برگزاری اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره)

قزوین برگزاری اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره)

شناسه خبر : 71370

1397/10/19

تعداد بازدید : 67

قزوین برگزاری اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره)
اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی استان قزوین با حضور معاون محترم پژوهش مرکز حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حصاری برگزار شد.

آئین اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی ویژه تجلیل از پژوهشگران جوان حوزه های علمیه خواهران و برادران استان قزوین روز یکشنبه در سالن  تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

نایب رییس جشنواره علامه حلی در اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی استان قزوین گفتند: مکتب اهل بیت در گذشته محلی برای عرضه نداشت اما به برکت انقلاب اسلامی شرایط برای معرفی سیره اهل بیت واخلاق اسلامی در جهان مهیا شده است.

حجت الاسلام حصاری در این مراسم گفتند: خصیصه انقلابی بودن یک جهاد علمی گرانه است تا بتوان به نیازها برای پاسخ گفت. انقلابی گری حوزه های علمیه به شرکت در راهپیمایی و شعار  دادن نیست. این وظیفه را که شهروندان عادی جامعه هم انجام می دهند؛ بلکه حوزه انقلابی حوزه ای است که برای رسیدن به جامعه اسلامی و تمدن اسلامی تلاش علمی کند.

معاونت پژوهش حوزه علمیه خواهران بیان کردند: مکتب اهل بیت در رژیم گذشته هیچ میدانی برای عرصه نداشت اما به برکت  انقلاب اسلامی شرایط برای عرضه پیدا کرده و خوشبختانه صحنه جهانی هم آماده شنیدن صدای اهل بیت است.

وی اضافه کرد: وقتی انقلاب پیروز شد دهها مکتب برای شناخت شیعه واقعی شکل گرفت زیرا شناخت مردم جهان از اسلام بسیار اندک بود.

حجت الاسلام حصاری یادآور شد: امروز مکتب اهل بیت به صحنه آمده و در برابر بشر قرار گرفته و سربلندی ما به میدان داری در این عرصه است و باید حوزویان، روحانیون و طلاب جوان  در مسیر معرفی اسلام ناب محمدی و معرفی شیعه و سیره اهل بیت تلاش بیشتری کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در اختتامیه سومین جشنواره علامه حلی (ره) گفت: باید در راستای بسیج معنوی و علمی گام‌های اساسی برداریم.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در اختتامیه جشنواره علامه حلی که در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: ضرورت دارد در بسیج معنوی و علمی گام‌های اساسی برداریم و همانطور که در مقابل هجمه سخت و نظامی دشمن بسیج نظامی را تدارک می‌بینیم و افتخار داریم عضو آن بسیج هستیم می‌باید در مقابل تهاجم بر اخلاق و بنیان‌های فکری جامعه بسیج علمی و معنوی را تدارک ببینیم.

وی تصریح کرد: زمانی بود که شیعه را اصلا نمی‌شناختند، کلام شیعه برای آنها اهمیت نداشت و شیعه را به عنوان منبع دینی مستند خود نمی‌دانستند اما امروز در شرایطی هستیم که همه توجهات به ام‌القرای جهان اسلام  و اهل بیت حضرت محمد مصطفی (ص) معطوف است و از سراسر جهان خیزش معنوی و گرایش به دین با محوریت ایران اسلامی، نگاه امام راحل (ره) و رهبر فرزانه انقلاب در حال تحقق است.

امام جمعه قزوین خاطرنشان کرد: زمانی بزرگ‌ترین پیروزی که پس از 15 خرداد محقق شد، نماز عید فطر به امامت مرحوم آیت‌الله مفتح در تهران بود که در آن 50 هزار جمعیت حضور داشتند و در آن زمان اتفاق بسیار بزرگی بود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در این خصوص افزود: پس از این قصه بود که شهید باهنر در قم برای طلبه‌ها صحبت کردند و فرمودند پس از این نماز عید فطر مراجعات جوانان به روحانیون برای شناخت بیشتر دین، افزایش جدی پیدا کرد و اگر دقت کنیم امروز نیز اوضاع طالبان علم نسبت به گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است و با گذشته قابل قیاس نیست.

