در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد:

یزد کارگاه آموزشی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی باحضور حجت الاسلام والمسلمین قنبری

شناسه خبر : 69457

1397/09/24

تعداد بازدید : 119

یزد کارگاه آموزشی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی باحضور حجت الاسلام والمسلمین قنبری
کارگاه آموزشی برگزاری کرسی های آزاد اندیشی با حضور حجت الاسلام قنبري،(رئيس اداره فعاليتهاي پژوهشي مركز مديريت حوزه هاي علميه خواهران كشور ) در سالن اجتماعات امام خمینی(ره) مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد برگزار شد.

در این کارگاه حجت الاسلام والمسلمین قنبری(زید عزه)ابتدا به نقش مهم كانون ها و انجمن هاي پژوهش در برگزاري کرسی های آزاد اندیشی پرداختند وي گفت حضور موثر كانون ها و انجمن ها در كليه فعاليت هاي پژوهشي موجب افزايش سطح كمي و كيفي كليه فعاليت هاي پژوهشي  خواهد شد. افزودند  كرسي هاي آزاد انديشي جایگاهی برای عرضه آزادانه انديشه است ، همچنين گفت: در کرسي­های آزادانديشي با نقد عالمانه در مقابل آن و افراد به صورت نظام‌مند، آزاد، مؤدبانه و منطقي، درباره موضوعات معين و در حضور حضار، همراه با استدلال و ارائه مستندات، ‌به اظهارنظر وگفت‌وگو می­پردازند.

وی در ادامه به  اهداف برگزاری کرسی های آزاد اندیشی پرداخت و  ايجاد فرصتی مناسب، براي طرح آزادانه آراء، ديدگاه‌ها و سؤالات پيرامون موضوعات سياسي،اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي جامعه و آگاهي از نظرات مختلف در حوزه علوم انسانی و اسلامی را از اهداف برگزاری کرسی بیان کرد و گفت: افزايش نشاط علمي در ميان طلاب، پژوهش‌گران و اساتید و مشارکت نخبگان حوزوي (اساتیدوطلاب در فضای آزاد اندیشی) از دیگر اهداف برگزاری کرسی های آزاد اندیشی  است.

حجت الاسلام والمسلمین قنبری  با اشاره به اینکه دشمنان ما بیکار ننشسته اند به خصوص در فضای مجازی تأکید کرد: در کرسی های آزاد اندیشی ما نمی خواهیم حرفمان را از دشمنان بشنویم بلکه میخواهیم حرف دشمنان را از زبان خودمان بشنویم.

وی به تحقیق و پژوهش در مورد مطالبی که در فضای مجازی منتشر می شود را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اگر طلبه پژوهشگری کند به راحتی می تواند مسائل را پاسخ دهدو مسیر را راهبری کند.

رئیس ادراه فعالیت های پژوهشی در ادامه به ضوابط کرسی های آزاداندیشی و ارکان کرسی پرداخت و رعايت بي‌طرفي حين مذاکرات و پرهيز از پيش‌داوري و جمع‌بندی ديدگاه‌ها و پرهيز از ارائه مطالب جديد پس از پايان بحث را از وظایف داور معرفی کرد. در اين راستا عدم برچسب سايزي و تهمت به طرق مقابل نيز اصولي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. در عوض متوليان كرسي بايد نظرات و ديدگاه هاي خود را بدون كم و كاست تبيين نمايند.

وی در انتخاب موضوع خاطرنشان کرد:  موضوعاتی که انتخاب می شود باید چالشی باشد یعنی دو دیدگاه و دونظر جدی در مورد ان موضوع وجود داشته باشد در غیراین صورت نشست علمی با جلسه سخنرانی است.

حجت الاسلام والمسلمین قنبری انتخاب  موضوعات زن محور  و جزئی را ضروری دانست و تأکید کرد: اولویت بر موضوعاتي مانند مباحث حكومت ديني، ولايت فقيه ، مردم سالاري ، آزادي سياسي ، سكولاريسم ، جريان فتنه و جريان انحرافي و ... باشد که بتوانند مشکلات جامعه مخاطب و یا جوامع مقصود دیگر را در حوزه نظري حل کنند.

رئیس اداره فعالیت های پژوهشی در ادامه به بیان نقاط قوت و ضعف کرسی آزاد اندیشی با موضوع«خرید از کالای ایرانی آری یا خیر؟ » که توسط دو نفر از خانم ها نیک پور و یاوری به عنوان استاد ارائه کننده و استاد منتقد برگزار شد، پرداختند.

  

اخبار مرتبط