یزد- میبد- مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا سلام الله علیها -نشست بصیرتی

یزد- میبد- نشست بصیرتی با موضوع آثار انقلاب و حضور ولی فقیه در انقلاب اسلامی

شناسه خبر : 72808

1397/11/25

تعداد بازدید : 117

یزد- میبد- نشست بصیرتی با موضوع آثار انقلاب و حضور ولی فقیه در انقلاب اسلامی
خانم صدیقه فاضلی معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران از برگزاری نشست بصیرتی با عنوان « آثار انقلاب و حضور ولی فقیه در انقلاب اسلامی» با حضور حجت الاسلام مرتضی برزگری معاون تهذیب حوزه علمیه و طلاب سطح2 و3 در این موسسه خبر داد.

 

خانم فاضلی هدف از این نشست را پاسخ به شبهات در مورد ولی فقیه دانست و افزود: با شرایط پیش آمده در زمینه اقتصادی و فشار به قشر کم در آمد جامعه مردم نگاهشان به طرف رهبر معطوف شده و انتظاراتی از ولایت فقیه دارند. طلاب باید آمادگی لازم در زمینه پاسخ به این شبهات را داشته و تحقیق و پژوهش خود را  به این مسیر سوق دهند.

معاون پژوهش مؤسسه آموزش عالی حوزوی خواهران بیان کرد: چند روز قبل از برگزاری این نشست شبهات را به صورت سؤال بین طلاب پخش کردیم تا میزان آگاهی آنها را از این پرسش ها بدانیم و هدف از این کار رسیدن طلاب به جواب این پرسش ها و تحقیق و پژوهش در این زمینه بود.

خانم فاضلی در ادامه به بخشی از سخنان «حجت الاسلام مرتضی برزگر»، معاون تهذیب حوزه  علمیه برادران میبد اشاره کرد و گفت: حجت الاسلام برزگر در پاسخ به سؤالات مطرح شده گفت: ما ابتدا باید وظایف رهبر را بشناسیم چرا که با توجه به آیه 36 اسرا که می فرماید: وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ حرف های ما، قضاوت هایمان عادلانه و عالمانه و محققانه نیست و بر اساس ظن و گمان است نه بر اساس یقین و تحقیق. حرف اگر می زنیم، رد می کنیم، می پذیریم، خواستیم کسی را مقصر کنیم یا برئ الذمه کنیم باید تحقیق کنیم.

استاد حوزه با اشاره به اصل 110 قانون اساسی به بیان وظایف رهبر پرداخت و افزود: طبق اصل 110 قانون اساسی 11 وظیفه برعهده رهبری است. ازجمله تعیین‌ سیاست‌های کلی‌ نظام و نظارت بر آن، فرماندهی کل قوا سه از اصلی‌ترین وظایف رهبریست. ما بیش از وظیفه از ایشان انتظارداریم حال که وظایف رهبری را شما می دانید چرا وظایف رئیس جمهور را نمی دانید؟ وظایف وزرا را نمی دانید؟ وظایف نمایندگان مجلس، فرماندار و استانداران را نمی دانید؟ اگر هرکس به وظیفه خود عمل کند قطعا مشکلات سیر نزولی به خود می گیرد.

برزگر در پاسخ به سؤال چرا رهبری یک نفری را منصوب نمی‌کند تا این مشکل اقتصادی رفع شود گفت: وظیفه رهبری صیانت از آرمان مردم‌ سالاری و حفظ انقلاب است. مردم خود حاکمانشان را انتخاب می‌کنند. اشخاص و مجریان را مردم انتخاب می‌کنند. مردم با انتخابشان مشخص می‌کنند که چه کسی از این منابع قدرت در چارچوب قانون استفاده کند. در این حوزه‌های اجرایی آنجایی رهبری ورود می‌کنند که چارچوب انقلاب در معرض خطر قرار گرفته شده باشد. ولایت فقیه که دیکتاتور نیست که در تمام شئونات دخالت کند، رهبران دینی مردم را هرگز مجبور نمی کنند. دیکتاتوری بد است حتی دینی اش، مذهبی اش. وظیفه رهبر سخنرانی و ارشاد است چنانکه شیوه پیامبران و ائمه اینگونه بود.

اخبار مرتبط