مدیر مدرسه علمیه صدیقه طاهره انبار آلوم خبر داد:

گلستان- برگزاری نشست علمی

شناسه خبر : 74717

1397/12/23

تعداد بازدید : 90

گلستان- برگزاری نشست علمی
به گزارش خبری خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران :نشست پژوهشی با محوریت انقلاب اسلامی و نقش حوزه های علمیه درآن با حضور طلاب و کادر و اساتید با سخنرانی مریم لشکری در مدرسه علمیه صدیقه طاهره(س) انبارالوم برگزار شد

مریم لشکری گفت: انقلاب اسلامي از حوزه نشأت گرفته و از تفكر ديني مايه گرفته است. از آنجا كه عالمان ديني بيشترين و اساسي ترين نقش را در هدايت و بسيج توده ها, در براندازي نظام پوشالي و استعماري پهلوي و استقرار جمهوري اسلامي داشته اند انقلاب اسلامي با نام آنان و حوزه هاي علميه عجين شده است . امروز جهانيان واژه هايي چون: انقلاب اسلامي, روحانيت ونظام جمهوري اسلامي ايران را واژه هايي مترادف مي شناسند. بنابراين مسؤوليت تداوم انقلاب و نظام اسلامي، متوجه حوزه و روحانيت است. گرچه شايد برخي از روحانيان منزوي و بي تعهد و كوتاه انديشان بي تحرك كه گرفتار انجماد فكري هستند بر آن باشند كه حوزه را از نظام مقدس جمهوري اسلامي و اساساً از سياست و حكومت دور نگه دارند و به پندار خود رابطه اي ميان اين دو قائل نباشند و سرنوشت و عملكرد آينده اين دو را از يكديگر جدا بپندارند ولي نه چنين بوده و نه چنين خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: روحانيت تصميم دارد كه نهضت الهي خويش را ادامه دهد. البته به خوبي مي داند كه استمرار نهضت از خود نهضت مشكل تر است: ديروز مي بايست حركت و پويش ايجاد كند و مردم را به حركت وا دارد, امروز بايد حركت را ادامه دهد و مشكلات و معضلات را از سر راه بردارد امروز حوزه بايد نيازهاي اسلامي نظام را در زمينه حلّ مشكلات فقهي آن بر عهده گيرد. نيروهاي لازم را براي اداره و هدايت نظام تربيت كند.

وی بیان کرد: حيات, رشد و بالندگي هر مكتبي بستگي به حيات ارزش هاي آن مكتب دارد. بي توجهي و غفلت از ارزش هاي مكتبي شكنندگي عميقي براي مكتب در پي دارد.جامعه اي كه به مكتبي و ديني باور دارد, مهم ترين عامل اصلاح, توجه دادن آن به ارزش هاي مكتب و بسيج آن عليه ضد ارزش ها مي باشد.

مریم لشکری گفت: برای ایجاد یک دگرگونی بزرگ تاریخی همچون انقلاب اسلامی ایران، سلسله مسائل تاریخی، فرهنگی و مذهبی از دیرباز دست در دست یکدیگر داده‌ تا به ثمر بنشیند. یکی از این مباحث ایجاد حوزه علمیه و نقش خاص و ویژه آن در این دگرگونی تاریخی قرن حاضر میلادی است که برای کمتر تحلیل‌گر و صاحب نظری غیرقابل انکار است.

وی گفت: انقلاب اسلامی ایران بدون تلقیِ اصیل، جامع و کارآمد از اسلام قطعاً نمی‌توانست شکل گیرد. مبانی فکری و چهارچوب نظری هر انقلابی، تعیین‌کنندة میزان دوام و بقا و نیز قدرت و نفوذ آن می‌باشد. حرکت‌های انقلابیِ برخاسته از دیدگاه‌های سطحی و بدون ریشه، دوام چندانی نمی‌یابند. نتایج دو نهضت مشروطه و ملّی شدن صنعت نفت این نکته را به روشنی نمایان می‌سازد که چگونه دو حرکت قوی و پرتوان از نظر نیروی اجتماعی پشتیبان به‌خاطر بنا نشدن بر پایه نظام فکری و نظری قویم و ریشه‌دار، با خلأ نظری مواجه می‌شود و دچار افول می‌گردد.

وی اضافه کرد: حوزه‌های علمیه و علمای متعهد، روشن‌اندیش و جامع‌نگر، با توجه به زوایا و ابعاد مختلف اسلام و زدودن غبار مهجوریت از جنبه‌های مهم سیاسی و اجتماعی نگرش دینی، تلقی اصیل و صحیحی را ارائه کردند که ضرورت حضور اجتماعی سیاسی امت را در سرنوشت خود تبیین می‌کرد و چهارچوب فکری کارآمدی را که از آن به ایدئولوژی انقلاب تعبیر می‌شود برای انقلاب اسلامی فراهم می‌نمود.

مریم لشکری افزود: در دوره دفاع، انصافاً روحانیت نقش خوبی را ایفا کرد. روحانیت هم در دوران مبارزه و هم در دوران دفاع، بسیج‏کننده بود. جوانها سرمایه اصلی توده ملت هستند، اما راهنما و بسیج‏کننده لازم داشت که روحانیّت بود.
در آن مرحله هم تعداد شهدای روحانیّت، سند گویایی از حضور جدّی آنها در جنگ است و شهدای زیادی دادند. رئیس قوه قضائیه، دکتر بهشتی، رئیس قوه مجریه، مرحوم شهید باهنر، دیگرانی که شهید یا جانباز شدند. بدین‏گونه روحانیت حضورش به روز بود.