اصفهان/برگزاری نشست علمی پژوهشی

شناسه خبر : 71446

1397/10/20

تعداد بازدید : 32

اصفهان/برگزاری نشست علمی پژوهشی
نشست علمی پژوهشی با عنوان "فتنه و ویژگی‌های فتنه‌گر در نهج‌البلاغه" مورخ 19/9/97در مدرسه علمیه کوثر اصفهان با حضور سرکار خانم عطیه عابدی کارشناس ارشد نهج‌البلاغه برگزار شد.

در ابتدای این نشست خانم عابدی ضمن تعریفی از فتنه و ویژگی‌های آن به شرح مفصلی از فتنه پرداخت. ایشان بیان داشتند، فتنه از پدیده‌هایی است که ظاهری فریبنده دارد و باطنی مملو از فساد؛ جوامع انسانی را به بی‌نظمی، جنگ و فساد اموال و اعراض می‌کشاند و قابل‌کنترل نیست. غالباً در ابتدا چهره حق‌به‌جانبی دارد و ساده‌اندیشان را به دنبال خود می‌کشاند و تا مردم از ماهیت آن آگاه شوند، ضربات خود را بر همه‌چیز وارد ساخته است. منشأ ظهور فتنه گاه افکار و عقاید درونی از قبیل هوای نفسانی، کینه، عدم پذیرش عدالت و... بوده و گاه شرایط اجتماعی و سیاسی ازجمله عدم بصیرت و آگاهی، غفلت و دشمنی می‌باشد.

سرکار خانم عابدی گفتند وقتی در جامعه فضایی ایجاد شود که مردم در اعتقادات دینی خود دچار شک و تردید شوند، و قدرت تشخیص حق و باطل را از دست دهند، این جامعه در گرداب فتنه افتاده است.فتنه‌ها در آغاز به‌طور مخفی شکل‌گرفته، و زمانی که به بلوغ رسیدند، ناگهان مانند گردباد ظهور کرده، جامعه را ملتهب می‌نمایند.

ایشان در ادامه مباحث خود به ویژگی‌های فتنه پرداخته و گفتند امام علی (ع) درچند خطبه‌ ویژگی‌های فتنه را مشابه‌سازی حق با باطل، بیدارگری پس از پشت کردن، شناس بودن در پایان امر، ویرانگر، لغزاننده دل‌ها و...معرفی می‌نمایند. فتنه‌انگیزان شگردهایی ازجمله شیوه‌های مبارزه‌‌ی نرم، استفاده از افراد مقدس‌مآب، تحریک احساسات و ... برای رسیدن به اهداف شوم و پلیدی چون رسیدن به قدرت، جاه و مقام، ولایت ستیزی و احیای سنّتهای غلط دارند.

خانم عابدی با بهره‌گیری از نهج‌البلاغه گفتند: امام علی (ع)در جهت هدایت فتنه‌گران در ابتدا از شیوه‌ی نرم و روشنگرانه استفاده نموده، چنانچه اثربخش نبود برخورد قاطعانه به كار مي‌بردند؛ و این برخوردها در سخنان و عملکرد امام (ع)به‌صورت راهکار کوتاه و بلند مدّت مبارزه با فتنه‌انگیزان نمایان است.

خانم عابدی در ادامه به بیان منشأ شکل‌گیری فتنه پرداخته و گفتند: هر پدیده‌ای منشأ و ریشه‌هایی در شکل‌گیری‌اش نقش دارد، فتنه نیز ازجمله چنین پدیده‌هایی است.

ریشه‌های ظهور فتنه به دو صورت می‌باشد:

1- گاه فتنه‌ها از گرایشات و افکار و عقاید درونی افراد ایجاد می‌شوند همچون هوای نفسانی، دنیا‌طلبی، کینه و....

2- گاه شرایط اجتماعی و سیاسی جامعه زمینه‌ساز ایجاد فتنه می‌شود مانند: ناآگاهی و بی‌بصیرتی مردم، غفلت از دشمنی و...

امام علی (ع)اساس و ریشه فتنه‌گری ناکثین، قاسطین و مارقین را ناشی از دوران جاهلیت قبل از پیامبر می‌دانند و معتقدند این راه‌های انحرافی که فتنه‌گران پیموده‌اند به جریان سقیفه و نقشه‌های شوم فتنه‌گران بعد از رحلت پیامبر برمی‌گردد. واضح است که این مبارزه، از نوع جهاد مسلحانه نیست؛ بلکه راه مقابله با بسیاری از فتنه‌ها، مبارزه‌ی نرم و آرام است. در جنگ‌های نرم هرکدام از افراد باید، در حد قدرت و توانایی‌هایش تجهیزات لازم را برای مقابله با دشمن داشته باشد.

ایشان در پایان این نشست عنوان نمودند: برای از بین بردن ریشه‌های فتنه لازم است اخلاق اجتماعی، اخلاق علم‌اندوزی، اخلاق نقد، اخلاق خانواده، اخلاق معاشرت و... به صورتی کاربردی برای اقشار مختلف مردم تدوین و تشریح شود.