وی با اشاره به اهمیت شرح صدر در دین اسلام، گفت: امام صادق (ع) شرح صدر را بسیار با اهمیت معرفی کرده‌اند چرا که با آن برای دریافت علوم دینی در انسان آمادگی ایجاد می‌شود. امام رضا (ع) می‌فرمایند وقتی امور عبادی بندگان بر عهده بنده‌ای قرار داده شود، خداوند شرح صدر را نیز به او عنایت می‌کند، قلبش را از چشمه‌های حکمت مالامال می‌کند، آنها را صاحب علوم الهامی می‌کند و به موفقیت می‌رساند.

آیت‌الله عابدینی افزود: وقتی آنها به شرح صدر رسیدند زبانشان به حق گویا می‌شود، قلبشان با این معنا محکم می‌شود و گره می‌خورد و آن چه را که می‌فهمد و می‌گوید عمل می‌کند و وقتی که خداوند او را به اینجا رساند، اسلامش نیز کامل می‌شود.

امام جمعه قزوین به برخی اظهارات در خصوص حوزه‌های علمیه اشاره کرد و با بیان اینکه این اظهارات قطعاً از سر اخلاص و دلسوزی مطرح شد، تأکید کرد: گلایه ما این است که این انتقادها اگرچه از سر دلسوزی مطرح شده است، اما نباید در خطبه‌های نماز جمعه تهران بیان می‌شد.

وی یادآور شد: در انتقادهایی که مطرح شد، گویا اینگونه می‌خواستند بگویند که حوزه علمیه نسبت به گذشته عقب‌تر رفته و فاقد نشاط علمی و بالندگی شده است در حالی که امروز حوزه‌های علمیه به لحاظ کمی و کیفی و توسعه و تعمیق نسبت به گذشته قابل قیاس نیست و رشد چشم‌گیری داشته است.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین خاطرنشان کرد: امروز تولیدات علمی در حوزه‌های علمیه رشد فزاینده‌ای داشته است و نمی‌توان با حوزه‌های سابق مقایسه کرد. هر روز شاهد تولیدات و نوآوری‌های بسیار زیاد در حوزه‌ها هستیم که در گذشته دیده نمی‌شد.

آیت‌الله عابدینی گفت: حضرت علامه طباطبایی (ره) نیز پس از آخوند خراسانی کتاب تفسیر المیزان را نگاشته‌اند و به گفته علما تفسیر المیزان خلاقیت بزرگ در عرصه تفسیر است و کمتر از کفایه نیست؛ کفایه در اصول نگاشته شده و المیزان در تفسیر و اگر اهمیت علمی المیزان بیشتر از کفایه نباشد، قطعاً کمتر از آن نیست.

وی اظهار کرد: جایگاه نقد حوزه‌های علمیه در خطبه نماز جمعه تهران و تریبون‌های نماز جمعه، رسانه عمومی و فضای مجازی نیست و باید در نشست‌های تخصصی و حوزوی مطرح شود. نقد عیب‌یابی نیست، بلکه نوعی ارزیابی است و وقتی ارزیابی می‌کنیم باید منصفانه ارزیابی کنیم و علاوه بر ضعف‌ها، نقاط قوت را نیز ببینیم.

وی در پایان احادیثی در باب اهمیت و جایگاه علمی شهر قم عنوان کرد و به تشریح آن ها پرداخت.

 

در جشنواره علامه حلی قزوین ۲۷ تحقیق پایانی، دو جلد کتاب، تعداد ۲۶۸ مقاله و دو پایان نامه و درمجموع ۲۷۱ اثر ارائه شد که 18 نفر برگزیده شدند و مورد تجلیل قرار گرفتند.

اخبار مرتبط