فارس برگزاري کارگاه مهارت‌های مطالعه حوزه علميه فاطمه الزهرا سلام الله عليها گله دار

شناسه خبر : 69438

1397/09/24

تعداد بازدید : 68

فارس برگزاري کارگاه مهارت‌های مطالعه حوزه علميه فاطمه الزهرا سلام الله عليها گله دار
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی کارگاه مهارت‌های مطالعه ویژه طلاب مدرسه علمیه خواهران فاطمه‌الزهرا(س) گله‌دار برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، «خانم ام ایمن عباسی» استاد و مبلغ دینی حوزه در جمع طلاب گفت: مطالعه ثمربخش، مهارت‌ها و راهبردهای خاص خود را دارد و امروزه، بهبود وضع مطالعه و افزایش سرعت خواندن و درک مطلب از مسائل مهم جوامع مترقی به شمار می‌رود که متاسفانه درکشور ما بدان توجه چندانی نمی‌شود.
وی به تقسیمات مطالعه پرداخت و افزود: یکی از تقسیمات مطالعه عبارتست از مطالعه اجمالی که مطالعه اجمالی در واقع پیش نیاز و مقدمه همه انواع مطالعه است بدین معنا که تمام روش‌های مطالعه پس از مطالعه اجمالی آغاز می‌شوند و تنها این‌گونه مطالعه است که روش مناسب را در میان روش‌های متعدد مطالعه تعیین می‌کند و حتی اگر نخواهید مطالعه کنید، باید مطالعه اجمالی کرده باشید.
استاد حوزه در ادامه خاطرنشان کرد: دومین نوع مطالعه عبارتست از مهارت عبارت‌خوانی که مهارتیست که هر دانش پژوهی بدان نیازمند است چه رسد به محقق و پژوهشگر، با تسلط برعبارت‌خوانی، می‌تواند در وقت خود صرفه‌جویی کند و دستاورد بهتری از مطالعات پژوهشی داشته باشد.
وی ابراز کرد: دقیق خوانی یکی ازمراحل حساس در فرایند تحقیق و روشی است که می‌تواند محقق را به گونه‌ای در هنگام مطالعه آماده کند که با کسب تدریجی اطلاعات، یک ساختار و جدول همه جانبه در ذهن خود ترسیم کند و همه عناصر دریافتی را به صورت یک کل به هم پیوسته نمایش دهد و دقیق خوانی با سه فن سازمان دادن، علامت‌گذاری و حاشیه نویسی و خلاصه کردن تحقق می‌یابد.
خانم عباسی گفت: برخی متون ارزش ندارند که با دقت کامل خوانده شوند؛ اما نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشید؛ مانندبرخی آگهی ها.بدین ترتیب, افزون بر منابع تحقیق، محقق یا هر شخص با سواد دیگری نیاز داردکه از دیگر نوشته‌ها، مانند روزنامه‌ها، سایت‌ها، داستان‌ها و رمان‌ها، اطلاعات و نیازهای روزانه خود را از منابع اطراف برآورده کند.دراین صورت تندخوانی به عنوان یک نیاز زندگی برای همه افرادلازم است.