مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد

یزد-تنها علاجِ امروزِ دنیا این است که درس حسین بن علی علیه‌السلام را بفهمند و به آن عمل کنند

شناسه خبر : 77125

1398/02/29

تعداد بازدید : 12

یزد-تنها علاجِ امروزِ دنیا این است که درس حسین بن علی علیه‌السلام را بفهمند و به آن عمل کنند
به همت معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد، چهارمین کارگاه ملزومات سلوک پژوهشی با عنوان باز آفرینی کتب دینی با حضور اساتید ، طلاب سطح چهار ، سطح سه و دو در سالن امام خمینی رحمه الله علیه برگزار گردید.

به گزارش خبر گزاری کوثر از یزد، در این کارگاه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید علی اصغر علوی نویسنده و پژوهشگر کتاب عاشورایی  برگزار شد، در ابتدای جلسه استاد کلاس با بیان دعای بیستم از صحیفه سجادیه (مکارم الاخلاق) ؛اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِهِ، وَبَلِّغْ بِايمانى اَكْمَلَ الْايمانِ، وَاجْعَلْ يَقينى اَفْضَلَ الْيَقينِ، وَانْتَهِ بِنِيَّتى اِلى‏ اَحْسَنِ النِّيَّاتِ، وَ بِعَمَلى اِلى‏ اَحْسَنِ الْاَعْمالِ. اَللَّهُمَّ وَفِّرْ بِلُطْفِكَ... ، بارخدایا بر محمد و آلش درود فرست، و ایمانم را به درجه کامل‏ترین ایمان رسان، و یقینم را برترین یقین گردان، و نیتم را به بهترین نیت‏ها منتهى ساز، و کردارم را به بهترین کردارها تبدیل کن؛بیان کرد امام سجاد علیه السلام در ابتدای فرائض، سراغ از بهترین ها می گیرندو از خداوند درخواست می نمایند که این حس اشباع و سیری کاذب را از من بگیر.

حجت الاسلام علوی گفت: یکی از مباحثی که انسان در مسیر سلوک و معرفت می تواند از این خاندان نورانی الهام بگیرد و در زندگی به کار ببرد، این است که به کم قانع نباشد و بهترین ها را از خدوند درخواست نماید.

مدرس دوره در ادامه مباحث جلسات قبل و با بیان زندگی سعید ابن عبدالله یکی از شهدای کربلا و با توجه به برداشتی که پژوهشگران درباره ی زندگی نامه این شهید داشتند به بیان وجه مشترکات زندگی حضرت خدیجه سلام الله علیها و این شهید از جمله؛ همراهی با ولایت، خود گذشتگی، امام را بر خود مقدم دانستن و... پرداخت .

آقای علوی  با بیان این که در داستان نویسی هم زاد پنداری با مخاطب امروزی مهم است بیان کرد:کسی می تواند خوب بنویسید که بتواند خودش را به جای شخصیت ها قرار بدهد.

ایشان در ادامه افزود: همان طور که یک آیه را می توان با مطالب زیادی تفسیر کرد، تاریخ زندگی اهل بیت علیهم السلام را باید دقیق مطالعه کرد و اگر بهترین قانون هستی، قرآن است، بهترین اجرای آن مربوط به کربلاست.برای افزایش ضمانت اجرایی هر کار و هر زمینه ای که کار می شود باید پیوست عاشورایی وجو داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین علوی در ادامه اظهار کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) هم فرمودند: "تنها علاجِ امروزِ دنیا این است که درس حسین بن علی علیه‌السلام را بفهمند و به آن عمل کنند"مهم ترین وظیفه ی طلاب کار کردن در مورد عاشورا است، چرا که می توان درس اخلاق را با محور عاشورا جلو برد و اثر آن از این طریق بیشتر خواهد بود.

ایشان  در بیانات خود افزود: با کنار هم قرار دادن داستان ها می توان برداشت جدیدی داشت؛ ازجمله با مقایسه ی  زندگی سعید ابن عبدالله  با جامعه ی  امروز می توان  پر کاری و کم توقعی برای اداره ها و کارمندان  را درس گرفت .

ایشان در پایان کلاس برای تکمیل مباحث گفته شده و آشنایی هر چه بیشتر، منابعی را معرفی و تکالیفی را در این زمینه معین نمود.