معاونت پژوهش حوزه علمیه خواهران برگزار کرد

زنجان / اختتامیه دومین جشنواره استانی علامه حلی (ره)

شناسه خبر : 71775

1397/10/12

تعداد بازدید : 143

زنجان / اختتامیه دومین جشنواره استانی علامه حلی (ره)
با مشارکت مدیریت حوزه های علمیه خواهران و برادران استان زنجان، دومین جشنواره استانی علامه حلی (ره) در استان زنجان در 11 دی ماه برگزار گردید.

با مشارکت مدیریت حوزه های علمیه خواهران و برادران استان زنجان، دومین جشنواره استانی علامه حلی (ره) در استان زنجان در 11 دی ماه برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور حضرت ایت الله خاتمی، نماینده محترم ولی معزز فقیه و امام جمعه شهر زنجان و حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حصاری، معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور، برگزار شد از صاحبان 23 اثر دارای رتبه، شایسته تقدیر و قابل تحسین تقدیر شد.

در ابتدای اختتامیه، حجت الاسلام و المسلمین بلال محمدی، مدیر حوزه های علمیه خواهران، ضمن خوش آمدگویی به مهمانان و مدعوین، اظهار داشتند: فعالیت های پژوهشی در تمام عرصه های زندگی یک ضرورت اجتناب ناپذیر و راهبردی است.

 مدیر حوزه های علمیه خواهران استان زنجانبا اشاره به اینکه هیچ تلاشی به اهمیت و تراز کار علمی و پژوهشی نمی رسد، گفت: بهره مندی همه ما از نعمت اسلام و فرهنگ متعالی آن در گرو آثار قلمی و پژوهشی عالمان دین است.

 به گفته وی بالندگی اسلام و روزآمدی و همراهی با مقتضیات و تغییرات دائمی بشر، در گرو کار مستمر و علمی پژوهشی است.

ایشان ادامه دادند: حضور در حرکت پرشتاب علمی و رسیدن به درجات بالا در گرو پژوهش، کار علمی، عقلانیت و استدلال است.

 مدیر حوزه های علمیه خواهران استان زنجان به روایتی از حضرت علی(علیه السلام) اشاره کرد و افزود: به فرموده ایشان قدرتی ارزشمند است که برآمده از حجت، دلیل، عقلانیت و کار علمی باشد و هیچ قدرت دیگری جای آن را نمی گیرد؛ قدرت علمی با استدلال می تواند اثرگذار و ماندگار باشد.

وی با اشاره به اینکه این قدرت علمی است که می تواند تبدیل به نفوذ شود و در دل ها جای بگیرد، افزود: حوزوی ها بایستی تلاش کنند تا به مرجعیت علمی برسند تا در زمینه های مرتبط محل رجوع دینداران شوند.

 مدیر حوزه علمیه خواهران استان ادامه داد: روشن‌ترین مصداق وظیفه‌مندی و ادای تکلیف و پرداخت زکات آنچه در اختیار داریم و افتخار طلبگی و سربازی امام عصر(عج)؛ انجام کار پژوهشی است.

به گفته حجت الاسلام محمدی، توفیق استفاده از فرصت‌ها و بهره مندی از آورده مضاعف آن در دنیا و آخرت، روزآمدی و ماندگاری در گرو کار علمی و پژوهشی است

 

در ادامه جلسه، حجت الاسلام و المسلمین مرادخانی، دبیر جشنواره مرکزی استان و معاون پژوهش حوزه علمیه برادران استان، به ایراد گزارشی از روند برگزاری دومین جشنواره استانی علامه حلی(ره) پرداختند و عنوان کردند: توسعه مرزهای علوم اسلامی و پاسخگویی به شبهالات و سوالات نو و حل مسایل اسلامی مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی از ماموریت های اصلی حوزه های علمیه است؛ اما این هدف در نظام آموزشی حافظه محور امکانپذیر نیست، چرا که فراگیران مهارت درک و حل مسایل نوظهور را کسب نخواهند کرد.

 ایشان راه تحقق این هدف را تنها در پیاده نمودن نظام آموزشی پژوهش محور در حوزه ها دانستند که در نتیجه آن، تفکر و یادگیری و انگیزه و مهارت پژوهش در فراگیران ایجاد خواهد شد.

