اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح دو با موضوع"بررسی تطبیقی مکتب اقتصاد اسلامی و اقتصاد سرمایه داری"

شناسه خبر : 78278

1398/03/22

تعداد بازدید : 19

جلسه دفاع تحقیق پایانی خانم ناهید قاسمی ، با موضوع: "بررسی تطبیقی مکتب اقتصاد اسلامی و اقتصاد سرمایه داری"، به راهنمایی حجه الاسلام حسین علیزاده و داوری حجه الاسلام دکتر رضا رمضانی، در مدرسه علمیه شهر ورزنه برگزار گردید. این تحقیق پس از ارائه گزارش کار خانم قاسمی و بیان ایرادات و اشکالات آن توسط آقای رمضانی و دفاع آقای علیزاده ، با نمره خیلی خوب مشروط به انجام اصلاحات پذیرفته شد.

خانم قاسمی در ابتدای جلسه با اشاره به این مطلب که اهمیت مسائل اقتصادی بر کسی پوشیده نیست، گفت: در اسلام نیز اهمیت اقتصاد به حدی است که قرآن در بیش از 45 آیه به این موضوع پرداخته و همچنین صدها حدیث از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در این باره به دست ما رسیده است.

 

 

 در این تحقیق با مقایسه مبانی انسان شناختی و هستی شناسی اقتصاد اسلامی و سرمایه داری، تفاوتهای موجود میان این دو نظام بررسی شده و متوجه می­ شویم که این دو مکتب در اساس و مبنا از یکدیگر متمایزند. در مکتب اسلام انسان جانشین و خلیفه الهی است و باید حقوق فرد و اجتماع بشری همزمان تامین گردد. اما در نظام سرمایه داری مبنای انسان شناختی برپایه فردگرایی استوار است، یعنی خداوند انسان و جهان را آفریده و آن­ها را به حال خویش رها کرده است، و این انسان است که باید در مورد اهدافش تصمیم بگیرد.

 

 

در نظام سرمایه داری اولویت و اساس اقتصاد بر پایه سود و بهره افراد شکل گرفته است و مبنای فعالیت، آن است که نیازی به قوانین و دستورات دینی وجود ندارد، بلکه فعالیت ناهماهنگ افراد که به دنبال منافع شخصی خود هستند جامعه را به وضع مطلوب می­رساند و هر فرد خود و منافع مادی خود را محور کار و تلاش خود قرار می­دهد.

 

 

با بررسی مولفه های اقتصاد اسلامی و سرمایه داری مشخص می­شود که هدف از تولید در نظام سرمایه داری فقط افزایش سود است. حال این سود از هر طریقی به دست آید ارزشمند است. اما در مکتب اقتصاد اسلامی تولید، خود هدف و آرمان نمی­ باشد، بلکه زمانی ارزشمند است که باعث ایجاد رفاه و سعادت عمومی شود و با رعایت انصاف و اصول اخلاقی به دست آید. هدف نهایی اقتصاد سرمایه داری افزایش سود و کسب لذت بیشتر از امور مادی است، اما هدف نظام اقتصادی اسلام کسب رضایت خداوند در تمام امور و سعادت تک تک افراد جامعه و رسیدن به پاداش اخروی است.

 

 

بر اساس یافته های این تحقیق، اقتصاد اسلامی در صدر نظام های اقتصادی دنیا قرار دارد، زیرا با توجه به ریشه­ های عمیق دینی و معرفتی، و خاستگاه فرابشری خود، می­ تواند ضمن رهنمون کردن بشر به سوی رشد و توسعه اقتصادی، نقایص و خلاء های ناشی از نظام سرمایه داری را نیز از بین ببرد.

خانم قاسمی در پایان این جلسه گفت: انسان در مکتب اقتصاد اسلامی به جز کار و تلاش، سرمایه ای ندارد و هدفش رسیدن به رضای الهی و بالا بردن درجات اخروی و رسیدن به رستگاری ابدی است. بنابراین در پی ارتقاء رفاه خود و هم نوعان، بالا بردن سطح تولید، تلاش برای بالا بردن کیفیت محصولات و توجه به خواست مردم در امر تولید، جلوگیری از اسراف، کمک به توزیع عادلانه و از همه مهمتر تلاش در جهت توسعه جامعه اسلامی و سرفرازی امت اسلامی است و می­ داند با انجام امور فوق از زندگی خوبی در دنیا و عقبی برخوردار خواهد بود.