اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح دو با موضوع"بررسی تاثیر صداقت بر وفاق اجتماعی "

شناسه خبر : 78270

1398/03/22

تعداد بازدید : 41

جلسه دفاع تحقیق پایانی خانم زهرا صادقی ، با موضوع: "بررسی تاثیر صداقت بر وفاق اجتماعی" به راهنمایی حجه الاسلام حسین علیزاده و داوری حجه الاسلام دکتر رضا رمضانی، در مدرسه علمیه شهر ورزنه برگزار گردید. این تحقیق پس از ارائه گزارش کار خانم صادقی و بیان ایرادات و اشکالات آن توسط آقای رمضانی و دفاع آقای علیزاده از این تحقیق، با نمره عالی مشروط به انجام اصلاحات پذیرفته شد.

خانم صادقی با ذکر خلاصه ­ای از روند کار تحقیق خود گفت: هر اجتماعی جهت رسیدن به بهترین و مطلوب­ترین شرایط، نیازمند رشد مولفه­ های متعددی است و انسان­ها به عنوان عناصر تشکیل دهنده جوامع بشری در صدد یافتن راه­هایی برای زندگی بهتر و موفق­ تر هستند. از مهم­ترین مولفه­ های رشد اجتماعات بشری وجود همبستگی و وفاق میان مردم جامعه می­باشد، بنابراین باید در پی دست­یابی به عوامل موثر در ایجاد و افزایش این وفاق و همبستگی باشیم. از جمله عوامل موثر بر افزایش همبستگی و هم دلی در میان افراد جامعه، صداقت و راستی است. البته صداقت و راستی باید در جای جای نظام اجتماعی وجود داشته باشد تا تاثیرات خود را بر رونق و توسعه فرهنگی و اجتماعی بروز دهد. صداقت و راستی باید در تفکر و اهداف و عقاید یک یک افراد جامعه جریان داشته باشد. صداقت باید محور اصلی در سطح جامعه و در همه حوزه­ های فرهنگی سیاسی و اقتصادی باشد. از کارکنان، حاکمان و سیاستمداران گرفته تا آنان که امور اقتصادی و بازار ملی جامعه را بر عهده دارند باید صداقت و راستی را  سرلوحه کار خود قرار دهند چرا که جریان یافتن صداقت در کالبد اجتماع به جامعه حیات می­بخشد و سلامتی آن را از هر جهت تضمین می­نماید.

اگر بخواهیم همبستگی و وفاق اجتماعی در جامعه شکل بگیرد باید صداقت و راستی در تمام امور وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر در حوزه اقتصاد، خلاء راستی و صداقت وجود داشته باشد ضرر و زیان آن تنها بخش اقتصادی جامعه را در بر نمی­گیرد، بلکه ارتباطات اجتماعی را نیز درگیر کرده و با ایجاد شکاف طبقاتی و فاصله گرفتن هرچه بیشتر فقیر و غنی، باعث از هم گسستگی اجتماعات مردمی می­شود.

حاکمان و سیاستمداران جامعه نیز تا خود را مزین به صداقت ننمایند و راستی را پیشه خود نسازند نمی­توانند شاهد جامعه­ ای مطلوب در راستای هم افزایی و هم دلی و مشارکت­های اجتماعی باشند؛ زیرا مشاجرات و اختلافاتی که در جناح بازی های سیاسی در میان سیاستمداران شکل می­گیرد خود عاملی است تا اختلافات اجتماعی را افزایش دهد و هم دلی ها را از بین ببرد.

صداقت، برکات و نتایج فراوانی را در جامعه به دنبال دارد، از جمله؛ موجبات دفع و رفع اختلافات و نفاق را در جامعه فراهم می­ آورد و اصولا وجود راستی و صداقت از اختلافات و دو دسته­گی­ ها جلوگیری می­کند و پایه­ های وفاق اجتماعی را با ایجاد اعتماد در جامعه ، تقویت می­نماید. همچنین نشاط و همدلی و امید، و تقویت روحیه تعاون و همکاری، و گسترش دوستی­ ها، و تقویت روحیه جهادی و خدمت رسانی، و کمرنگ نمودن بیماری­ها روحی و جسمی در جامعه از حداقل ثمرات گسترش صداقت و راستی در میان افراد جامعه می­باشد که همه این موارد خود عاملی تاثیرگذار و مهم در افزایش وفاق و همبستگی اجتماعی می­ باشد.