وی عنوان کرد: به همین منظور معاونت مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دبیرخانه جشنواره علامه حلی را در سال 86 با هدف تقویت روحیه پژوهش در بین طلاب، تقویت نگارش آثار علمی، افزایش رقابت طلاب در عرصه های علمی، زمینه سازی گرایش طلاب به مباحث تخصصی و جهت دهی فعالیت های پژوهشی طلبه ها به سمت نیازهای پژوهشی حوزه را تاسیس کرد که به مرور زمان این جشنواره با توجه به ظرفیت های استانی در استان ها نیز شروع به کار کرد.

معاون پژوهشی حوزه های علمیه استان زنجان افزود: از سال 96 اولین جشنواره در استان برگزار شد و در دومین جشنواره شاهد رشد کیفی و کمی مقالات هستیم.  در این دوره از جشنواره نیز، 352 اثر در قالب مقاله، پایان نامه و تحقیق پایانی به دبیرخانه ارسال شده است که از این تعداد 236 اثر از سوی برادران و  116 اثر از سوی خواهران ارسال شده است که از این تعداد 102 اثر به مرحله تفصیلی راه یافت.در مجموع نیز، هفت اثر به عنوان مقالات برگزیده به مرحله کشوری راه پیدا کرد و 13 اثر به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد که از میان آثار برگزیده 2 اثر از بین آثار برادارن و پنج اثر از بین آثار خواهران بود و از میان آثار شایسته تقدیر هم هشت اثر از بین آثار ارسالی برادران و هشت اثر از بین آثار ارسالی خواهران انتخاب شد.

مراسم اختتامیه دومین جشنواره علامه حلی(ره) استان زنجان، با ارائه مقالات برگزیده استانی، توسط صاحبان اثر ادامه یافت.

در ادامه این مراسم نیز، حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حصاری، معاون محترم پژوهش حوزه های علمیه خواهران، به ایراد سخنرانی پرداختند.

معاون پژوهشی حوزه های علمیه کشوردر ابتدا اظهار کردند: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مکتب تشیع به قدری ناشناخته برای دنیا معاصر بود و به عنوان یه کنشگر اجتماعی مورد مطالعه مجامع اکادمیک دنیا قرار نمی گرفت و شناخت خود از جهان اسلام را با متکی به منابع اهل سنت معطوف کرده بودند.

 وی اضافه کرد: براساس منویات مقام معظم رهبری دنیا از مکاتب موجود سرخورده و دلخورده شده و نیاز به حرف تازه دارد و این حرف ها در مکتب اسلام موجود است.

 حصاری با تاکید بر اینکه قشر جوان امروز را با وقایع دهه های قبل از انقلاب آشنا کنید، افزود: هرچه از مبدا انقلاب فاصله می گیریم نسل جوان با انبوهی سوال مواجه است که بایستی جواب ان را در دهه های قبل از انقلاب یافت؛ از اینرو لازم است این نسل را با وقایع قبل از انقلاب آشنا کرد.

 وی خاطرنشان کرد: جنبه بسیار مهمی که انقلاب دارد و متاسفانه به آن نپرداخته ایم؛ جنبه سلبی آن است و نقشه هایی که قرار بود برای کشور ما و خاورمیانه اتفاق بیفتد که با پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق نیافتاد.

 معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران کشور با بیان اینکه طلاب بزرگترین طیف حامی اندیشه های انقلابی هستند که بایستی با این مطالب آماده‌ی تبلیغ شوند، گفت: از 25 آذر امسال تا 25 آذر سال آینده به عنوان سال پژوهشی در حوزه خواهران با شعار بازآفرینی نظریات علمی نامگذاری شده است.

 وی با اشاره به اینکه  دوره پنج ساله آموزش و تربیت پژوهشگر در سراسر حوزههای علمیه خواهران کشور برگزار شده و به پایان رسیده است، گفت: این دوره ها در چارچوب برنامه 15 ساله راهبردی در حوزه خواهران بود که از سال 90 شروع شده است و تا سال 1304 ادامه دارد.

 به گفته حجت الاسلام حصاری در بخش پژوهشگری و جنبش علمی به فکر زیرساخت پژوهشی و تامین مهارت های پژوهشی و آمادگی ابتدایی با شعار هر طلبه یک پژوهشگر هستیم.

