معاون پژوهش موسسه آموز عالی الزهرا ئ س گرگان خبردد:

گلستان- نشست سالانه انجمن های پژوهشی

شناسه خبر : 82159

1398/07/16

تعداد بازدید : 58

گلستان- نشست سالانه انجمن های پژوهشی
به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام الله علیها) نشست سالانه اعضای انجمن پژوهشی مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س) گرگان در تاریخ 15/7/98 برگزار گردید.

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء(سلام الله علیها) نشست سالانه اعضای انجمن پژوهشی مدرسه علمیه عالی و تخصصی الزهراء(س) گرگان در تاریخ 15/7/98 برگزار گردید.

هدف از برگزاری این نشست، ارائه گزارش فعالیت انجمن های پژوهشی در سال گذشته و تبیین برنامه های آینده و ایجاد انگیزه برای همکاری بیشتر اعضاء در انجام فعالیت های پژوهشی بوده است.

در این نشست بعد از قرائت قرآن وخیر مقدم به اعضای انجمن، سرکار خانم ضیاء حسینی معاون محترم پژوهش مدرسه علمیه عالی الزهراء به توضیحاتی در مورد انجمن های پژوهشی پرداخته و گفت: انجمن پژوهشی تشکلی طلبگي است که جهت تقویت انگیزه­های پژوهشی طلاب و نهادینه­سازی امر پژوهش، در چهار چوب ضوابط و مقررات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در مراكز تخصصي و موسسات آموزش عالي حوزوي  تشکیل می­گردد.

ایشان در ادامه گفت: هر انجمن دارای یک هسته مرکزی است و اعضای آن عبارتند از3  نفرعضو رسمی و 2 نفرعلی البدل از طلابي كه داراي سابقه پژوهشي موفق بوده و با رأي اعضا به صورت سالانه انتخاب مي­شوند و مصوبات هسته مرکزی با حداقل 3 رأی پذیرفته می­شود.

در ادامه سرکار خانم برقرار دبیرهسته مرکزی انجمن تفسیر و علوم قرآنی، به بیان فعالیت های این انجمن پرداخت و بیان داشت: از جمله فعالیت های این انجمن تدوین و چاپ فصلنامه تخصصی تفسیر و علوم قرآنی از سال 96 تاکنون، تشکیل حلقه گفت و شنود، ارائه کرسی آزاداندیشی با عنوان قرآن و تفسیر عرفانی، برگزاری نشست علمی پژوهشی با عنوان بررسی تاثیر حضور مثبت زنان در واقعه عاشورا، برگزاری مسابقه مقاله نویسی، کارگاه آشنائی با فضای کوثرنت، برگزاری ژورنال کلاب با عنوان بررسی محکم و متشابه در قرآن و ... می باشد.

در ادامه خانم ساوری دبیر انجمن کلام اسلامی فعالیت های سال گذشته خود را بیان داشته و گفت: از جمله برنامه های انجمن کلام، برگزاری کارگاه مهارت افزایی آشنایی با شبکه کوثرنت و ساخت جیمیل، آشنایی با نحوه جستجوی موضوعات در اینترنت، آشنایی با منابع کلامی و نرم افزار، برگزاری مسابقه تخصصی کتابخوانی و سیر مطالعالعاتی 100 صفحه اول کتاب امامت و رهبری شهید مطهری، برگزاری نشست علمی پژوهشی نقش حضرت زهرا (س) در تغییر محور ارزشهای اجتماعی، نشست علمی پژوهشی نقد دیدگاه وهابیون در رابطه با توسل و شفاعت، برگزاری کرسی آزاد اندیشی با موضوع ضرورت نیاز به دین در زندگی، برگزاری اردوی علمی پژوهشی در طبیعت و بیان مختصری از زندگی متکلم نامی شیخ مفید و ... می باشد.

در ادامه خانم بهرامی معاون محترم پژوهش حوزه های علمیه خواهران استان در زمینه انگیزه بخشی به طلاب جهت حضور بیشتر در فعالیت های انجمن گفت: با توجه به آیه 9 سوره زمر که خداوند می فرماید: کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابر نیستند متوجه می شویم جایگاه و مسئولیت طلاب علوم دینی که دنبال علم و دانش هستند بالاتر از کسانی است که وارد این عرصه  نشده اند .

وی در ادامه برای اینکه طلاب معرفت و علم عمیق بدست آورند تا بتوانند پاسخگوی نیاز جامعه باشند به نقل حدیثی از امام علی (علیه السلام) پرداخته و بیان داشت: امام علی (علیه السلام) می فرمایند: کسی که دین خود را از دهان مردم بدست می آورد، همانها هم از او می گیرند و کسی که دین خود را از کتاب و سنت بدست آورد اگر کوه زائل شود دینش زائل نمی شود.

معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران استان در ادامه گفت: طلبه باید علم خود را از راه دوم بدست آورد که لازمه اش مطالعه، پژوهش و تحقیق و پویائی در عرصه پژوهش و تحقیق است.

ایشان در ادامه بیان داشت: امروزه فضای حوزه علمیه خواهران عرصه علم و تحقیق را برای طلاب فراهم کرده است که از مصادیق آن انجمن های پژوهشی می باشد. هدف از شرکت در فعالیت های انجمن تولید علم است نه مصرف. شما طلاب باید با توجه به شبهات موجود در جامعه به دنبال پاسخ به این شبهات رفته و برنامه خود را جهت پاسخ به شبهات به صورت ارائه نشست، کرسی، همایش و .... داشته باشید.

ایشان در پایان گفت: تنها باسواد شدن و تجمیع اطلاعات ارزشی ندارد، زیرا کتابخانه ها، نرم افزارها و... بیش از انسان می توانند اطلاعات در خود ذخیره کنند. آنچه ارزشمند است عالم و محقق شدن است زیرا علم نور است و صرف جمع آوری علم (سواد) تاریکی وحجاب است. برای عالم شدن باید خوب مطالعه و تحقیق کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط