قم برگزاري كارگاه معناشناسي در مركز تربيت مدرس صديقه كبري س

شناسه خبر : 68792

1397/09/12

تعداد بازدید : 38

قم برگزاري كارگاه معناشناسي در مركز تربيت مدرس صديقه كبري س
کارگاه "معناشناسی" با حضور دکتر محراب صادق نیا در مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری برگزارشد.

کارگاه "معناشناسی" با حضور حجت الاسلام دکتر محراب صادق نیا، استاد جامعه شناسی و فرهنگ دانشگاه ادیان و مذاهب، صبح روز دوشنبه 5 آذر به مدت چهارساعت در سالن همایش مرکز تربیت مدرس حضرت صدیقه کبری (س) برگزار شد.

این کارگاه با هدف معرفی دانش معناشناسی و محورهای مرتبط با آن در راستای نگارش مقاله و پایان نامه سطح 3 و4 در گرایش های مختلف مانند ادبیات عرب، کلام، فلسفه، فقه ، تفسیر و ... به همت معاونت پژوهش مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری(س) و با حضور مدیر مرکز تربیت مدرس صدیقه کبری (س)، معاونان و طلاب سطح 3 و 4 برپا شد.

در این کارگاه، دکتر صادق نیا، به جایگاه دانش معناشناسی اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین دانش هایی که امروزه برای فهم متون به کار می رود دانش معنا شناسی است که در زمره دانش های نوین به شمار می رود. این دانش تا حدی دشوار و پیچیده و ارتباط با آن مشکل است. دلیل آن این است که این روش و دانش فهم هنوز نتوانسته تجربه عینی و عملی زیادی در ادبیات اسلامی و در تفسیر قرآن از خودش اثر برجای بگذارد و چون تجربه ی عینی و عملی خیلی قوی ای ندارد، به همین دلیل ذهن ما مسلمانان نسبت به دانش معناشناسی کمی دور است و با آن  فاصله داریم. از این رو برگزاری چنین کارگاههایی برای آشنایی بیشتر با دانش معناشناسی امری ضروری است.

وی زبان را مجموعه ای از نمادها توصیف کرد که برای رساندن پیام بکار می رود و دارای سه صورت مختلف است از جمله:

1-کلام

2-شکل و تصویر