کرمانشاه- خبر مدارس- دالاهو- برگزاری کرسی آزاد اندیشی

کرمانشاه- خبر مدارس- دالاهو- برگزاری کرسی آزاد اندیشی

شناسه خبر : 78220

1398/03/21

تعداد بازدید : 34

کرمانشاه- خبر مدارس- دالاهو- برگزاری کرسی آزاد اندیشی
کرسی آزاد اندیشی با موضوع « تبین رابطه عدل الهی در حوادث طبیعی » با همکاری طلاب پایه سوم در مدرسه علمیه فاطمه الزهراء (سلام الله علیها) دالاهو برگزار شد.

در این کرسی، زهرا نادری و فهمیه آقابیگی در جایگاه گروه موافق و پریا کرمی  و زینب منصوری  در جایگاه گروه مخالف، با حضور خانم زهرا چایش به عنوان استاد داور، مطالب خود را ارائه نمودند.

در ابتدا استاد داور با معرفی عنوان کرسی بیان داشتند قبل از وارد شدن به بحث عدل الهی باید مباحث توحید،نبوت ومعاد اثبات شود سپس به بررسی عدل الهی پرداخته شود مراد از عدل الهی این است که خداوند عادل هر کاری را به جای خود وهر مستحقی را به استحقاق خود می رساند . عدالت در خالقیت ، رازقیت تکوین وتشریع جریان دارد واز آن تخطی نمی کند.

مقصود از بلایای طبیعی رخدادهای تلخ ومصیبت باری است که به صورت ناگهانی وبرحسب ظاهر بدون دخالت مستقیم انسان به صورت مهیبی بروز می کند وگرفتاریهای مثل زلزله ،بیماری،سیل،صاعقه و.....را بوجود می آورد.در ادامه گروه مخالف شبهاتی را درمورد ایجاد صاعقه ومرگ انسان ومجازات کردن افراد گناهکار وبیگناه در بلایای طبیعی مطرح کردند.در مقابل گروه موافق بیان کردندرفع اين شبهات به  خداشناسي برمی­گردد برخي بلایای طبیعی از امتحانات الهي براي رسيدن انسان به كمال است ،اگرخداشناسي انسانها قوی باشد درمي بابيد برخي كاستي ها كه در دنيا شامل حال آنها  شده باتوجه به عدل الهي در آخرت جبران می شود،این از لطف ومهر الهی است. ، اگر بربلاياي دنيوي صبر پیشه کنیم؛در آخرت به چنان پاداشی می رسیم كه آرزو ميكنيم اي كاش پاداش وجزاي تمامي اعمالمان در آخرت نصيبمان ميشد.

در پایان این کرسی استاد داور مطالب ارائه شده توسط دو گروه را جمع بندی کرد و گفتند بلایا وحوادث علل وعوامل مختلفی از جمله آزمایش وامتحان بندگان، کوتاهی انسان در بسیاری از امور وگناهان او دارد ولازم است که انسان مومن با دقت عوامل را بررسی ودر قبال آن به وظیفه خود عمل نماییدونباید از این نکته غافل ماند که انسان مؤمن مورد بلا قرار می گیرد تا در جهان ابدی به آسایش برسد.

اینکه حوادث طبیعی مانند زلزله ،سیل،طوفان،رعد وبرق وامثال آنها رویدادهای طبیعی هستند ولازمه تغییروتحولات جوی است وجز نیازهای حیات زمین وبقای موجودات آن است پس این قانون طبیعت است که پوسته زمین در حال حرکت وتغییر است وبا این حرکت کوهها ودره ها بوجود میآیدومعادن ومنابع زیر زمینی برای آیندگان پدید می آید .بنابراین حوادث طبیعی طبق قانون طبیعی درحال وقوع است این انسانها هستند که با تدابیری می توانند از ضررهای حوادث دوری واز فوائد آن بهره مند شوند.