کرمان برگزاری کارگاه آشنایی با کارویژه های نرم افزار های نور در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن رکن الهدی(سطح4) کرمان

شناسه خبر : 80675

1398/06/07

تعداد بازدید : 7

کارگاه آموزش پژوهش با عنوان: «آشنایی با کارویژه¬ های نرم¬افزار های نور» در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن رکن الهدی(سطح4) کرمان برگزار شد.

کارگاه آموزش پژوهش با عنوان: «آشنایی با کارویژه­ های نرم ­افزار های نور» در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن رکن الهدی(سطح4) کرمان برگزار شد.

این کارگاه که با حضور تعدادی از طلاب مشغول به تحصیل این مرکز، توسط استاد پژوهشگر حوزه، سرکار خانم دکتر معصومه حاجی مقصودی برگزار شد، طی سه جلسه آموزشی ، نکات کاربردی ذیل در ارتباط با نرم افزارهای نور  تشریح شد:

در معرفی کلی نرم افزارهای نور بیان شد: این نرم ­افزارها دارای سه قسم معاجم لفظی، معاجم موضوعی و دانشنامه هستنند. موضوعات آنها عبارت از حدیث و علوم حدیث، فقه و احکام، آثار اندیشمندان و بزرگان، قرآن و علوم قرآن، زبان و ادبیات، معصومان علیهم السلام، اصول فقه است. 

همچنین در ضمنِ این کارگاه، چگونگی دسترسی به متن و فهرست آثار موجود در برنامه ­ها، انتخاب فهرست درختی و گزینشی، تطبیق دوسویه متن و فهرست،  قابلیت انتخاب عنوان كتاب، جلد و صفحه، مقایسه دو متن از یک یا دو کتاب با یکدیگر به صورت همزمان، محدود كردن دامنه متن و فهرست کتب به موارد دلخواه، به صورت عملی آموزش داده شد.

چگونگی انجام جستجوی ساده و پیشرفته در متن و فهرست كتب، دسترسی آسان به آیات موجود در متون برنامه، دسترسی به ریشه و مشتق کلمات و استفاده از امكانات پژوهشی نرم افزارها از جمله نمایه­ گذاری، حاشیه­ نویسی، رنگی­ كردن و علامت­ گذاری در متن با هدف بازیابی سریع‌ تر مطلب و ثبت اطلاعات بیشتر از دیگر مباحث مطرح شده در این کارگاه بود.

دسترسی به صفحه كلیدها و قلم­ های متعدد، چگونگی نمایش یا عدم نمایش اِعراب و سرصفحه در متون برنامه، از جمله آموزش ­های عملی در این کارگاه بود.

اخبار مرتبط