برگزاري کرسی آزاد اندیشی راهکارهای مبارزه با جریانات انحرافی از دیدگاه صحیفه سجادیه در مدرسه علميه فاطمه الزهرا(س) شيرود

شناسه خبر : 76929

1398/02/24

تعداد بازدید : 27

برگزاري کرسی آزاد اندیشی راهکارهای مبارزه با جریانات انحرافی از دیدگاه صحیفه سجادیه در مدرسه علميه فاطمه الزهرا(س) شيرود
کرسی آزاد اندیشی با موضوع" راهکارهای مبارزه با جریانات انحرافی از دیدگاه صحیفه سجادیه" در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله عليها) شيرود تنکابن برگزارشد.

خانم سخایی استاد ارائه کننده بحث درابتدای این کرسی بیان کرد: انحرافات وخرافات از زمان پیغمبران پیشین و همچنین دوران رسالت خاتم الانبیاءحضرت محمد (صلی الله علیه و آله) تا عصر غیبت امام زمان(عج الله تعالی فرجه)که ما دراین دوران قرار داریم، وجود دارد.
وی افزود: یکی از اهداف بزرگ رسالت پیامبراکرم(صلی الله علیه و آله)، مبارزه با خرافات وجاهلت بوده است؛ لذا در طول 23 سال رسالت نبوی، تلاش و مجاهدت بسیارزیادی در جهت از بین بردن بدعتها، رفتارهای انحرافی و جاهلی مردم کرده و تحولی عظیم درعرصه عبادات و رفتارهای فردی، خانوادگی و اجتماعی عصر خود رقم زده که ثمره آن را درعصر حاضر نیز شاهد هستیم.
وی در پاسخ به سوال استاد منتقد مبنی براینکه موضع و راهکار امام سجاد(علیه‏السلام) در برابر جریانهای انحرافی چه بوده است، عنوان کرد: بعد از رسول اکرم(صلی الله علیه وآله) اهل‏بیت (علیهم‏السلام)نیز با شیوه های گوناگون به اقتضای دوران امامتشان با جریانات انحرافی برخورد می کردند؛ لذا امام سجاد (علیهم السلام)به علت خفقان وشرایط نامناسب سیاسی اجتماعی، جهت مبارزه با انحرافات فکری واعتقادی از قالب دعا استفاده کردند که از جمله می توان به دعای بیستم صحیفه که آراستگی به اخلاق حسنه وویژگی های معنوی را درجهت دورشدن از انحرافات وبدعتها معرفی کرده، اشاره نمود.
استاد ارائه کننده کرسی آزاد اندیشی تصریح کرد: امام سجاد (علیه السلام) در این دعا راه رسیدن به کمال را طاعت پیوسته، دوری گزیدن از بدعتگزاران و پیروان اندیشه های ساختگی می دانند.
وی گفت: درزمان غیبت امام عصر(عج الله تعالی فرجه) که انحرافات و بدعتها زیاد شده است؛ طلاب باید با مطالعه وشناخت این انحرافات به مبارزه با این افکارپرداخته واز مرزهای مکتب اسلام حفاظت و نگهبانی کنند.
خانم داجلری استاد داور این کرسی، ضمن جمع بندی مطالب مطرح شده اعلام کرد: با توجه به قرارگرفتن درعصر غیبت و مواجه شدن با انحرافات فکری بسیار درسطوح جوامع اسلامی و غیر اسلامی، طلاب باید با شناخت اهداف شکل گیری آنان با سلاح قرآن و معارف اهل بیت(علیه‏السلام) به خصوص صحیفه امام سجاد(علیه‏السلام) خود را تجهیز کنند تا بتوانند به روشنگری و بصیرت افزایی بپردازند.