اصفهان/ برگزاری جلسه دفاع سطح سه با موضوع"حكمت تكرار قصه هاي قرآن از ديدگاه سعيد حوي در الاساس في التفسير"

شناسه خبر : 78228

1398/03/21

تعداد بازدید : 15

خانم راضیه صفایی منش، دانش آموخته مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآن نرجس خاتون (سلام الله علیها) از پایان نامه خود با عنوان : "حكمت تكرار قصه هاي قرآن از ديدگاه سعيد حوي در الاساس في التفسير" به راهنمایی"حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر سید عیسی مسترحمی" و داوری "حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای حمید الهی دوست" در مرکز مدیریت استان اصفهان دفاع کرد.

خانم راضیه صفایی منش در دفاع از پایان نامه خود اظهار داشت:فرایند فهم و تفسیر متن قرآن‌‌‌‌‌‌، با عنایت به نظام‌مندی قرآن شکل می‌گیرد‌‌‌‌‌. اغلب مفسران معاصر بر این عقیده‌‌اند که قرآن به لحاظ مضمون و ساختار‌‌‌‌‌‌، دارای انسجام و یکپارچگی‌‌‌می‌باشد‌‌‌‌‌. آن‌‌‌‌‌‌ها مطابق با این عقیده‌‌‌، مسأله تکرار‌‌‌‌در قصه‌‌‌‌‌های قرآن را که یکی از مهم ترین اشکالات مطرح از سوی برخی خاورشناسان در زمینه‌ی انسجام ساختاری و محتوایی قرآن است‌‌‌، مورد بررسی قرار داده‌‌‌‌اند.‌‌‌‌

وی افزود:سعید حوی از جمله مفسرانی است که در الاساس فی التفسیر به انسجام مضمونی و ساختاری قرآن توجه‌‌‌‌کرده است‌‌‌‌‌. تعیین یک یا چند آیه از آیات سوره‌ی بقره به عنوان محور هر سوره‌‌‌، ابداع ویژه‌ای است که در تفسیر او مشاهده می‌شود‌‌‌‌‌. وی با اعتقاد به هم سویی و هماهنگی قصه با محور سوره درصدد پاسخ به چرایی تکرار قصه در قرآن برآمده است‌‌‌‌‌.  

 ایشان تصریح کرد:او قصص مکرر قرآنی هم چون قصه‌‌‌‌‌های حضرت نوح(علیه السلام)‌‌‌، حضرت ‌ابراهیم(علیه السلام)‌، حضرت ‌موسی(علیه السلام)و ‌حضرت عیسی(علیه السلام)(علیه السلام)را با توجه به هم سویی آن‌‌‌‌‌‌ها با محور سوره‌‌‌‌‌‌، تفسیر و تبیین‌‌‌می‌نماید‌‌‌‌‌.