جلسه دفاع از پایان نامه

تهران،برگزاری جلسه دفاعیه طلاب سطح 3

شناسه خبر : 71738

1397/10/26

تعداد بازدید : 184

تهران،برگزاری جلسه دفاعیه طلاب سطح 3
تهران، جلسه دفاعیه با موضوع راهکاری عملی تربیت ازمنظر امام سجاد (ع) در صحیه سجادیه در مجتمع علوم اسلامی کوثر برگزار گردید.

کیاهور معاون پژوهش کوثر گفت: پایان نامه خانم زهرا حیدرپورخانقاه از طلاب سطح 3 گرایش تفسیر وعلوم قرآنی ورودی 91 با عنوان " راهکارهای عملی تربیت ازمنظر امام سجاد (ع) درصحیفه سجادیه" با استاد راهنمایی حجه الاسلام و المسلمین دکتر علی محمدی آشنانی و استاد داوری خانم دکتر طاهره محسنی موفق به کسب رتبه عالی ونمره 18.50 گردید.

از جمله آثار و منابع گرانقدر صحيفه سجاديه است كه علاوه بر دعا و نيايش، مباحث ديگري از جمله مباحث اجتماعي، سياسي، اقتصادي، عبادي ، اخلاقي را در برگرفته است كه در قالب دعا به پيشگاه حق مطرح گريده است. نوشتار حاضر ابتدا به بيان شاخصه­هاي تربيتي در صحيفه سجاديه پرداخته از جمله شاخصه­هايي كه در اين پايان نامه به آن پرداخته شده مي­توان به كرامت انساني، عزت‌نفس، محبت و مهرورزي، ضرورت عمل به دانسته‌هاي ديني، توكل به خدا، مسئوليت‌پذيري، هدايت و كنترل اشاره كرد.

 و آنگاه راهكارهاي عملي فردي و اجتماعي را بيان كرده و به بررسي برخي از مهمترين راهكارها از جمله در حيطه اخلاق فردي: فضيلت­هاي اخلاقي مانند تزكيه، اخلاص، صبر، زهد، تواضع و فروتني، آثار اخلاق نيك را بيان كرده وبه رذيلت­هاي اخلاقي مانند: عجب و خودپسندي، حرص و حسد اشاره شده. در حيطه راهكارهاي تربيت عبادي ايشان در صحيفه سجاديه به عبادت، قرائت قرآن، دعا، نماز، روزه، ذكر و ياد خدا اشاره كرده­اند. ايشان در رابطه با تربيت عقلاني هم راهكار تربيتي عملي ارايه داده­اند: تزكيه نفس، تجربه اندوزي، عبرت آموزي، عاقبت انديشي، توجه به حقيقت انسان از جمله راهكارهاي عملي تربيت عقلاني هستند.

ايشان در رابطه با تربيت سياسي به مسايلي مانند: حاكميت الله جل­جلاله، امامت، صلوات بر محمد و آل محمد(صلوات الله عليهم اجمعين)، تولي و تبري، سياست داخلي، مذمت قبيله­گرايي، وظايف سياستمداران (منتخبين مردم)، وحدت مسلمانان، امربه‌معروف و نهي از منكر، جهاد درراه خدا، دعا براي مرزداران، دشمنان، سياست خارجي، پرداخته­اند. درحيطه بيان راهكارهاي تربيت اقتصادي به مالكيت حقيقي خداوند، كسب‌وكار و روزي حلال، قرض و وام، گسترش رفاه عمومي، توجه به فقرا، اسراف، انفاق، پرداختن زكات اشاره فرمودند. در راهكارهاي عملي تربيت اخلاقي اجتماعى به مسئوليت پذيري در برابر خانواده، صداقت، احترام به انسانيت،  تواضع و فروتنى، حسن خلق، سخاوت و بخشش، وفاي به عهد، عفو و بخشش اشاره فرمودند. در اين تحقيق پس از مطالعه دقيق صحيفه سجاديه نيايش­هايي را كه حول تربيت ديني بود را دسته­بندي و سپس با مراجعه به كتب مرجع و ترجمه­ها، شرح­ها و تفاسير مختلف از اين كتاب و با مراجعه به كتب لغت به استخراج راهكارهای عملي تربيت پرداخته شد.

کلیدواژگان این پژوهش شامل: تربیت، راهکارهای عملی، صحیفه سجادیه، تربیت اخلاقی، تربیت اجتماعی می­باشد.

گفتنی است این جلسه 26 دی ماه جاری ساعت7:30 درمجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر به صورت حضوری برگزار شد.