در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد :

نوزدهمین جلسه از دوره داستان نویسی برگزار شد.

شناسه خبر : 62181

1397/04/18

تعداد بازدید : 23

نوزدهمین جلسه از دوره داستان نویسی برگزار شد.
معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد از برگزاری نوزدهمین جلسه دوره داستان نویسی با حضور حجت الاسلام سالاری، پژوهشگر برتر و نویسنده کتاب رویای نیمه شب در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد برگزار شد.

خانم دهقانی  بیان کرد: در این جلسه استاد به بیان  توصیف پرداختند و عنوان شد: توصيف به معنی تبدیل کردن تفکر به کلمات و جملات معنی دار است ،  در واقع می توان توصیف را به تصویر کشیدن قوه تخیل نویسنده  معنا کرد.

در ادامه مطرح شد: مکاني که عمل داستان، طي زماني معين و پيوسته در آن اتفاق مي‏افتد، صحنه گويند.

 در تفاوت میان توصیف و صحنه بیان شد: توصیف زمان ندارد مثل اینکه بگوییم « کتابخانه در گوشه سالن قرار دارد» اما صحنه دارای زمان است به عنوان مثال جمله « استاد حرکت کرد و به سمت کتابخانه رفت» دارای زمان است.

خانم دهقانی گفت: در این جلسه  یادآور شد که  زمان داستان باید کوتاه باشد   و در گام اول یک ساعت از داستان را به تصویر بکشید و  به توصیف اشیایی که در اطرافتان هست بپردازید.

معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد توصیف را به دوبخش مستقیم و غیر مستقیم عنوان کرد و افزود: توصیف مستقیم بدون زمان است و توصیف غیر مستقیم دارای زمان است که به آن صحنه نیز می گویند.

وی با بیان اینکه در داستان نویسی بهتر است از توصیف غیر مستقیم استفاده شود خاطرنشان کرد:  صحنه و نیم صحنه در داستان نویسی شبیه خاطره گویی است و معمولا با ماضی ساده و نشان دادن رخداد صورت می گیرد به عنوان مثال مانند شخصی که بالای صخره هست  وکبک ها پایین هستند اما نیم صحنه با ماضی استمراری همراه است مانند: «جمله می رفتیم روستا برای شکار کبک».

خانم دهقانی اظهار داشت: در داستان ها بهتر است از کهن الگوها مثل «شاهزاده و گدا» و «چاق و لاغر» استفاده شود .