برگزاری کرسی آزاداندیشی در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت ولی عصر عجل الله کرمانشاه

خبر مدارس- برگزاری کرسی آزاداندیشی در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت ولی عصر عجل الله کرمانشاه

شناسه خبر : 61580

1397/03/31

تعداد بازدید : 89

خبر مدارس- برگزاری کرسی آزاداندیشی در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت ولی عصر عجل الله کرمانشاه
در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حضرت ولی عصر عج) کرمانشاه در قالب کرسی آزاد اندیشی بررسی شد؛ چرا نباید طلاب از رنگ های روشن و مدل های موجود در بازار برای پوشش استفاده نمایند

در این نشست خانم ها؛ ذلیخا رحمانی و فرشته نوری در جایگاه ارائه کننده و زهرا مولودی و نرگس محمدی در جایگاه منتقد، با حضور الهام نورالهی به عنوان استاد داور، مطالب خود را ارائه نمودند.

عمده مطالب مطرح شده از طرف گروه ارائه کننده، اشاره به جایگاه طلبه در مقایسه با زنان دیگر جامعه و همچنین بایسته و شایستگی های حجاب طلبگی با استناد به تفاسیر آیات 31 سوره نور و 59 سوره احزاب بود.

در مقابل گروه منتقدین با طرح سوالاتی ازقبیل : چرایی ضرورت پوشش رنگ مشکی برای طلاب و عدم استفاده از مدل های مختلف چادرهای موجود در بازار و ... به نقد دیدگاه موافقین پرداختند.

استاد داور با استناد به روایاتی که کراهت رنگ مشکی را از عبا و کفش استثنا کرده اند و عدم اعتراض معصومین علیهم السلام نسبت به پوشیدن رنگ مشکی توسط زنان، بعد از نزول آیه 59 سوره احزاب، افزودند: رنگ مشکی از بایستگی های حجاب طلبگی است و از آنجا که طلاب از مصادیق زنان مؤمنه به شمار می روند و با توجه به نقش الگویی آنان، باید کامل ترین شکل حجاب و پوشش شرعی را رعایت کنند. نوری گفت: از آنجا که رنگ مشکی رنگی خنثی است و اثر تحریک پذیری ندارد، نشانه ی مقام و منزلت زن است و از طرف دیگر، پوشیدن رنگ های روشن و داشتن زینت در برابر نامحرم با الگو بودن و حجاب طلبگی منافات دارد.

در پایان، داور جلسه با بیان استدلال های قرآنی وروایی، به اثبات ضرورت پوشیدن چادر و مقنعه با رنگ های تیره پرداخت و در رابطه با مدل چادر گفت: در محیط حوزه های علمیه، احترام به قوانین و آیین نامه ها ضروری است ، اما از آنجا که هدف در جامعه حفظ پوشش اسلامی به بهترین شکل است، خانم ها متناسب با شرایط مختلفی که تجربه می کنند از قبیل؛ بارداری، بچه داری، باید با بهترین پوشش و حجاب اسلامی در جامعه حضور یابند.