دوره دانش افزایی

دوره دانش افزایی فقه الحدیث

شناسه خبر : 71395

1397/10/19

تعداد بازدید : 68

دوره دانش افزایی فقه الحدیث
دوره دانش افزایی فقه الحدیث ویژه اساتید، در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

دوره دانش افزایی فقه الحدیث ویژه اساتید، در روز شنبه 27 مرداد ماه در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.

دکتر شاهرودی، استاد حوزه و دانشگاه، در ابتدا اخبار علاجیه در تعارض ادله را بررسی نمود و گفت:  اخبار علاجیه از اخباری است که در مقام رفع تعارض میان اخبار، از سوی معصوم (علیه‌السلام) وارد شده است.
وی، خاطر نشان کرد: اگر در مقام بيان حکم مسأله‌ای، دو خبر با هم تعارض داشته باشند؛ به گونه‌ای که جمع بين آن دو ممکن نباشد ومکلّف ناگزير از عمل به يکی از آن دو باشد، در روایات، راه‌هايی برای حل تعارض ذکر شده است؛  ر

دکتر شاهرودی،  جهت تبییین مطلب روایات متعددی را بیان کرد و اظهار داشت: محمد بن عبدالله که از امام رضا علیه السلام سوال کرد«کیف نصنع بالخبرین المختلفین؟ فقال: إذا ورد علیکم خبران مختلفان فانظروا الی ما یخالف منهما العامة فخذوه و انظروا الی ما یوافق أخبارهم فدعوه»؛ در این روایت محمد بن عبدالله می گوید به حضرت امام رضا (علیه‌السلام) عرض کردم وظیفه ما در مورد دو خبر مختلف و متعارض چیست؟حضرت فرمود هر گاه دو حدیث متعارض به شما رسید، آن را که مخالف عامه است اخذ کنید و آن را که موافق با احادیث عامه است واگذارید.مقصود از عامه در روایات اکثریت نا آگاه متمایل به دستگاه جور است که گاها به اشتباه اهل سنت ترجمه میشود.

ایشان، در ادامه اظهار داشت: طبق تحقیقات انجام شده به نظر آیت الله خویی هیچ نسخی در قرآن وجود ندارد.هرچند آیت آلله معرفت در این زمینه هشت مورد را ذکر می کند. و در نسخ آیه ناسخ حکم آیه منسوخ را بر می دارد و قطعا قرآن با سنت نسخ نمیشود.