 این مقام مسوول با بیان اینکه وظیفه عمومی طلبه ها تبلیغ است و بایستی عالمانه باشد، گفت: برنامه های این دوره ها به گونه ای تدوین شده است که نیاز پژوهشی در هر حوزه ای را تامین کند.

 معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران استان با انتقاد از برخی مبلغان که تنها منتظر مطالب تبلیغی که از سوی دفتر تبلیعات حوزه قم در اختیارشان قرار می دهند گفت: این مطالب به عنوان علاج موقت اشکالی ندارد ولی اگر طلبه ها به آن متکی باشند در شان طلبه ها نیست. 

 به گفته وی، جامعه و شرایط متغیر است از اینرو تبلیغ برای افراد با ذائقه های مختلف در موقعیت های مختلف تفاوت دارد که مبلغ باید آن را به خوبی تشخیص دهد.

حجت الاسلام حصاری با تاکید بر اینکه هرطلبه ای در هر رسالتی یک توانایی علمی لازم دارد که بایستی از میان منابع مختلف به دست بیاورند، افزود: برای پژوهشگر حرفه ای شدن طلبه های خواهر هم روی 10 درصد طلبه های خواهر کار می کنیم.

 وی به ضرورت بازآفرینی آثار علمای گذشته تاکید کرد و گفت: به بازآفرینی آثار علمای تمام اعصار گذشته نیاز داریم چرا که ذائقه مخاطب تغییر کرده و متغیرهای جوامع بشری دچار تحول اجتماعی شده است که این موضوع ارتباطی به ضعف ما و قوت دشمن ندارد.

معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران کشور با اشاره به اینکه در اثر تعاملات با کشورهای دیگر و دسترسی جوان به سبکهای زندگی مختلف در دنیا سبب می شود انبوهی سوال برای جوانان پیش بیاید، گفت: یکی از تلاش های دشمنان برای فراموش کردن علمای اعصار گذشته است؛ چرا که علمای گذشته به تمام سوالات ما پاسخ دادند و اگر این آثار را بازتولید کنیم اتصال ما با گذشته برقرار می ماند و ما این بزرگان را به چرخه‌ی معرفتی خود باز می گردانیم و نیازهای علمی جامعه را هم برآورده می کنیم.

 به گفته وی هدف دیگر رساندن طلاب خواهر برای تحقیق علمی این است که حوزه های علمیه خواهران نوپاست، لذا تجربه در حوزه تولید علم محدود است و هنوز به این عرصه ورود نکردند و برای آشنایی آنان برای تولید علم آشنایی با اثار علمای اعصار گذشته لازم است.

 این مقام مسئول تصریح کرد: رفته رفته جامعه جوان با این آثار فاصله می گیرد و برای حفظ این آثار باید بازآفرینی اتفاق بیفتد و از این طریق با هویت و محتوای تولید علم آشنا می شوند.

 وی به تحقیقات آمریکا قبل از واقعه 11 سپتامبر اشاره کرد و گفت: این تحقیقات نشان دهنده میزان گرایش به مکتب اهل بیت بود، که همین موضوع موجب طراحی توطئه ای برای مقابله با این گرایش از طریق ایجاد حادثه 11 سپتامبر و داعش شد.

 حجت الاسلام حصاری با یادآوری اینکه امروز مکتب اهل بیت در میدان مقابله با ایدئولوژی حاکم آمده و مورد توجه افکار جهانی است، گفت: تمایل به این مکتب بالاست و همین موضوع موجب هراس دشمنان جهان اسلام و مسلمان کشی در منطقه شده است.

 وی به تدوین پنج مسیر انقلاب از سوی رهبری با عناوین انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی اشاره کرد و افزود: ما در حال تشکیل دولت سازی اسلامی هستیم. در مرحله جامعه اسلامی هم باید تمام افکار جامعه، براساس افکار و آداب دین شکل بگیرد.که این کار امر یک ابرپروژه و نیازمند ورود حوزه های علمیه و کارهای پژوهشی است.

در پایان این مراسم لوح های تقدیر برگزیدگان دومین جشنواره علامه حلی با حضور معاون پژوهشی حوزه های علمیه خواهران کشور و امام جمعه زنجان اهداء گردید.

اخبار مرتبط