدت دخیل است. البته به فضل الهی، این خوابی است که ان شاالله با رهبری حکیمانه­ی مقام معظم رهبری و هشیاری نیروهای مومن و انقلابی و با تأثیرگذاری فعالانه در فضای مجازی، هرگز ، تعبیر نخواهد شد.

کارشناس فضای مجازی سپس به راهکارهای مقابله با دشمن در جنگ نرم با تکیه بر منابع قدرت جمهوری اسلامی، پرداختند که عبارتست از:

 شناخت دقیق جنگ نرم و تهاجم فرهنگی

 شناسایی و تعمیق فرهنگ و هویت اسلامی و ملی

 بصیرت افزایی و توانمندسازی مردم بویژه خانواده ها

 و زمینه سازی مناسب اجرایی برای سبک زندگی اسلامی- ایرانی

ایشان سپس  منابع تکمیلی جهت مطالعات بیشتر در حوزه های مختلف فضای مجازی را معرفی نمودند.

 که ممکن است در فرآیندسخنرانی ایجاد مشکل کند، به اختلالات محیطی و  فیزیولوژیکی (لکنت زبان، چاقی و لاغری، ضعف بینایی و ...) ومعنایی (نگاه کردن پیوسته به ساعت، چک کردن مداوم موبایل) اشاره نمودند.

اخبار مرتبط