استاد اخلاق:

یزد-زی طلبگی یعنی جلوه های رفتاری طلبه که در معرض دید مردم است.

شناسه خبر : 81340

1398/06/28

تعداد بازدید : 40

یزد-زی طلبگی یعنی جلوه های رفتاری طلبه که در معرض دید مردم است.
با همکاری معاون پژوهش مدرسه علمیه حضرت زهرا(س) احمدآباد، نشست پژوهشی با عنوان اخلاق و شئونات طلبگی با حضور حجه الاسلام" زکریا اخلاقی" برگزار شد.

 به گزارش معاون پژوهش مدرسه علمیه حضرت زهرا(س) احمدآباد، دراین نشست، حجت الاسلام اخلاقی ضمن گرامی داشت آغاز سال تحصیلی جدید و آرزوی توفیق در این مسیر گفت: کسانی که وارد حوزه شدند اگر برنامه درستی داشته باشند به کمالات علمی و معنوی دست پیدا خواهند کرد.

وی درادامه به تبیین زی طلبگی پرداخت و بیان کرد: جلوه های رفتاری طلبه، هیئت و شکل ظاهری، که در معرض دید مردم است زی طلبگی گفته می شود. طلبه یک هویت صنفی دارد اگر خطا و کارخوبی از طلبه سر بزند به حساب صنف و جامعه روحانیت ، حوزه علمیه ، طلاب، گذاشته می شود با وجود آنکه یک نفر انجام می دهد ولی به حساب همه طلاب گذاشته می شود و در نامه اعمال ما برگردانده می شود .

مدیر مدرسه علمیه آیت الله حائری قم به نوع پوشش طلبه اشاره کرد و بیان کرد: طلبه باید به چگونگی رنگ لباس، مدل لباس، نوع پوشش،...توجه داشته باشد و پوشش او در شان و جایگاه طلبه باشد و در مورد حجاب یک سر و گردن بالاتر از دیگران باشد.

حضور حجه الاسلام  اخلاقی ابراز داشت:  رفت و آمد با افراد متخلّق اثرگذار است و تاثیر آنها برروی افراد بیشتر از زبان و حرف زدن می باشد مانند آقای جوادی آملی، آقای بهجت، که رفت و آمد و حتی دیدن آنها انسان را متاثر می کند.

وی خاطر نشان کرد: حضور طلاب دراماکنی مثل تالار عروسی، رستوران و حتی اشتغال آنان باید حساب شده و در شان آنها باشد، باید از کارهای خلاف مروت دوری کرده و به دنبال علم بوده و متواضع باشند.

استاد اخلاق در پایان نیز به راهکارهای ایجاد این صفات در طلاب اشاره کرد و گفت: مطالعه سیره بزرگان و آشنایی با زندگی آنها ،  اخلاق و رفتار آنها در منزل و بیرون از منزل می تواند اثر گذار باشد زیرا مطالعه سیره آنها مانند همنشینی با آنها است.

مدیر مدرسه علمیه آیت الله حائری قم تصریح کرد: طلاب باید ارتباط با اساتید و حتی غیر حوزویان متخلق ، داشته باشند ،  همچنین انتخاب و رفت و آمد با طلابی که اخلاق خوبی دارند چرا که نآن علاوه بر ظاهر، درون را باید اصلاح کرد.