اردوی علمی

قزوین- اردوی علمی- حضور در نشست علمی کارگاه مباهله با رویکرد بررسی شبهات و تحریفات

شناسه خبر : 80649

1398/06/06

تعداد بازدید : 38

اردوی یک روزه شرکت در کارگاه مباهله توسط موسسه آموزش عالی حوزوی کوثر قزوین برگزار شد.

به همت معاونت پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی کوثر قزوین اردوی یک روزه حضور در نشست علمی با عنوان "کارگاه مباهله" در مرکز پاسخگویی به مسائل شرعی برگزار شد. در این نشست استاد روستایی از کارشناسان شبکه ماهواره ای ولایت به تبیین وقایع مباهله و شبهات و تحریفات وارده پرداخت. وی مباهله را سند متقنی بر امامت حضرت علی (ع) خواند و با ارائه مستنداتی از منابع اهل سنت مبنی بر اینکه واژه نفس در آیه مباهله بر وجود مبارک حضرت دلالت دارد بر این مساله تاکید کرد. استاد روستایی با اشاره به اینکه منظور از نفس پیامبر بودن از نظر جایگاه است و حضرت علی (ع) تمام کمالات پیامبر (ص) را داراست بنابراین مثل ایشان دارای مقام ولایت است.

 وی در ادامه شبهات مباهله را بیان نمودند. شبهه اول اینکه مصداق أنفسنا بودن علی (ع) قطعی نیست و برخی می گویند منظور نفس خود پیامبر است و برخی ابوبکر و عمر را نیز اضافه نموده اند و بعضی گفته اند عرب به پسرعمو لقب نفس می داده است. ولی به نقل از حاکم نیشابوری اخبار متواتری در این زمینه وجود دارد که به طور قطع اثبات می کند که مصداق أنفسنا شخص علی (ع) است .

شبهه دیگری که وهابیون مطرح می کنند این است که اگر علی (ع) نفس پیامبر است چرا با دختر پیامبر ازدواج کرده این عمل مثل ازدواج یک فرد با دخترش است چون نفس علی همان نفس پیامبر است. پاسخ شبهه این است که اگر به این صورت آیه را تفسیر کنیم باید آیه انما المومنون إخوه را نیز حمل بر برادری مومنان و حرمت ازدواج آن ها با یکدیگر نمود. از طرفی پیامبر ابوبکر را برادر خود خوانده و با دخترش عایشه نیز ازدواج کرده اگر اشکال آن ها درست باشد ازدواج پیامبر با عایشه نیز ازدواج با دخترش است.

از تحریفات موجود در بحث مباهله حذف نام حضرت از روایات مربوط به آیه و اضافه کردن نام حفصه و عایشه به مصادیق نسائنا در آیه است. استاد روستایی برای ادامه مطالعات در این زمینه سایت ولیعصر را معرفی نمودند.