شرکت در پانزدهمین همایش دکترین مهدویت

قزوین- شرکت طلاب مدرسه ایمانیه تاکستان در پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت

شناسه خبر : 76688

1398/02/19

تعداد بازدید : 26

قزوین- شرکت طلاب مدرسه ایمانیه تاکستان در پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت
25 نفر از طلاب مدرسه ایمانیه در پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت شرکت کردند.

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در گام دوم و لزوم ترویج فرهنگ انتظار و مهدویت و اولویت دادن وا هتمام به امر پژوهش و هدفمند بودن در موضوع مهدویت و همچنین فرمودند: خروجی حوزه باید به تحقیق وپ ژوهش منجر شود و این زمینه سازی فرهنگ مهدویت و پژوهش از سوی طلاب،به عنوان مهمترین متولیان فرهنگ در جامعه اسلامی می باشند، دراین راستا با هماهنگی مدیریت مدرسه و موسسه آینده روشن، طلاب مدرسه ایمانیه در همایش بین المللی دکترین مهدویت شرکت کرده و با دستاوردهای جدید در زمینه مهدویت  آشنا  شده و استفاده و بهره بردند.

   پازدهمین همایش دکترین مهدویت با عنوان "مهدویت و چالش ها" و با حضور نمایندگان مراجع عظام تقلید، شخصیت‌های لشکری و کشوری، پژوهشگران مهدوی و اندیشمندانی از کشورهای مختلف جهان، در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

این گردهمآیی علمی سالانه، به همت "مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)" و همکاری نهادهای علمی و فرهنگی ــ از جمله مجمع جهانی اهل بیت(ع) ــ صبح و عصر روز پنجشنبه 29 فروردین 1398 در تالار قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برپا گردید.

 در این همایش 25 نفر از طلاب مدرسه ایمانیه  شرکت کردند.

در این همایش، پس از قرائت آیاتی از کلام الله المجید، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد صابر جعفری» گزارشی از روند پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت ارائه داد و اظهار کرد: ۲۲۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسیده که از این تعداد ۶۵ مقاله در کمیسیون‌های تخصصی همایش ارائه خواهند شد. ودر ادامه بیان داشتند که رونمایی از شماره ۴۹ مجله مشرق موعود، کتاب ترویج تفکر موعودگرایی در افق جهانی و توهم ارشاد ازجمله برنامه‌های این همایش هستند.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید مسعود پورسیدآقایی» رئیس پژوهشکده مهدویت و دبیر پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت،  با اشاره به انتخاب عنوان «لا تنسنا ذکره» برای این همایش گفت: برگزاری پانزدهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت مصداقی از این دعای مهم و با فضیلت است. وعنوان این همایش به‌عنوان یک وظیفه مهم برای شیعیان در عصر غیبت باید مورد توجه قرار گیرد؛ یاد حضرت مهدی(عج) به‌عنوان مقدمه انتظار نبایستی به فراموشی سپرده شود بلکه باید همانند خونی در رگ‌های جامعه ما جاری باشد. و همه ابعاد زندگی ما باید نشانی از انتظار حضرت مهدی(عج) داشته باشد.

پس از آن، آیت الله «محسن اراکی» دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، سخنران اصلی آیین افتتاحیه پانزدهمین دوره همایش بین المللی دکترین مهدویت بود و با تأکید بر اینکه موضوع ولایت باید در جامعه به درستی تبیین شود اظهار داشت: از جمله مقدمات ظهور،تبیین نظریه ولایت امر الهی و ولایت ائمه اطهار(ع) است.

دیگر سخنران مراسم افتتاحیه، حجت الاسلام «محمدحسین مختاری» رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بود که ضمن تقدیر از برگزاری همایش دکترین مهدویت گفت: مجموعه‌های فعال در حوزه مهدویت باید به دنبال برگزاری نشست‌های مختلف علمی در دانشگاه‌ها باشند تا بتوانند نسل جوان را با آموزه‌های مهدوی بیشتر آشنا کنند.

سپس از فعالان عرصه مهدویت با عنوان «مهدی یاور» از 18 مهدی یاور برتر سال تجلیل شد؛ از پنج کتاب مهدوی و شماره های جدید مجلات علمی تخصصی مهدوی رونمایی گردید؛ و چهار کمیسیون تخصصی کار خود را آغاز کردند. در نوبت عصر و پس از پایان کار کمیسیون ها و ارائه مقالات برگزیده، مراسم اختتامیه برگزار شد.

شرکت طلاب در کمسیون ها سبب آشنایی با طریقه نگارش و تحلیل و نقد، نقاط قوت وضعف مقالات شد و با موضوعات جدید وپژوهشگران مهدویت آشنا شده وانگیزه وایده برای نگارش مقلات پایانی را به همرا داشت.

در مراسم اختتامیه، «سید رضی موسوی گیلانی» رییس کمیسیون مهدویت و چالش های اجتماعی، «حسن بشیر» نماینده کمیسیون مهدویت و چالش های سیاسی، خانم «موحدی» نماینده کمیسیون مهدویت و چالش های فرهنگی و «سید محمدرضی آصف آگاه» نماینده کمیسیون مهدویت و چالش های اعتقادی به ارائه گزارش مقالات ارائه شده در کمیسیون های چهارگانه پرداختند.

سخنران اختتامیه پانزدهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت، رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیة بود که تأکید کرد: وظیفه مراکز پژوهشی و دینی همچون آینده روشن، شناخت و تبیین صحیح صالحانی است که در قرآن، حاکمیت زمین به آنها وعده داده شده است. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «علی عباسی» اظهار کرد: بر اساس آیات قرآن، صالحان وارثان زمین خواهند بود؛ بدان معنا که مومنان و صالحین بر زمین حکمرانی می‌کنند و این وعده الهی، به یقین محقق می‌شود.

در پایان مراسم اختتامیه، موضوع دوره شانزدهم دکترین مهدویت: طرح کلی حرکت انبیاء و امامان از آغاز تا انجام اعلام گردید وسپس بیانیه پایانی پانزدهمین همایش دکترین مهدویت قرائت شد. در پایان طلاب با گرفتن بسته فرهنگی جلسه را ترک کردند. (الحمدالله رب العالمین)

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط