کرمانشاه-خبر مدارس- مرکزتخصصی حضرت ولی عصر(عج)- برگزاری جلسه دفاعیه

کرمانشاه-خبر مدارس- مرکزتخصصی حضرت ولی عصر(عج)- برگزاری جلسه دفاعیه

شناسه خبر : 74091

1397/12/14

تعداد بازدید : 43

کرمانشاه-خبر مدارس- مرکزتخصصی حضرت ولی عصر(عج)- برگزاری جلسه دفاعیه
جلسه دفاعیه پایان نامه در مرکز تخصصی حضرت ولی عصر(عج) برگزار شد.

جلسه دفاع ازپایان نامه خانم" فرشته امینی" ازطلاب مرکزتخصصی تفسیروعلوم قرآنی حضرت ولی عصر(عج) استان کرمانشاه باعنوان " مقايسه­ اسباب نزول در تفسير «تسنيم» و «روض الجنان و روح الجنان» در 5 جزء اوّل قرآن كريم" باراهنمایی" حجت الاسلام والمسمین جناب آقای عبدالله غلامیزیدعزه " وداوری "حجت الاسلام والمسمین جناب علی زینتیزیدعزه " درمحل مرکزتخصصی تفسیروعلوم قرآنی حضرت ولی عصر(عج) بصورت ویدئوکنفرانس با مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم برگزارشد.

امینی درابتدا اشاره کرد: تفسير قرآن كريم و تبيين آيات آن موضوعي است كه از ابتداي نزول اين مصحف شريف تا كنون مورد اهتمام علما و مفسران برجسته­اي بوده است و يكي از ابزارهايي كه در برخي از اين تفاسير به كار رفته، اسباب نزول آيات است. در این پژوهش به بررسی تطبیقی دو تفسیر «تسنيم» اثر آیت الله جوادي آملي، از تفاسير معاصر و تفسير «روض الجنان و روح الجنان» اثر شیخ ابوالفتوح رازي از تفاسير قرن ششم پرداخته شده و نقاط اشتراك و افتراق آنها در تفسير 5 جزء اول قرآن كريم بررسی شده است.

وی افزود: آیت الله جوادی آملی در نقد روایات اسباب نزول، ملاک عام بودن آیه را بیشتر مدنظر قرار داده و در غالب آیات، عمومیت آیه را می­پذیرد و سبب نزول را مخصص آیه نمی­داند. در بعضی از آیات نیز به ظاهر و سیاق آیه توجه کرده و سبب نزول­ها را با توجه به آنها قبول یا رد می­کند اما شیخ ابوالفتوح رازی در همه ملاک­های نقد اسباب نزول، تعداد اندکی از آیات را مورد بحث قرار می­دهد.

درپایان: پس ازبیان اشکالات ساختاری و محتوایی پایان نامه ارائه شده ازسوی داور، وایراد دفاعیه توسط طلبه واستادراهنما، جلسه دفاع باکسب رتبه عالی توسط طلبه به پایان رسید.