برگزاری نشست مهدویت

قزوین برگزاری نشست مهدویت در موسسه آموزش عالی حوزوی کوثر

شناسه خبر : 60785

1397/03/08

تعداد بازدید : 71

به گزارش ساره شیخی معاون پژوهش مدرسه کوثر قزوین، نشست تخصصی مهدویت با موضوع «زن منتظر و منتظر پرور» با حضور 25 نفر از اعضای کانون مهدویت سلاله نبوت صبح روز چهارشنبه 26/2/1397 در سالن اجتماعات حوزه کوثر قزوین برگزار شد.

استاد علمی این نشست حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حسین محمد زاده کارشناس تبلیغ و آسیب‌شناسی مهدویت بودند.

متن زیر گزیده ای از فرمایشات ایشان در این نشست است:

از تولد رسول اکرمaتا تولد امام زمانf255 سال می‌گذرد ولی 260  سال 13 معصوم معلوم بودند  (پیامبرaو امامان معصومc) ولی 1184 سال از مظلومیت امام مهدیf  می‌گذرد که تنهاست و کسی را ندارند. کِی به یاد امام هستیم؟ چند نفر عاشق امام هستند؟ البته عارفان، بسنده کردیم به شادی‌های کودکانه و امام را فراموش کردیم بلاها و گرفتاری‌ها بر ما نازل می‌شود دشمنان بر ما مسلط می‌شوند.

دل قوتی امام زمانf، حوزه‌های علمیه است، ولی در همین حوزه‌ها امام مظلوم واقع شده است. امام حسینgاوج مظلومیتش روز عاشورا است؛ با این حال در همه زمان‌ها شناخته شده است. امروز کسی هست که بگوید من عباس مهدی هستم؟ کسی که امام دلش به او گرم باشد، آقا غریب و تنهاست.

تنها راه شناساندن آموزه‌های مهدوی به فرزندان تربیت مهدوی توسط مادران مهدوی است. زنانی که در دامان خود فرزندانی تحویل جامعه می‌دهند تا سربازان حضرت گردند و این امکان پذیر نیست مگر با آموختن صحیح علوم دینی و عمل به آن.

زن مسلمان که می‌خواهد برای ظهور خود را مهیا کند وظایفی بر دوش دارد لازم است مراحل زیر را پشت سر بگذارد.

 شناخت خدا، هستی، انسان، دین و دشمن؛ شناختِ میزان اهمیت و ارزش هر یک از گزاره‌های دینی؛اعتقاد و ایمان به آنچه شناخته است؛ عمل و رفتار مطابق اعتقاد و ایمان؛ اعتقاد و عمل بدون انگیزه، همه اینها به تنهایی فاقد اثر و ارزش هستند.

آنچه که به ما شوق و نیرو می‌بخشد، انگیزش‌های اوست. همه ما امتحان نموده‌ایم چنانچه کاری را با انگیزه قوی انجام داده‌ایم اثر آن چندین برابر کارهایی بوده است که از سر ناچاری و تکلیف به آنها اهتمام کرده‌ایم.

لذا گام اول این است که زن منتظر، انگیزش‌های لازم برای خیز برداشتن به سمت جامعه مهدوی را در خود ایجاد کند. در گام دوم، زن منتظر می‌بایست شناخت صحیحی از خداوند یافته، هستی و عالم را به درستی بشناسد. می‌بایست نسبت به خویشتن خویش نیز معرفت و آگاهی یابد و جایگاهی را که خداوند برای انسان در عالم خلقت قرار داده است، مورد کاوش قرار دهد.

دین و برنامه عمل زندگانی انسان که از سوی خداوند متعال برای او تنظیم شده است و نیز دشمنانی که بر سر راه او مانع تراشی می‌کنند، از دیگر اموری است که زن منتظر، نیازمند به شناخت آن است. البته صرف شناخت هر یک از آنها کافی نبوده بلکه می‌بایست نسبت رابطه میان اجزای عالم خلقت را نیز شناخته و ارزش هر یک از آنها در نسبت با دیگری و آثار ناشی از اعتقاد به هر یک از گزاره‌های دینی را نیز مورد توجه قرار دهد.

پس از کسب شناخت صحیح، اعتقاد و ایمان به آن چه شناخته است، لازم می‌آید. انسان تا به مرحله اعتقاد و یقین به آنچه که نسبت به آن، آگاهی و شناخت دارد، نرسد، اعمال و تکالیف خود را بصورت ناقص و ناکار آمد انجام خواهد داد.در گام نهایی، انسان به آنچه شناخته است و بدان ایمان و اعتقاد پیدا کرده است، عمل ‌نماید. البته این بدان معنا نیست که فردی بگوید چون من انگیزه یا یقین شناخت کافی نیافته‌ام، پس تا زمان حصول آنها به تکالیف خویش عمل نمی‌کنم. بلکه وی می‌بایست تکالیف شرعی را برای رفع عذاب الهی انجام دهد و به منظور ارتقای درجه ایمان خویش، نسبت به سایر جنبه‌ها تلاش جدی نماید.

تلاش ما در این نشست  بر این است که در چشم انداز انگیزش‌های لازم در مخاطب ایجاد شود و در چشم انداز دوم، وی با رسالت‌های شناختی خویش در عرصه فردی، خانوادگی و اجتماعی آشنا گردد و پس از اعتقاد و ایمان به آنچه شناخته است، در چشم انداز سوم، شاخصه‌های رفتاری خویش را بشناسد و مطابق آن، عمل نماید.

اخبار مرتبط