تهرا برگزاری جلسه دفاعیه سطح 3

تهران برگزاری جلسه دفاعیه سطح 3 گرایش تفسیر و علوم قرآن

شناسه خبر : 77928

1398/03/13

تعداد بازدید : 56

جلسه دفاعیه پایان نامه سطح 3 با عنوان" نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستانهای قرآن از منظر آیات و روایات" در مجتمع کوثر برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح 3 در رشته تفسیر وعلوم قرآنی برگزار شد.

کیاهور معاون پژوهش کوثر گفت: پایان نامه  خانم لیلا پیکاری از طلاب سطح 3 با موضوع «نقد و بررسی حقیقی یا نمادین بودن داستان های قرآن از منظر آیات و روایات» با راهنمایی حجت الاسلام دکتر حسام الدین خلعتبری لیماکیو و با داوری دکتر حجه الاسلام والمسلمین محمد طاهر اخلاقیموفق به کسب نمره 19گردید.

کیاهور  در  با اشاره به چکیده این پایان نامه گفت:قرآن کریم به عنوان کاملترین کتاب آسمانی، برای هدایت انسان‌ها از فنون گوناگونی استفاده کرده است. از جمله این فنون، بهره گیری از اسلوب داستان است که به عقیده برخی مفسرین و محققین قرآنی حدود بیست و پنج درصد از حجم قرآن را به خود اختصاص داده و آن را در مواضع و مناسبت‌های گوناگون مطرح می‌کند. هدف قرآن در بیان این داستان‌ها مانند سایر بیانات قرآن، نقل داستان برای سرگرمی با تفریح نیست، بلکه سرگذشت پیشینیان را آیینه‌ای برای عبرت آیندگان قرار داده و علاوه بر آن موجبات قوت قلب پیامبر و مومنان را فراهم می‌آورد.

اهمیت این داستان‌ها باعث شده که مفسران قرآن از ابتدا به آن توجه ویژه نموده و به تحلیل قصص قرآن از زوایای متعددی بپردازند. در این میان، برخی مفسران این داستان‌ها را واقعی و برخی دیگر آنها را سمبلیک یا نمادین می‌دانند. این تفاوت رویکرد به آیات قصص منجر شده است تا تفسیر این دسته از آیات در تفاسیر گوناگون با یکدیگر متفاوت باشد.

در این تحقیق تلاش شده تا با استفاده از روشی درون دینی و با واکاوی نظر قرآن در این خصوص و اهل بیت پیامبر صلوات الله علیهم اجمعین که مفسرین واقعی قرآن هستند، نحوه استفاده از آیات قصص در طول تاریخ بعد از انزال آن توسط آن حضرات و سایر مفسرین و فقها بررسی شده و از این طریق نشان داده شود برداشت اهل بیت و مفسران از داستان‌های قرآنی، موید کدام نظریه در مورد قرآن(حقیقی بودن یا سمبلیک بودن) است.

محقق از مجموعه تلاش خود چنین نتیجه گرفته است که: تاییدات قرآنی، و استفاده هایی که اهل بیت و مفسران و فقها از آیات داستانی از جمله در استفاده از این داستان‌ها در مناسک عبادی، استدلال‌های اخلاقی و کلامی و استنباط‌های فقهی کرده اند، موید حقیقی دانستن این داستان‌ها است.

وی افزود:واژه های کلیدی این تحقیق عبارتند از : قصص قرآن، حقیقت، نماد، تمثیل

 گفتنی است این جلسه روز یکشنبه 12خردادماه ساعت 12در مجتمع علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

اخبار مرتبط