کرمان برگزاری نشست پژوهشی به مناسبت هفته کتاب در مدرسه علمیه نرجسیه سیرجان

شناسه خبر : 68550

1397/09/08

تعداد بازدید : 84

کرمان برگزاری نشست پژوهشی به مناسبت هفته کتاب در مدرسه علمیه نرجسیه سیرجان
به مناسبت هفته کتاب، نشست پژوهشی با عنوان: «اهمیت کتاب و کتابخوانی» در مدرسه علمیه سیرجان برگزار شد.

به مناسبت هفته کتاب، نشست پژوهشی با عنوان:  «اهمیت کتاب و کتابخوانی» در مدرسه علمیه سیرجان برگزار شد.

در این نشست که با حضور طلاب و اساتید مدرسه برگزار گردید، سرکار خانم گروهی مسئول مقر کتاب خطاب به ایشان اظهار داشت: رهبر انقلاب ، چندین سال است دغدغه ی کتابخوانی ملت ایران و میزان کم مطالعه در کشور را ابراز کردند تا جایی که فرمودند:

«باید خرید کتاب، یکی از مخارج اصلی خانواده محسوب شود. مردم باید بیش از خریدن بعضی از وسایل تزییناتی و تجملاتی؛ مثل لوستر‌ها، میز‌های گوناگون، مبل‌های مختلف و پرده و...- به کتاب اهمیت بدهند.باید جوری بشود که در سبد کالای مصرفی خانواده‌ها، کتاب یک سهم قابل قبولی پیدا کند و کتاب را بخرند برای خواندن، نه برای تزئین اتاق کتابخانه و نشان دادن به این و آن. این هم یک نکته است، که مسئله‌ کتابخوانی در جامعه است».

مقام معظم رهبری  در جای دیگری با توجه به اهمیت کتابخوانی در همه ی سنین و عدم توجه آحاد جامعه به کتابخوانی و فرهنگ مطالعه، از وضع کتابخوانی در کشور، تأسف و تأثر قلبی خودشان را بیان نموده و فرمودند: «من هر زمانی که به یاد کتاب و وضع کتاب در جامعه خودمان می افتم، قلبا غمگین و متاسف می شوم. این به خاطر آن است که درکشور ما به هر دلیلی که شما نگاه کنید، باید کتاب اقلا ده برابراین میزان، رواج و توسعه و حضور داشته باشد. اگر به دلیل پرچمداری تفکر اسلامی و حاکمیت اسلام به حساب بیاورید، این معناصدق می‌کند؛ چون اسلام به کتاب خواندن و نوشتن، خیلی اهمیت می دهد. اگر هر منصفی به بیانات نبی مکرم اسلام و ائمه (علیهم السلام) و پیشوایان اسلام نگاه کند و ببیند که اینها در چه زمانی به کتاب و کتابخوانی دعوت می کردند و فرا می خواندند، همه افسانه ها از ذهنش شسته خواهد شد و خواهد فهمید که دشمنان اسلام جز این نداشتند که افسانه های کتاب سوزی و کتاب ستیزی را برسر زبانها بیندازند، چون اسلام پرچمدار کتابخوانی است.»

خانم گروهی در ادامه این نشست  افزود: ما به عنوان پیشگامان عرصه ی فرهنگی باید به این امر اهتمام بورزیم و نه تنها خودمان پیشرو باشیم بلکه دیگران را هم تشویق به کتابخوانی نماییم و با تبلیغ کتب پرمایه و مفید گامی در جهت اعتلای فرهنگ مردم که جزو پرچمداران تفکر اسلامی در جهان می باشد برداریم. ایشان در پایان به منظور ایجاد انگیزه به مطالعه دربین طلاب به معرفی چند کتاب از جمله سلام بر ابراهیم، دختر شینا، خاک های نرم کوشک، من زنده ام، و کتاب داء پرداخت.

برگزاری نمایشگاه کتاب و ایستگاه مطالعه در مدرسه، بازدید طلاب از کتابخانه های عمومی شهر و به عضویت درآمدن در این کتابخانه ها، تهیه بروشور با محتوای فواید مطالعه، روش های تشویق به مطالعه ، معرفی کتاب و توزیع در نماز جمعه شهر و نصب مطالب مرتبط با کتاب و کتابخوانی ومعرفی تازه های نشر در برد مدرسه توسط کتابدار وبرگزاری مسابقه میان طلاب وتجلیل از برگزیدگان و نیز برگزاری کارگاه روشهای مطالعه برای طلاب، از دیگر برنامه های هفته کتاب در این مدرسه بود.  

اخبار مرتبط