اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح سه با موضوع"مباني و نقد اعتقادي گروه هاي تكفيري در قرآن و حديث"

شناسه خبر : 78231

1398/03/21

تعداد بازدید : 34

خانم الهه رمضانی کتایونچه، دانش آموخته مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآن نرجس خاتون (سلام الله علیها) از پایان نامه خود با عنوان: "مباني و نقد اعتقادي گروه هاي تكفيري در قرآن و حديث" به راهنمایی"جناب آقای دکتر مهدی حبیب اللهی " و داوری "حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای محمد رضا نقیه" در مرکز مدیریت استان اصفهان دفاع کرد .

خانم الهه رمضانی کتایونچه در دفاع از پایان نامه خود اظهار داشت: همانطور  که می دانید رشد چشم گیر جریان های تکفیری در قرون اخیر معضلی اساسی برای مخدوش کردن چهره ی اسلام به حساب می آید، گروهک های تکفیری دارای مبانی اعتقادی مختلفی هستند .

وی افزود: از جمله ی این مبانی عبارتند از : "بدعت" که این مساله یکی از آسیب هایی است که جریان های فکری و فرهنگی ادیان را در طول تاریخ با مشکل رو به رو کرده است. "ارائه ی تصویر خشن از اسلام" ، "پیروی از ظاهر نصوص قرآن و سنت و انکار مجاز و مخالفت با تفسیر"، "عدم اعتقاد به حیات برزخی" ، و "تفسیر به رای" که تکفیری ها برای توجیه کارهای خود بر اساس قرآن از تفسیر به رای استفاده می کنند و در انتها"تکفیر دیگران".

ایشان تصریح کرد: ابهامی که سبب نگارش این پژوهش شده ، بررسی گزیده ای از مبانی اعتقادی تکفیری ها و تعیین صحت و سقم آن ها می باشد.در این راستا نویسنده با عرضه ی این مبانی بر قرآن کریم، روایات شیعه و همچنین روایات معتبر خود اهل سنت، در صدد آمده درستی یا نادرستی آن ها را بررسی نماید که پس از بررسی های بسیار و استفاده از منابع ذکر شده این نتیجه حاصل شد که؛ هیچ کدام از این مبانی معتبر و قابل استناد نمی باشد.