نشست

کردستان - نشست با محوریت خودشناسی وخدا شناسی

شناسه خبر : 62715

1397/05/08

تعداد بازدید : 90

کردستان - نشست با محوریت خودشناسی وخدا شناسی
در حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها شهرستان کامیاران ،توسط حجت الاسلام والمسلمین لواسانی نشستی با موضوع خود شناسی وخداشناسی برگزار گردید.

بسمه تعالی

به گزارش معاونت پژوهشی  حوزه علمیه فاطمه الزهرا سلام الله علیها شهرستان کامیاران توسط حجت الاسلام والمسلمین لواسانی نشستی با موضوع خود شناسی وخداشناسی برگزار گردید. گزارش مشروح این نشست به شرح ذیل میباشد.

حجت الاسلام والمسلمین لواسانی در ابتدا فرمودند : در اسلام خودسازی به‌عنوان جهاد اكبر‌، از وظايف بسيار مهمی است كه هر فرد بايد به آن بپردازد و در حد وسع و توان خويش بكوشد تا عزت خود، خانواده و اجتماعی كه در آن زندگی می‌كند را اعتلأ بخشد. خودسازی می‌تواند در ابعاد جسمی، روحی، فكری، اخلاقی و بخصوص ايمانی و اعتقادی صورت پذيرد

حجت الاسلام والمسلمین لواسانی در ادامه اشاره به داستانی در این زمینه کرد: ایشان داستان شخصی را گفتند که 2عدد نان از نانوایی و دو عدد انار از مغازه ای دزدیدند  و به فقیر دادندامام صادق(ع) به ایشان فرمودند:چرا چنین کاری را انجام دادید .شخص گفت چون  من 4 گناه کردم اما به ازای هر کار نیک 1000ثواب میبرم و ثوابم بیشتر از گناه است .

این شخص در واقع به نفس اماره خود بها داده  و در جواب این شخص می توان گفت (إنما یتقبل  الله من المتقین )(خدا می پذیرد عمل صالح را از تقوا پیشگان)پس نمی توان عمل حرام خود را با چنین کاری از بین برد.

حجت الاسلام والمسلمین لواسانی در پایان گفت:: برای وصول به مرحله خودسازی لازم است فرد ابتدا خود را در تمامی ابعاد وجودی خويش بشناسد، ثمره اين خودشناسی، معرفت‌الله است كه در خودسازی و تربيت خود تجلی می‌يابد. بنابراين رسيدن به وضعيت مطلوب و ايده‌آ‌ل بدون شناخت انسان به عنوان موضوع تربيت امكانپذير نيست.ایشان در آخر به سوالات طلاب در این راستا پاسخ دادند .