البرز- موسسه آموزش عالی حوزوی زینبیه برگزاری نشست علمی پژوهشی «تحلیل و ارزیابی راهکارهای سه گانه استاد جوادی آملی در تولید علم دینی»

شناسه خبر : 69755

1397/09/27

تعداد بازدید : 64

البرز-  موسسه آموزش عالی حوزوی زینبیه برگزاری نشست علمی پژوهشی «تحلیل و ارزیابی راهکارهای سه گانه استاد جوادی آملی در تولید علم دینی»
معاون پژوهش موسسه آموزش عالی حوزوی زینبیه از برگزاری ، نشست علمی-پژوهشی با موضوع «تحلیل و ارزیابی راهکارهای سه گانه استاد جوادی آملی در تولید علم دینی» خبر داد.

 

به گزارش معاونت پژوهش، خلاصه ای از گزارش این نشست به شرح ذیل می باشد:

 

 

ابتدا سرکار خانم عبدلی ضمن بیان مقدمه ای برای بحث، به تعریف و ذکر اهمیت و ضرورت تولید علم دینی پرداختند. ایشان خاطرنشان کردند علوم انسانی غربی به دلیل ابتناء بر مبانی و مبادی فکری و نظری غرب، دارای آسیب های اعتقادی- اخلاقی و معرفتی است از این رو تولید علوم دینی بویژه علوم انسانی اسلامی یک ضرورت است. در میان موافقان علم دینی در مواجهه با علوم انسانی غربی دو دیدگاه عمده و اصلی قابل طرح است: 1. رویکردهای  تهذیبی و پالایشی؛ 2. رویکرد تولیدی.

 

 

رویکرد دوم نیز خود به دو رویکرد اجتهادی و رویکرد اجتهادی فلسفی قابل تقسیم است.

 

 

خانم دکتر عبدلی در ادامه بیان کردند: رویکرد استاد جوادی آملی با یک نگاه حداکثری به تولید علوم انسانی اسلامی از نوع تولیدی و رویکرد اجتهادی فلسفی می باشد.

 

 

ایشان به سه راهکار عمده استاد جوادی آملی در مسیر تولید علوم انسانی اشاره نموده و آن ها را تحلیل و ارزیابی نمودند. این راهکارها عبارتند از:

 

 

1.                     قرار دادن عقل در هندسه معرفت دینی

 

 

2.                     اجتهاد در کلیات و استخراج فروعات

 

 

3.                     از راه فلسفه های مضاف و نقش فلسفه در جهت گیری علوم.

 

 

در انتها سرکار خانم عبدلی خاطر نشان کردند: کسی که می خواهد تولید علوم انسانی نماید، باید بر پایه استفاده از همه روش ها (تجربه، وحی و عقل) در کنار هم، به تولید علوم دینی دست یازد.  و با تلفیق آنها به صورت کارآمد علوم انسانی تولید کند. همچنین گفتند: راهکارهای اول و سوم برای علوم طبیعی و راهکار دوم برای علوم انسانی کاربرد دارد.

اخبار مرتبط