استاد حوزه:

یزد-انسان باید از سیم خادار نفس خود بگذرد تا از سیم خادار دشمن بتواند عبور کند

شناسه خبر : 82238

1398/07/17

تعداد بازدید : 14

یزد-انسان باید از سیم خادار نفس خود بگذرد تا از سیم خادار دشمن  بتواند عبور کند
کمال مروتی استاد حوزه بیان کرد:هیچ رزمنده‌ای در جنگ با رمز «ایران» به عملیات نمی‌رفت، بلکه با رمز «یا زهرا»«یا حسین» می‌رفتند و همین معنویتها در جنگ باعث پیشرفت آنها شد، به تعبیر شهید چیت سازیان ، انسان باید از سیم خادار نفس خود بگذرد تا از سیم خادار دشمن هم بتواند عبور کند.

به گزارش روابط عمومی مدرسه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان ،به مناسبت هفته دفاع مقدس نشست علمی- پژوهشی با حضور کمال مروتی از اساتید حوزه در مدرسه علمیه با موضوع «بررسی پیامدهای فرهنگی دفاع مقدس بر جوانان امروز» در جمع طلاب حوزه علمیه خواهران  فاطمه الزهراء (س) اردکان برگزار شد.

حجت الاسلام  کمال مروتی در این جلسه بیان کرد: تاثیرشهدا مختص یک منطقه خاص نیست، تاثیر بین الملی دارد. نمود آن در اردوهای راهیان نور می‌توان دید که تاثیرهای مثبتی بر دختران و پسران امروز و حتی جوانان کشورهای دیگر گذاشته‌است.

ایشان در بیان مقام شهداء اذعان کرد: مقام شهید خیلی بلند است و به تعبیر امام خمینی رحمه‌الله همدم شهدای گمنام، مادرشان حضرت زهرا(سلام الله) می‌باشند.

ایشان پیامدهای فرهنگی دفاع مقدس را با روش تجربی و مشاهده موارد آن، اینگونه اظهار کرد: اولین تاثیر دفاع مقدس و شهدا  بحث معنویت است، معنویت یعنی اهل توکل، اهل توسل و اهل مناجات بودن. اهل توکل، توجه و اعتماد به خدا داشتن، توسل به ائمه داشتن و اهل مناجات و نماز شب بودن است. که این معنویت به برکت دفاع مقدس در جوانان امروز جاری است و نمونه آن شهدای هسته ای همچون شهید احمدی روشن می باشند.

حجت الاسلام در بیان دومین اثر فرهنگی دفاع مقدس گفت: دومین اثر فرهنگی دفاع مقدس ایجاد و تقویت خودباوری و روحیه اعتماد به نفس ملی است. این اثر در جوانان با شعار «ما می‌توانیم» مصداق دارد. نمونه آن ساخت موشک در دفاع مقدس و ساخت پالایشگاه در امروز توسط جوانان است.

وی افزود: سومین اثر فرهنگی روحیه جهاد و مقاومت است.  اثر این روحیه جهاد و ایستادگی مدافعان حرم در برابر داعش است. 

استاد حوزه علمیه در بیان مطالبش تاکید کرد که خاطرات جنگ را مطالعه کنند که جوانان و کشور ایران در چه وضعیتی در برابر جنگ ایستادگی کردند.ایشان همچنین کتابهایی دیگری برای استفاده طلاب معرفی نمود از جمله: برداشت هایی از سیره امام خمینی ره، گلستان یازدهم، مسیح در شب قدر، شهید علم، خاطرات فتح خرمشهر.

ایشان با یک سوال از طلاب خواست که به آن فکر کنند: آیا ما در عصر حاضر در مسیر شهدا هستیم و راهشان را ادامه می‌دهیم یانه؟

استاد در پایان براساس بیانیه گام دوم عزت و اقتدار یک کشور را علم و دانش بیان کرده و اینکه این منبع اقتدار مبتنی بر روحیه تحقیق است که باید اساتید حوزه و مدیران در طلاب به وجود آورند و یا نگه دارند.